General

“Son Şeyi Satıyorlar!” Uzmanlar Altın İçin Sıradakini Paylaştı!

Altın fiyatları bu hafta önemli ölçüde düşerek uzun vadeli desteği 1.730 dolar civarında test etti. Ancak bazı analistlere göre daha düşük fiyatlar fiziksel külçe piyasasını sıfırlamaya ve yeni bireysel yatırımcıları çekmeye yardımcı olabilir. Merk Investments’ın CIO’su ve Kurucusu Axel Merk ise fiyat düşüşünü spekülatörlerin bazı varlıklarını satmalarına bağlıyor.

“Bireysel yatırımcıların fiziksel külçe için yeterli sermayesi yok”

Yatırımcıların değerli metali önemli bir enflasyon riskinden korunma ve durgunluk korkuları artmaya başladıkça güvenli liman varlığı olarak görüyor. Bu nedenle altın piyasasındaki duyarlılık, geçen ay oldukça yükselişe geçti. Bununla birlikte, satışlar geçen ay keskin bir şekilde düştü. Bu yüzden, yükseliş hissi fiziksel külçe alanında görülmedi.

Bazı analistlere göre, külçe satışlarını birkaç faktör aşağı çekiyor gibi görünüyor. Birincisi, hisse senedi piyasalarındaki keskin düzeltme. S&P 500, 2022’nin ailk yarısında %23 düşerek 1970’lerden bu yana en kötü yarı yıllık performansını kaydetti. Analistler, bu ortamda bireysel yatırımcıların fiziksel külçe satın almak için çok fazla sermayeye sahip olmadığını söylüyor. Ancak, önemli primler olan pazarın karşı karşıya olduğu başka bir ters rüzgar var. Gainesville Coins Kıymetli Madenler Uzmanı Everett Millman, şunları söylüyor:

Altın fiyatları Haziran ayının büyük bölümünde düşüyordu. Ancak primler yüksek kaldı. Bu da birçok müşteriyi piyasadan uzak tutuyor.

Altın

“Altın için hala güçlü bir talep görüyoruz”

Everett Millman, yatırımcıların altınlarını elinde tutması nedeniyle fiziki altın piyasasının biraz dengesiz hale geldiğini kaydediyor. Ayrıca, bunun da primleri artırdığını ifade ediyor. Düşük fiyatların külçe madeni paralar için daha düşük primlere yol açması gerektiğini de sözlerine ekliyor. Millman, şu açıklamayı yapıyor :

Haziran ayının zayıf satış rakamları, duyarlılıktaki bir değişimden çok piyasanın bir işlevi. Altın için hala güçlü bir talep görüyoruz. Çünkü hala çok fazla korku var. Korku, enflasyon tehdidinden uzaklaştı. Yatırımcılar artık bir resesyona girmemizden korkuyor.

“Pek çok yatırımcı alım fırsatı olarak daha düşük altın fiyatlarına bakıyor”

Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, altının yılın geri kalanında güçlü talep görmeye devam etmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, değerli metalin en önemli engelinin ABD doları olmaya devam ettiğini de sözlerine ekliyor. Stratège, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Araştırmalar altının resesyonda başarılı olduğunu gösteriyor. Pek çok yatırımcı bir satın alma fırsatı olarak daha düşük fiyatlara bakıyor. Soru şu : Bu süreç bitmeden altın fiyatları ne kadar düşecek ?

Altın

Axel Merk : Kısa vadede insanlar altın dahil her şeylerini satıyor

Merk Investments’in CIO’su ve Kurucusu Axel Merk, altın fiyatlardaki sert düşüşün ‘makro çevre algısının’ değiştiğini ve ‘pekülatörlerin’ bazı varlıklarını sattıklarını ortaya koyduğuny . Merk, açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor :

Altın değişmedi, altının fiyatı değişti. Politika yapıcıların çok fazla iyi seçeneği yok. Bu yüzden biraz acı çekebiliriz. Kısa vadede insanlar son şeyi satıyorlar.

Altın

Durgunluk endişeleri

Axel Merk, ABD ekonomisinin resesyona girme riskinin yüksek olduğunu tahmin ediyor. Négatif GSYİH büyümesinin dörtte ikilik bir resesyonun tanımı için ölçüt olmasına rağmen, ‘resmi kelime bir komite tarafından yapılır. Bunu sadece katkıda bulunan bir faktör olarak kaboul ederler. Merk’e göre, işsizlik ve diğer kalemler düşük olduğu için ‘resesyon’ ilan etmeyebilirler. Bu bağlamda, şu yorumu yapıyor :

Piyasalar, bize orada bir karışıklık olduğunu söylüyor. Büyük bir arz şoku ile karşı karşıya kaldık. Ve büyük bir arz şokuyla karşı karşıya kaldığınızda, politika yapıcılar yanlış kararlar verir. Genellikle durgunluklar talep tarafından yönlendirilirken, bu seferki durgunluk arz tarafından yönlendiriliyor.

Altın

Fed ne zamana kadar devam edecek ?

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzer Fed, enflasyonu kontrol altına almada kararlılık sergiliyor. Axel Merk, Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğini söylüyor. GSYİH büyümesini azaltacağını ve ardından enflasyon rakamları daha iyi göründüğünde rotayı tersine çevireceğini öne sürüyor. Merk, parasal sıkılaştırma söz konusu olduğunda, Fed’in ‘başka seçeneği yok’ diyor ve şunları kaydediyor :

Soru, buna sadık kalıp kalamayacakları. Büyümeyi durdurmak zorundayız. Enflasyon rakamları düşecek ve Fed pekâlâ zafer ilan edebilir. Ama enflasyon, tekrar yükselecek.

Merk, enflasyona doğru tepkinin teşvik kontrolü yazmak değil, talebi kısmak ve arz tarafını iyileştirmek olduğunu söylüyor. Artan göçün, essence ve nükleer üretimin önündeki yerel engelleri kaldırırken, GSYİH’yi artırırken enflasyon baskılarını hafifletmeye yardımcı olacağını öne sürüyor.

READ ALSO:   Haftaya Altın İçin Bu Tarihlere ve Seviyelere Dikkat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button