Önemli Olaylar Bekleniyor : Altın Bu Rakamlardan Fiyatlanabilir !

Hisse senetleri yükseldikçe ve ABD doları 20 yılın en yüksek seviyelerinin altına düştükçe altın fiyatı, destek buluyor. Piyasa analisti Ross J Burland’a göre boğalar, önemli bir geri çekilmeye eşit seviyed altın fiyatını düzeltiyor. Analist, önümüzdeki hafta Fed öncesi BCE ve ABD PMI’ları gibi yaklaşan önemli olayları yorumluyor ve altının teknik görünümüne bakıyor.

“Altın fiyatı riskli bir ortamda teselli buluyor”

Asya’da altın fiyatı, gecelik oynaklığı konsolide eden sakin bir seansta yatay seyrediyor. Bununla birlikte, hisse senetleri, seansın ilk saatinde Nikkei ile %2’lik çarpıcı bir artışla Wall Street’te yapılan liderliği takip ediyor. Bu nedenle, risque alma hissi devam ettiği için ABD doları geri planda.

Analiste göte, genel olarak, altın geçen hafta 1.700 dolar seviyesini çıkaran 1.750 dolardan son arz ayağının boğa düzeltmesi içinde zaman çerçevesi sürekliliği ile boğa eğilimi gösteriyor. Bu arada yatırımcılar, önemli merkez bankası toplantıları öncesinde kenara çekiliyor. Ayrıca, ABD dolarındaki geri çekilme altın fiyatını desteklemeye devam ediyor.

Altın

ABD hisse senetleri, beklenenden daha iyi kazançlarla sağlamdı. Bu da yüksek enflasyon risklerinden endişe duyan yatırımcıları biraz rahatlattı. Aksi takdirde daha güçlü bir ABD dolarının şirket karlarını yiyebileceği tahmin ediliyordu. Analiste göre bu durum, riskin ABD doları üzerinde ağırlık oluşturduğu için altın fiyatını destekliyor.

ABD doları, 20 yılın zirvesinden aşağı kayıyor

ABD doları, uzun vadede potansiyel bir destek alanına doğru düzeltme yapıyor. Bu da altın yatırımcılarının izleyeceği bir alan. DXY, Asya’da 20 yılın en yüksek seviyelerinin altına düşüyor. Analiste göre DXY, fils haftalık boğa dürtüsünün %50 ortalama geri dönüş seviyesinde hareket etti. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Günlük bir perspektiften bakıldığında, fiyat, DXY ayılarının teklifleri vurmaya devam etmesi durumunda 105,27’yi savunmasız bırakan bir teklif boşluğunun üzerinde geziniyor. Altın traderları bu noktada fiyat hareketlerini yakından takip edecekler.

Bu arada piyasalar, bu hafta ve sonrasında merkez bankaları ve önemli ABD PMI verilerini izleyecek. Federal Rezerv önümüzdeki hafta toplanacak. Bundan önce, Avrupa Merkez Bankası’nin (ECB) Perşembe günü toplantısı var. Ardından Cuma günü ABD Temmuz ayı PMI Anketleri gelecek.

READ ALSO:   Altın Gelecek Haftalarda Bu Seviyelerden Fiyatlanacak !
Altın

BCE, Fed ve ABD PMI’ları yaklaşıyor

Analist, ECB ve ABD PMI Anketlerinin, FOMC’dan önce altın fiyatında bir miktar oynaklık yaratma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. ECB’nin 25 baz puanlık bir faiz artışı kesin gibi. Surpriz olması pek olası değil.

Bununla birlikte toplantı, Kuzey Akım borusuyla ilgili haberlerle aynı zamana denk gelecek. Kapattıktan sonra, gaz akışının devam etmesi gerekiyor. Ancak Berlin, Moskova’nın planlandığı gibi gaz akışını yeniden başlatamayacağından endişe ediyor. Rus Gazprom, 14 Temmuz tarihli ve bu hafta başında Reuters tarafından görülen bir mektupta, en az bir büyük müşteriye Avrupa’ya gaz tedariki konusunda fors majör ilan etti. Ross J Burland, şu yorumu yapıyor :

Isınan enflasyon riskleri, para piyasalarının yarım puanlık bir artış için çırpındığını gördü. Belirsizlik gerçekten de ECB olayı üzerinde bir bulut gibi. Bununla birlikte, merkez bankası ister 25 ister 50 baz puanlık bir faiz yapsın, bu on yıldan uzun bir süredir ilk kez olacak. Olayın sonucunun euro, ABD doları ve altın fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Altın

ABD PMI’larına gelince, TD Securities analistleri, “Iş anketleri, S&P Global PMI’larındaki geniş düşüşlerin öncülüğünde Haziran ayında belirgin bir şekilde düştü. Özellikle imalat endeksi, Mayıs ayındaki 57,0’dan 52,7’ye büyük bir gerileme kaydetti,” açıklamasını yapıyor. Analistler ayrıca, şu tahminlerini paylaşıyor :

MFG PMI’daki düşüş hızında bir rahatlama arıyor. Yine de son tahminde yeni bir düşüş kaydetmesini öngörüyoruz. Tersine, fils düşüşlerin ardından hizmet endeksi için sabit bir rakam bekliyoruz.

XAU

“Bu durum kısa vadede altın için short-squeeze riskini artırıyor”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Federal Rezerv şu an için köşede bekliyor. Fedspeak’in önemli şahinlerden gelen açıklamaya karşı Fed 100 baz puandan geri adım attı. TD Securities analistleri, bu durumun etkisini şu şekilde değerlendiriyor :

Bu durum, kısa vadede riskini artırıyor à compression courte. Ancak, altın fiyatları piyasalar tarafından destekleniyor. Buna rağmen, bu senaryo sarı metalde ek olumsuzluk için ideal düzeni yaratacaktır.

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Ross J Burland, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Haftalık bir perspektifte altın fiyatı için boğa düzeltmesi devam ediyor. Ancak aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi 1.676,86 doların en düşük seviyelerinde ve teknik açıdan daha uzun vadede yukarı yönü zorluyor.

READ ALSO:   Altın, BTC et SHIB Bu Gelişmeye Kilitlendi !
XAU

Yukarıdaki grafikte gri renkli alanlar, ayıların taahhütlerini %50 ortalama geri dönüşte test etmek için altın tekliflerini geçersiz kılıyor. Ancak yolda, 1.721 dolar ve 1.753 dolar direnç sunabilecek birkaç önemli pivot noktası var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment