Ünlü Ekonomistler Korkuttu : Altın Bu Rakamlara Düşebilir !

Altın hala kararlı bir ABD Merkez Bankası (FED) sıkılaştırma politikası ve güçlü bir ABD doları ile karşı karşıya. Yazım sırasında 1.786 dollar duran ve 1.800 dollar üzerindeki pozisyonunu koruyamayan altın için sırada neler var? İşte ünlü analistlerin yorumları…

ANZ Bank: Altın, 1.700 dolara düşme riskiyle karşı karşıya

Uzmanlara göre 1.800 doların üzerinde tutunamamak, altında aşağı yönlü baskıyı yenileyebilir. ANZ Bank analistlerine göre, altının fiyatı 1.770 doların altına düşebilir. Böyle bir durumda, 1.700 dolara kadar destek bulunamayabilir. Bankanın analistleri, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor :

Çarşamba günü mum formasyonu, fiyat günün en düşük seviyelerine yakın bir yerde açılıp kapandığı için düşüş sinyali verdi. Fiyatlar 50 günlük hareketli ortalamaya yakın. Bunun altına inmek, fiyatın tekrar 1.750 dolar aralığına düşebileceğini gösteriyor. Fiyatlar aşağı yönlü kanalda düşerse, piyasa artan bir baskı altına girebilir. Düşüş eğilimi aralığında bir baskı, fiyatın 1.700 doların altına düşmesine neden olabilir.

HSBC : Altın, FED ve güçlü ABD doları karşısında savunmada

HSBC analistlerine göre, piyasa duyarlılığı 75 baz puan yerine 50 baz puanlık bir artışa dönerse, altın için kısa vadeli düşüş sınırlanabilir. Analistlere göre Fed, yükselen fiyatlar ile mücadele etmek için hala oranları yükseltmeye kararlı. Ayrıca ABD doları da sağlam gözüküyor. Bu nedenle, mevcut faktörler altın için olumsuz. HSBC, “Fed politikasına ve küresel büyümeye ilişkin görünümün kısa ve orta vadede USD’yi desteklemesi muhtemel,” diyor ve aşağıdaki ifadeleri kullanıyor :

Çoğu ekonomide artan getiriler, güçlü USD, niceliksel sıkılaştırma ve önemli mali harcamaların sona ermesi ; sürekli altın yükselişine karşı çıkıyor. Ancak para otoritelerine olan güven azalırsa bu durum değişebilir. Altın fiyatları, reel getirilere, özellikle ABD 10 yıllık reel getirilerine duyarlıdır. Reel getirinin ne kadar yükselebileceğine ilişkin bir sınır, daha sıkı para politikalarının altın üzerindeki olumsuz etkisini azaltabilir. Jeopolitik riskler de altına bir miktar destek sağlayabilir.

Vadeli işlemler nelere işaret ediyor ?

Altın vadeli işlem piyasaları için CME Group’tan gelişmiş veriler göz önüne alındığında, ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Traderlar Perşembe günü üst üste ikinci seans için açık pozisyon pozisyonlarını 2.4 bin kontrat artırdı. Öte yandan hacim, art arda iki günlük artışı tersine çevirdi. Yaklaşık 40,4 bin kontrat azaldı. Altın fiyatları Cuma günü artan açık pozisyonların ortasında düşüş yaşadı.

READ ALSO:   İşte Altın ve Bitcoin İçin Bu Hafta İzlemeniz Gerekenler!

Valeurs Mobilières TD : Altında satıcılar yoğunlaşıyor

XAU/USD çifti, 1.800 dolar işaretinin altında kaldığı için düzeltme momentumunu koruyor. Son olarak, TD Securities’deki stratejistlerin görüşüne göre, altının fiyat hareketi önemli bir satış ilgisi gösteriyor olabilir. TD Securities analistleri, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor :

Altının, merakla beklenen ABD enflasyon verilerindeki bir kayıp nedeniyle önemli bir eşiği kıramaması, önemli bir satış ilgisine işaret ediyor olabilir. Güçlü fiziksel talep, Başkan Powell’ın FOMC konuşmasının ateşlediği kısa vadeli ralliyi daha da kötüleştirmiş olabilir. Ancak Çin’in altın teklifinin gevşemeye devam ettiğine dair kanıtlar görüyoruz. Ek CTA alımları için çıta yükselmeye devam ediyor. Satın almayı hızlandırmak için fiyatların şimdi 1.830 doların üzerine çıkması gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment