Hesapları Değiştiren 4 Farklı Altın Fiyatları Tahmini! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, Cuma günü yükseldi. ABD’deki kilit istihdam raporunun beklentilerin üstünde gelmesine rağmen, üst üste üçüncü haftalık kazanç yolunda ilerliyor. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın fiyatları 2023’te alıcıları çekmeye devam edebilir”

Spot altın, yazı sırasında %1,54 artışla 1.860,7 dolardan işlem görüyordu. Altın fiyatları bu hafta şu ana kadar yaklaşık %2 arttı. ABD altın vadeli işlemleri ise %1,34 artışla 1.865 dolara yükseldi. Piyasanın odak noktasında, ABD Çalışma Bakanlığı’nın tarım dışı bordro (NFP) verilerini vardı. IG Market stratejisti Yeap Jun Rong, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Beklenenden yüksek iş kazanımları ve daha kalıcı ücret verileri, altın üzerindeki baskıyı artıran katalizörler olabilir. Altın fiyatları, dolardaki yükseliş bahisleri ve verimler gevşediği için Kasım ayından bu yana yükseliş yolunu buluyor. 2023 için altın fiyatları alıcıları çekmeye devam edebilir. Ancak politika yapıcıların şahin tepkileri nedeniyle bazı risklerle karşı karşıya kalabilir.

Perşembe günü az sayıda Fed yetkilisi enflasyonu %2 hedefine indirme mücadelesini yineledi. Ancak St. Louis lideri James Bullard 2023’ün sonunda enflasyon cephesinde bir miktar rahatlama getirebileceğini söyledi.

Altın fiyatları

“Bu zaman kadar altın 1.800 dolar seviyesinin üzerinde takılıp kalabilir”

Cuma günkü veriler, ABD tarım dışı istihdamın (NFP), Aralık ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Ayrıca, işsizlik oranı da geriledi. Bu da Fed’i artışa devam etmeye zorlayabilecek hala sıkı bir işgücü piyasasına işaret ediyor. OANDA kıdemli analisti Edward Moya bir notta, şu hususun altını çiziyor :

İşgücü piyasası zayıflığı kapıda ve bu gerçekleşene kadar altın 1.800 dolar seviyesinin üzerinde takılıp kalabilir.

Chicago’daki Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, dolar endeksindeki gücün altını baskıladığını söylüyor. Ayrıca, işgücü piyasası güçlü olmaya devam ettikçe Fed’in daha uzun süre şahin olmaya devam edeceğini vurguluyor. Analist ayrıca, şu yorumu yapıyor :

Aynı türden ‘beklentileri aşarsak’ (rapor) alırsak, muhtemelen altın ve gümüşte daha düşük başka bir genişleme göreceğiz. Bu doğrultuda- 1.805-1.800 dolar temel seviye desteğimiz.

Altın fiyatları

“Altının gücü, yol arkadaşlarından biri tarafından doğrulanmıyor”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları 2023’ün başında yükseldi. Ancak The McClellan Market Report’un editörü Tom McClellan, bu kazançların yatırımcıların umduğu fiyatlar için kırılma olmayabileceğini söylüyor. McClellan Perşembe günü müşterilerine gönderdiği bir notta, şu hususlara dikkat çekiyor :

Değerli metal fiyatları, 2022 Aralık ayı boyunca yatay seyretti. Bu yüzden, fils fiyat artışı, yatırımcıları heyecanlandırdı. Bununla birlikte, altının gücü, yol arkadaşlarından biri tarafından doğrulanmıyor. Yakın vadeli altın vadeli işlemleri ile iShares TIPS Tahvil borsa yatırım fonu TIP’in performansı arasındaki %0,02’lik ayrım önemli.

Altın fiyatları

McClellan, TIPS tahvillerinin anapara tutarı enflasyonla birlikte değer kazanabilirken, enflasyonun aynı zamanda faiz oranlarının da genel olarak artacağı anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Bu bağlamda, « Dolayısıyla, sabit faiz oranı ödemelerinin değeri zarar görüyor. Ayrıca, nihai vade değeri enflasyon nedeniyle yükselse bile tahvilin değerini düşürüyor” diyor.

READ ALSO:   Haftaya Altın Bu Seviyelerde Oturabilir !

“Altın fiyatları için o büyük boğa trendinin başlama zamanı değil”

Idéal olarak, TIPS tahvillerinin alıcıları çok fazla enflasyon görmek istiyor. Ancak diğer tahviller arasında faiz oranlarında genel bir artış yok. Bununla birlikte McClellan, « Hayat genellikle böyle işlemez. Yine de, bu TIPS tahvilleri, genellikle altın fiyatlarıyla iyi bir korelasyona sahip ve şu anda düşüş eğilimi var,” diyor.

McClellan, iShares TIP Bond ETF’nin fiyatının Aralık 2022’de düşüş eğiliminde olduğunu, altın fiyatlarının ise yükseliş eğiliminde olduğunu söylüyor. Geçmişteki bu tür farklılıklar, altın fiyatlarının “TIPS’in fiyatının yaptıklarıyla senkronize olması için çok zor” düştüğünü gördü. McClellan, fils olarak şu açıklamayı yapıyor :

Bu nedenle, altın fiyatlarının 1970’ler tarzı başka bir büyük boğa piyasası başlatması altın yatırımcıları için gerçekten eğlenceli. Bununla birlikte, altın fiyatları ile TIP’in hisse fiyatı arasındaki düşüş eğilimi, şu anda o büyük boğa trendinin başlama zamanı olmadığını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın İçin Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Seviyeler Bunlar!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button