General

Hazine Bakanı’ndan Son Dakika Açıklaması: Altın ve Dolar Sıçradı!

Bugün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, bir duyuru yayınladı. Bakanlık, ekonomin gidişatına yönelik bazı adımların atılacağını belirtti. Bu haberle, 20 Aralık 2021 tarihi tekrar mı edecek korkusu başladı. Gün içinde 17,24 TL seviyesine kadar tırmanan dolar kuru sert bir düşüş gördü. Şimdi de Bakanlık bahsedilen adımlara yönelik yeni bir açıklama yaptı.

GES açıklandı, Dolar/TL ve gram altın düştüğü yerden sert sıçradı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomin gidişatı hakkında atacakları adımlara yönelik detaylardan ilkini paylaştı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere detaylardan GES çıktı. İlk önce Bakanlık, GES’i sunacak bankaları belirleyecek. Sonrasında vatandaşlar, 15 Haziran 2022 tarihi itibari bankalar üzerinden GES yatırımı yapabilecek.

Bankalar, bu kapsamdaki GES’lerin yatırımcısına getirisini son 3 ayda bir ödeyecek. Ayrıca Bakanlık, bu ödemeler için asgari bir tutar belirleyecek. Buna ek olarak bu tutar garanti kapsamında olacak ve sistem bu şekilde çalışacak. Bununla birlikte KKM’de olduğu gibi bir vade kısıtının olup olmadığı henüz belli değil. Ayrıca minimum bir tutar olacak mı bilinmiyor. Bu nedenle Bakanlık, GES’e ilişkin detayları daha sonra netleştirecek.

READ ALSO:   Bu Gelişme, Altın Fiyatını Belirleyecek !

Bakanlığın açıklaması piyasayı çok da tatmin etmiş görünmüyor. Çünkü 20 Aralık’ta yaşanan keskinlikte bir düşüşten ziyade dolar kuru tekrar gün içi seviyelerine geri döndü. Kripto piyasasında doların eşdeğeri olan Tether (USDT), ilk haberle 17,36 TL’yi gördükten sonra 16,28 TL’ye gerilemişti. Ancak, GES açıklamasından sonra tekrar 17,15 TL’ye çıktı.

Dollar
Kaynak : Binance

Bilindiği üzere gram altının bir bacağı ons altın iken diğer bacağı Dolar/TL kurudur. Ons altın gün içinde yatay hareketi etti. Öte yandan diğer bacak olan Dolar/TL kuru sert hareketler gördü. Son dalgalanmada da gram altın 1.000 TL’nin altın sarktı. Ancak, GES piyasayı tatmin etmeyince Dolar/TL’nin etkisiyle tekrar 1.000 TL’nin üzerine geri döndü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklama metni

Bugün (09.06.2022) Bakanlığımız resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan atılacak adımlar kapsamında;

Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

READ ALSO:   Bu Hafta Altın İçin Bunlara Hazır Olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button