General

Usta Analist, Altın Fiyatını Yorumladı : Nereye Gidiyor ?

Matematiksel bir perspektiften bakıldığında, Quant Insight altın fiyatının mevcut işlem seviyelerini, özellikle güvenli liman oyunlarının piyasaya hakim olmasıyla ‘ucuz’ olarak görüyor.

“Modellerimiz altın fiyatının ucuz olduğunu gösteriyor”

Quant Insight’ın analitik başkanı Huw Roberts, verdiği bir demeçte, altının yaklaşmakta olan ve Kriptokoin.com haberlerinde de değinilen Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları ışığında son birkaç seansta 1.800 dolara gerilemesinin ardından kelepir gibi göründüğünü söylüyor. Analiste, şu ifadeleri kullanıyor :

Modellerimiz altın fiyatının ucuz olduğunu gösteriyor. Hangi zaman ufkuna baktğınıza bağlı olarak %5 ile %7 arasında değer düşüklüğü var.

Altın

Huw Roberts : Dip alımı için henüz çok erken

Quant Insight’ın algoritması tamamen makro sürücülerle ilgili. Huw Roberts, büyüme ve enflasyon gibi ekonomik temellere ve finansal koşullara (reel getirilerin yükselip yükselmediğine, getiri eğrisinin düzleşmesine veya doların güçlenmesine) baktıklarını belirtiyor. Hepsini bir araya getirdikten sonra, altın değerinin altında görünüyor, ancak bir uyarı var: Algoritmanın güven düzeyi.

Algoritma, temelde ‘uyum iyiliği’ anlamına gelen bir model güven numarası üretiyor. Huw Roberts, herhangi bir sinyalin geçerli olması için eşiğin %65’in üzerinde olduğunu belirtiyor ve şu anda, altını ucuz göstermesine rağmen, modelin güveninin %50 civarında olduğunu söylüyor. Bunun yatırımcılar için anlamının, düşüşü satın almak için henüz çok erken olduğunu belirten analist, şu açıklamayı yapıyor :

Eşikte değiliz, bu yüzden dışarı çıkıp davulları çalmaz ve şimdi dip satın alma zamanı olduğunu söylemezdik. Bunun yerine, mevcut makro koşullara göre altının değerinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak %65 eşiğinin altında olduğumuz için makro rejimde değiliz ve daha çok izlenmesi gereken metal olarak görüyoruz.

Altın

“Altın için iki baskın itici güç, riskten kaçınma ve kredi marjları”

Kredi spreadlerinin şu anda altın için büyük bir itici güç olduğunu belirten analist, daha yüksek VIX ve daha geniş kredi marjlarının altın için iyi olduğunu söylüyor. Analist ayrıca, altının şu anda güvenli liman gibi işlem gördüğünü ifade ediyor. Analiste, devamla şunları söylüyor :

Altının güvenli liman çekiciliği, enflasyondan korunma yönünden daha belirgin bir itici güç. Bu durum, altın için şu anda VIX ve kredi spreadleri ile olan ilişkiden daha ağır basıyor. Bu arada, altın ile reel faiz arasındaki geleneksel ilişki bozuldu ve bunu akılda tutmak önemli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Analistler Altın Tahminlerini Açıkladı : İşte Beklentiler !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button