General

“Tasfiye Olabilir” 3 Usta İsimden Altın Fiyatı Tahminleri!

Altın fiyatı, hafif düşük ABD Hazine verimlerinden ve dolardaki geri çekilmeden gelen destekle Perşembe günü yükseldi. Bir analist, bazı kurumların fon toplamak için ellerindeki altını tasfiye edebileceklerini belirtirken, bazı analistler, sarı metal için bir miktar potansiyel görüyor. Piyasadaki gelişmeleri yorumlayan usta analistlerin değerlendirmelerini ve fiyat tahminlerini okuyucularımız için derledik.

“Kurumlar fon toplamak için altın tasfiyesi yapabilirler”

GoldSilver Central MD’den Brian Lan, altının yaklaşık bir haftadır 1.828 dolar ile 1.864 dolar arasında dar bir aralıkta olduğunu, toplamda 1.850 dolar civarında seyrettiğini ve fiyatların şu anda konsolide olduğunuor s. Analist, bu islem aralığının, önemli haberlerin olmaması nedeniyle bazı yatırımcıların kenarda oturmasının da etkisiyle devam edebileceğini de sözlerine ekliyor. Analist ayrıca, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Yatırımcılar, altının Şanghay’daki karantinaların kaldırılmasına nasıl tepki vereceğini henüz görmediler; Fiziki tarafta bastırılmış talep olabilirken, elinde büyük miktarda altın bulunan kurumlar fon toplamak için tasfiye yapabilirler.

Altın fiyati

Citi Research : Bunlar, altın fiyatı ivmesi üzerinde baskı oluşturuyor

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri, sıfır getirili altının cazibesini artırarak geriledi. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere dolar, bir önceki seansta bir haftadan fazla bir süredir zirveye ulaştıktan sonra gevşedi ve off-shore alıcılar arasında külçeye olan ilgiyi yeniden alevlendirdi. Piyasadaki gelişmeleri ele alan Citi Research bir notta, şu hususların altını çiziyor :

Şahin bir Fed, daha yüksek reel faizler ve hala orta vadeli enflasyon beklentilerine bağlı kalan şeyler, nispeten güçlü bir dolar zemininde altın fiyatı ivmesi üzerinde baskı oluşturuyor.

“Bunlar ise altın fiyatı için 1.800 dolarlık desteği güçlendiriyor”

Külçe, siyasi ve ekonomik belirsizlik zamanlarında güvenli bir liman olarak kaboul edilir. Bununla birlikte, daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları, faiz getirmeyen altını tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Citi Research, notta şu hususlara da dikkat çekiyor :

Ayrıca, piyasa Rusya/Ukrayna çatışmasını emdiği için bazı jeopolitik risk primlerinin de aşınmış olması muhtemel görünüyor. Öte yandan, yüksek varlık piyasası oynaklığı, merkez bankası altın teklifinin potansiyel getirisi ve ‘stagflasyon’ kuyruk korumaları muhtemelen 1.800 dolarlık desteği güçlendiriyor.

Altın fiyati

Société Générale : Sarı metalde bir miktar potansiyel var

Artan reel faiz oranları altın piyasası için zorlu bir ortam yaratmaya devam edecek olsa da, Société Générale’deki analistler, sarı metal için merkez bankaları için önemli bir çeşitlendirici olarak bir miktar potansiyel görüyorlar. Fransız bankası, bazı ülkeler ABD dolarından uzaklaşmaya çalıştığı için özellikle OECD dışı merkez bankalarına bakıyor.

ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olarak rolü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana odak noktası oldu. Çatışmaya yanıt olarak, ABD ve Batılı müttefikler, ABD dolarını etkin bir şekilde silah olarak kullanarak Rusya’ya önemli ekonomik yaptırımlar uyguladılar.

Altın fiyati

« OCDE üyesi olmayan ülkeler altın varlıklarını artırıyor »

Analistler, gelişmiş batılı ülkelerdeki merkez bankalarının zaten önemli miktarda altın rezervine sahip olduğunu söylüyor. Örneğin, Banco de Portugal’ın altın holdinginin, yabancı rezervlerinin %72’sinden fazlasını temsil ettiğini kaydediyorlar. Buna karşılık SocGen, gelişmekte olan piyasa merkez bankalarının ortalama olarak rezerv varlıklarının yaklaşık %3’ünü altın olarak tuttuğunu belirtiyor. Analistler, şu açıklamayı yapıyor :

Rusya’nın bazı merkez bankası rezerv varlıklarının dondurulması, çoğu merkez bankasının varlık tahsislerini ‘dolarize etme’ arzusunu ifade ettiği bir bağlamda, Hazineler de dahil olmak üzere bazı an USD bazlıbulas holdingrin do. Düşük başlangıç ​​​​noktalarından, OECD üyesi olmayan ülkeler altın varlıklarını artırdı, ancak OECD ülkelerine kıyasla önemli ölçüde yetersiz yatırım yapmaya devam ediyorlar.

SocGen, en son çoklu varlık portföy stratejisinde altına %5 tahsis edilmesini öneriyor. Analistler, eğer bu mantık doğru çıkarsa ve OECD üyesi olmayan merkez bankaları altın varlıklarını diyelim ki %5 artırırsa (teoride, OECD merkez bankalarına kıyasla mevcut çok düşük ağırlıkları göz önüne alındığında çok daha yükseğe çıkabilirler) bunun, 475 ton altına veya 2021 altın üretiminin %13 ‘üne eşdeğer olacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

Altın fiyati

“Bu yüzden, yılsonu altın fiyatı için yükselişe geçmiyoruz”

SocGen, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımlarının reel faiz oranlarını yükselttiğine dikkat çektiklerinden, kısa vadede altın konusunda nispeten tarafsız görünüyor. Ancak aynı zamanda, yükselen enflasyonu değerli metal için olumlu bir faktör olarak vurguluyor. Analistler, şu görüşlerin şu şekilde izah ediyor :

Jeopolitik gerilimler ortaya çıktıkça ara sıra ani yükselmeler olsa da, reel faizlerin Fed’in sıkılaştırmasıyla desteklenmesi gerektiği için, temelde yılsonu altın fiyatlarında yükselişe geçmiyoruz. Bununla birlikte, gerçek getiriler (USD getirisi eksi TÜFE), ABD bir sonraki resesyona girene kadar negatif kalabilir ve daha uzun bir zaman ufku olan yatırımcılar için altının fırsat maliyetini düşürür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button