General

TD Ekonomistleri Korkuttu : Altın Bu Diplere Düşecek !

ABD TÜFE verileri Cuma günü açıklandı ve beklentilerin üstünde geldi. Altın, ilk başta düşüşle tepki gösterse de daha sonra sert bir hamle ile yükseldi. Ancak sarı metal haftaya kaldığı yerden devam edemedi. Altın, beş haftanın en yüksek seviyesi olan 1.879 dolardan düştü. Bununla birlikte TD Securities, kayıpların bununla sınırlı olmadığını düşünüyor.

“Yüksek enflasyon, altın fiyatını kısa vadede 1.830-24 dolara çekecek”

Kripto piyasasının kan gölüne döndüğü bir günde altın fiyatı da düştü. Spot altın fiyatları, yazının yazıldığı sıralarda günlük bazda %0,85 kayıpla 1.855 dolara geriledi. Altın vadeli işlemleri ise en son %0,98 düşüşle 1.857 dolardan işlem görüyordu.

TD Securities ekonomistleri, piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirdi. Sonuç olarak ekonomistler, sarı metalin tüm bu kazançlardan vazgeçmesini beklediklerini açıkladılar. Bu bağlamda politika faizleri keskin bir şekilde yükselirken, altının 1.800 doların altına düşme eğiliminde olduğunu belirtiyorlar. Ekonomistler, altın fiyatı için kısa vadede şu seviyeleri öngörüyor :

Yüksek enflasyonun altın fiyatlarını kısa vadede 1.830-24 dolar işlem aralığına çekmesi muhtemel. Uzun vadede, sarı metal maddi olarak 1.800 doların altına düşmeli.

Altın

Valeurs Mobilières TD : Öngörülen düzeltmemiz bir bozgun değil

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere ABD enflasyon verileri oldukça sıcak geldi. Beklentiler TÜFE’nin %8,3 olacağın yönündeydi. Ancak rakamlar %8,6’yı gösterdi. Bu da Federal Rezerve’in faiz artırım sürecinde daha kararlı hareket edeceğine bir delil oldu. Aynı zamanda analistler, Fed’in daha fazla şahinleşme yolunda adımlar atmasını da ihtimal dahilinde görüyor.

TD Securities ekonomistleri de ekonomideki enerji ve diğer fiyat baskılarını dikkate alıyor. Bu veriler göz önüne alındığında ekonomistler, ufukta altının aşağı yönlü olduğuna bahse giriyor. Bunun gerekçesini ise şu şekilde açıklıyorlar :

Fed’in tam istihdam karşılığında fiyat istikrarından ödün vererek artırımları geri çekmesi oldukça olası. Bununla birlikte, yakın zamanda politika belirsizliği getireceklerini söylemek için henüz çok erken. Bu nedenle, öngörülen düzeltmemiz bir bozgun değil. Bu yüzden önümüzdeki yıl altının geri tepmesiyle karşı karşıya olacağımızı düşünüyoruz.

Bununla birlikte, Federal Rezerve’in bu haftaki toplantıda atacağı adım piyasaların odak noktası olacak. Analistlere göre Fed’in 50 baz puanlık artış yapması kuvvetle muhtemel. Ancak, şapkadan 75 baz puanlık bir tavşan çıkar mı net değil. Ayrıca, sadece bu toplantı değil, diğer aylardaki toplantılarda nasıl hareket edeceği de oldukça önemli. Bu nedenle de karardan sonra gözler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına çevrilecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button