General

“Mükemmel Fırtına” Uzman Altın İçin Bu Rakamları Bekliyor!

Yamana Gold Inc. general başkanı ve kurucusu Peter Marrone, altın piyasası hakkında görüşlerini paylaştı. Marrone, altın fiyatının yükselmesi için mükemmel bir fırtınayı besleyen bazı “stagflasyon” ile “durgunluğun” eşiğinde olduğumuzu söylüyor.

“Tüm zamanların yüksek altın fiyatını henüz görmedik”

Peter Marrone, Toronto’daki PDAC 2022 kongresinde, altın piyasası hakkındaki görüşlerini paylaştı. Mevcut durumu değerlendiren Marrone, şu yorumu yapıyor :

Altın fiyatını hassasiyet ve kesinlikle zaman aralığı açısından tahmin etmek benim için zor. Ama ilk prensiplere geri dönüyorum. Tüm zamanların yüksek altın fiyatını gördüğümüze inanmıyorum.

Altın

Tarih sarı metal için tekerrür mü ediyor ?

Yamana Gold Başkanı, yüksek stagflasyon yılı olan 1980 ile 2022 arasında paralellikler olduğunu belirtiyor. Tarihin altının fiyatının geleceği konusunda bir rehber olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor :

1980’de, bir enflasyon döneminin ortasında bir durgunluk dönemindeydik. Bir savaşın ortasındaydık. Afganistan’ın Ruslar tarafından işgali vardı. Amerikalılar Ruslara “Kötü İmparatorluk” diyorlardı. Bugün dünyada o zaman olanlara çok fazla benzerlik var.

Marrone, yüksek enflasyon, yaklaşan bir durgunluk ve Ukrayna’daki savaşla fils olayların 1980’de olanlara benzediğini öne sürüyor. Bu görüşünü ise şu şekilde izah ediyor :

1980’de neler oluyor bağlamında, altının fiyatı yaklaşık 840 dollars ulaştı. Düzeltilmiş dolar açısından, 840 dolar bugün ne anlama geliyor? Bu sayı kabaca 2.700 dolar -2.800 dolardır. Ve kesinlikle altın fiyatının tekrar bu seviyelere çıkması için mükemmel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Altın

Peter Marrone : Mükemmel bir fırtınanın eşiğindeyiz !

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Federal Rezerv son zamanlarda faiz oranlarını 75 bps artırdı. Yine de Marrone, bunun enflasyonu durdurmak için yeterli olmadığını ve Fed’in daha şahin hareketlere geçebileceğini söylüyor. Marrone, konu hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor :

Merkez bankalarının bu enflasyon baskısının nedenlerinden biri olan tedarik zinciri kesintilerine ilişkin yapabileceği çok sınırlı şeyler var. Dünya çapında borçlar görülmemiş seviyelerde. Ve dünya çapında ekonomiler küçülüyor. Bana öyle geliyor ki, Fed de dahil olmak üzere merkez bankalarının faiz oranlarını enflasyonu evcilleştirecek bir seviyed artırmasının çok zorlaştığı bu mükemmel fırtınadayız. Bir noktada muhtemelen geri çekilmeleri veya enflasyonist baskıların beklenenden daha uzun süre kalmak için burada olduğu sonucuna varmak zorundalar.

Altın

Altın madenciliği maliyetleri

Marrone, şirketi Yamana Gold’un artan yakıt maliyetleri ve jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere son ekonomik baskılardan nispeten yalıtılmış olduğunu söylüyor. Bunu da şu şekilde açıklıyor :

Dizel’e çok bağımlı değiliz. Toplam maliyetlerimizin %5-6’sını temsil ediyor. Bu nedenle, bazı girdiler üzerinde biraz enflasyonist baskı görürken, daha fazla üretim yapıyoruz. Bu da ons başına toplam maliyetimizin daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Rusya-Ukrayna ihtilafına gelince, Marrone, « Herhangi bir zorlukla karşı karşıya değiliz. Dünyanın o bölgesinden gelen bir tedariğimiz yok. Bu nedenle, Amerika’daki operasyonlarımız açısından çok yalıtılmış durumdayız,” diyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatı, 2 Hafta İçinde Bu Seviyelerde Olacak!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button