Yeni Dalga Geliyor” 3 Uzman Altın Beklentilerini Paylaştı !

TD Securities’deki ekonomistler, altının ufukta ek olumsuzluğa işaret ettiğini söylüyor. Stratejistler ayrıca, altın fiyatını yüksek tutan iki nedeni açıklıyor. Commerzbank’taki stratejistler ise, altının, güçlü ABD istihdam verilerinin ardından baskı altında kalacağını belirtiyor.

Altın, ufukta ek olumsuzluğa işaret ediyor

Kriptokoin.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere altın, savunma trade’ini 1.850 dolar civarında genişletti. TD Securities’deki ekonomistler, sarı metalin ayı piyasası trade rejimine girmeye yakın olduğunun altını çiziyor. Ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Ukrayna’daki savaşla ilgili fiyat hareketi büyük olasılıkla fikir birliğini şahin bir Fed karşısında ek tasfiyelerden kurtardı. Bu yüzden varlık sahibi traderlar bu kayıtsız pozisyonu koruyorlar. Bu grup, sarı metalde bir tasfiye boşluğu için en büyük riski temsil ediyor. Ancak önümüzdeki birkaç kesin artışla birlikte, commerçant, pozisyon sıkışıklığını katalize etmek için Eylül sonrası Fed fiyatlarına güvenmek zorunda kalabilir.

Altın

Ekonomistler, altının yükseliş trendini sürdürmesi için güvenlik marjının azalmaya devam ettiğini söylüyor. Ekonomistler değerlendirmeye şu yönde devam ediyor :

Bu durum da sarı metalin ayı piyasası trade rejimine girmekten kaçınması için yalnızca dar bir pencere bırakıyor. Buna rağmen, ortalamaya dönüş sinyalleri artık altında daha iyi performans gösteriyor. Bu nedenle altın, ufukta ek olumsuzluklara işaret ediyor.

Altın fiyatını yüksek tutan iki neden

Altın ile reel faizler arasındaki bu uçurumu ne tetikliyor? DKW modeli bu sorunun ele alınmasına yardımcı oluyor. TD Securities’deki stratejistler, altın ile reel faizler arasındaki farkın, niceliksel sıkılaştırma göz önüne alındığında, reel faizlerdeki aşırı artışa bağlıyor. Ayrıca stratejistler bu durumu, altında tutulan hala çok büyük miktarda halinden memnun pozisyona bağlıyor ve şu açıklamayı yapıyor :

Niceliksel genişleme, muhtemelen bu varlıklarda kıtlık yaratıyor. Bu yüzden DKW modeli, TIPS likidite priminin son aylarda ezici bir şekilde reel faizleri yönlendirmiş olabileceğini vurguluyor. Bugün, piyasa ek arzı emmeye bırakıldı. Bu nedenle niceliksel sıkılaştırma bu likidite primi üzerinde baskı oluşturuyor. Buna karşılık, altın fiyatları göz önüne alındığında, kısmen niceliksel sıkılaştırmaya atfedilebilir.

Altın

« Sarı metal, güçlü ABD istihdam verilerinin ardından baskı altında kalacak »

Altın baskı altında kalmaya devam ediyor. Commerzbank’taki stratejistler, Cuma günü yayınlanan güçlü Tarım Dışı İstihdam Raporu’nun, sarı metalin aşağı yönlü potansiyelini artırdığını söylüyor. Stratejistler, şunları söylüyor :

Altın, ABD doları ve yükselen tahvil faizleri tarafından kontrol altında tutuluyor. Sur yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizleri şu anda yine %3’ün üzerinde duruyor. Bu da reel faiz oranlarının yeniden yükselmesine neden oluyor. Bu durum da altını faizsiz bir alternatif yatırım olarak çekici olmaktan çıkardı.

Altın

Stratejistler, altının, muhtemelen kısmen güçlü ABD işgücü piyasası sayesinde, geçen Cuma gününden bu yana kendisini baskı altında bulduğunu belirtiyor. Stratejistler, bunun nedeni olarak, Mayıs ayında ABD’de beklenenden daha fazla yeni iş yaratılmasını gösteriyor. Buna ilaveten konuyu şu şekilde izah ediyor :

Emek talebi yüksek seviyed değişmeden kaldı. Bu nedenle hala bir ücret-fiyat sarmalı riski var. Bu yüzden ABD Fed’in daha fazla faiz artırımının muhtemel olduğuna inanıyoruz.

Pablo Piovano: Altın 1.850 dolar civarında yatay seyretti

CME Group’un altın vadeli islem piyasaları için son verileri açıklandı. Veriler, trader’ların Salı günü fils pozisyonlarını bu sefer 1,1 binden fazla sözleşmeyle küçülttüklerini gösteriyor. Ayrıca, art arda üçüncü günlük gerilemeye ulaştıklarını kaydediyor. Bunun yerine hacim, art arda dört günlük geri çekilmeyi tersine çevirdi. Hacim, yaklaşık 17 bin kontrat yükseldi.

READ ALSO:   10 richest states in Nigeria and their GDPs
XAU

Analiste, Salı günkü altın fiyatlarındaki artışın, açık faizin daralmasına eşlik ettiğini söylüyor. Ayrıca, kısa vadeli fiyat hareketini aşağı yönlü bıraktı. Bu arada, değerli metal şimdilik 1.840 /50 dolar bölgesi çevresinde gezinmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment