General

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihleri ​​ve Gelişmeleri Pas Edin !

Düşen ABD Hazine tahvil faizleri ve doları çevreleyen azalmayan satış baskısı, altının üst üste ikinci haftayı pozitif bölgede kapatmasına yardımcı oldu. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, odak noktası ABD Mayıs ayı istihdam raporuna kayarken, teknik görünüm altın fiyatları için 1.840 dolar destek olarak kaldığı sürece sarı metalin yükselmeye devam edeceğini gösteriyor.

Geçen hafta altın fiyatları için önemli hangi gelişmeler yaşandı?

Altın, yeni haftaya sakin bir şekilde başladı ancak Pazartesi günü, doların ana rakipleri karşısında zayıflamaya devam etmesiyle günlük kazançlar kaydetmeyi başardı. Abd’den Gelen Hayal Kırıklığı Yaratan Makroekonomik Veriler Arasında Risque duyarlılıulena yönelik olumsuz eğilim, Abd Hazine Tahvil Faizlerinin Salı Günü düşmesine neden altınce yakla.

ABD’de S&P Küresel Bileşik PMI, Nisan’daki 56’dan Mayıs’ta 53,8’e düşerek, özel sektörün ticari faaliyetlerinde büyüme ivmesi kaybettiğini ortaya koydu. Veri de 55,5 olan piyasa beklentisinin altında kaldı. S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomist Chris Williamson, PMI anketi hakkında yorumda bulunarak, “şirketler, yaşam maliyeti, yüksek faiz oranları ve daha geniş bir ekonomik yavaşlama ile ilgili endişelerden dolayı talebin baskı altında olduğunoru” debild. Ayrıca ABD Sayım Bürosu, Yeni Konut Satışlarının Nisan ayında aylık bazda %16,6 daralarak mevcut finansman koşullarının konut piyasasına olumsuz etkisini yansıttığını bildirdi.

Altın fiyatları

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Çarşamba günü, FOMC’nin Mayıs toplantı tutanakları, çoğu politika yapıcının önümüzdeki iki toplantıda 50 baz puanlık iki faiz artırımının daha uygun olacağı konusunda anlaştığını ve enflasyon risklerinin yukarıya doğru yöneldiğiğini kaydetti. Yayın, Fed’in bilanço küçültme planıyla ilgili olarak, bir dizi katılımcının, ikinci tur devam ederken ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin satışını düşünmeleri gerektiğini düşündüklerini gösterdi. Fed’in şahin tonu, doların talep bulmasına yardım ederek, altının haftanın ikinci yarısında geri çekilmesine neden oldu.

READ ALSO:   Altın Fiyatını Etkileyecek Gelişmeler ve Seviyeler Belli Oldu!

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizinin Cuma günü %2,7’ye düşmesiyle altın fiyatları yeniden ivme kazandı ve 1.860 dolar alanına tırmandı. Ayrıca analist Eren Sengezer, 200 günlük SMA’nın, aşağı yönlü düzeltmenin ardından bozulmadan kaldığını ve alıcıların altının fiyat hareketinin kontrolünü elinde tutmasına izin verdiğini kaydediyor.

Hafta sonu öncesinde, ABD Ekonomik Analiz Bürosu Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’nin Mart ayındaki %6,6’dan Nisan ayında yıllık bazda %6,3’e düştüğünü bildirdi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yıllık Çekirdek PCE Fiyat Endeksi ise, beklentiler doğrultusunda %4,9’a geriledi.

Gelecek haftanın gündeminde altını etkileyecek neler var?

NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI verileri Salı günü Çin ekonomisinde açıklanacak. Bu verilerin son ikisinin de Nisan ayındaki önemli düşüşün ardından Mayıs ayında toparlanması bekleniyor. Analiste göre, PMI verilerinin piyasa beklentilerinin altında kalması ve yatırımcılara Çin’deki koronavirüs ile ilgili kısıtlamaların olumsuz etkisini hatırlatması durumunda, altının irtifa kaybetmesi ve bunun tersi de olas.

Altın fiyatları

Ayrıca Eurostat, euro bölgesi için IPCH enflasyon verilerini yayınlayacak. Birkaç ECB politika yapıcısı geçen hafta, Temmuz ayında yapılacak politika toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımının masada olmayacağını söyledi. Analiste, yatırımcıların, sıcak enflasyon verileri üzerine çift doz ECB faiz artırımı fiyatlandırmaya başlaması durumunda, doların zayıflamaya devam edebileceğini belirtiyor.

Çarşamba günü, ABD’den ISM İmalat PMI, ABD’de olası bir durgunluk konusunda giderek daha fazla endişe duyan piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. Analiste göre bu veriler, imalat sektöründeki ticari faaliyetin Mayıs ayında güçlü bir hızda genişlemeye devam ettiğini gösterirse, dolar bir toparlanma başlatabilir ve altının yükselişini sınırlayabilir.

READ ALSO:   Dünyaca Ünlü Analistler, Altın İçin "Bu Seviyeler" Diyor !
Altın fiyatları

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs ayı istihdam raporunu Cuma günü yayınlayacak. Tarım Dışı İstihdam Bordrolarının (NFP) Nisan ayındaki 428.000’lik artışın ardından 310.000 artması bekleniyor. Analist, NFP verisi her iki yönde de büyük bir sürpriz sunmuyorsa, raporun ücret enflasyonu bileşeninin piyasa hareketini etkileyebileceğini kaydediyor.

Ortalama Saatlik Kazançların Mayıs ayında yıllık bazda %5,6 artması bekleniyor. Güçlü ücret enflasyonu, tüketici enflasyonunun beklenenden daha uzun süre yüksek kalmasına neden olabilecek ve yatırımcılara Fed’in politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya istekli olabileküce faırakörktırbile. Analist, bu senaryoda, altının, ABD Tahvil getirilerindeki toparlanmanın ortasında güneye dönebileceğini söylüyor.

Ayrıca analist, Aralık ayında baslayan yükseliş trendinin %23,6 Fibonacci düzeltmesi olan %2,7, 10 yıllık ABD T-bonosu faizi için önemli bir teknik seviye olarak hizalandığını belirtiyor. Analiste göre, bu destek başarısız olursa, ABD getirilerinde keskin bir düşüş, altın rallisinin kapısını açabilir.

XAU

Altın fiyatları teknik görünümü ve altın duygu anketi

Piyasa analisti eren Sengezer, altının haftayı 200 günlük sma’nın ve fibonacci’nin fils düşüş trendinin% 23,6 Geri çekilmesinin üzerinde kapattığını ve satıcılakin kallizler edilirdirdine edilirmilyine.

Artan yönde, 1 870 dolar (Fibonacci %38,2 geri çekilme) bir sonraki direnç olarak hizalanıyor. Altının bu seviyenin üzerine çıkması ve bunu destek olarak kullanmaya başlaması durumunda, 1.890 dolar (100 günlük SMA ve Fibonacci %50 düzeltme) ve sonrasında 1.900 dolar (psikolojik seviye, 50 günlük SMA) hedefleyebilir.

READ ALSO:   Altın Bu Hafta O Rakamlara Oynayacak !
XAU

Öte yandan, 1.850 dolar (Fibonacci %23,6 geri çekilme), 1.840 dolar (200 günlük SMA) öncesinde ilk desteği oluşturuyor. Yalnızca ikincisinin üzerinde bir günlük kapanış, satıcıları çekebilir ve kısa vadeli teknik görünümün düşüşe geçmesine neden olabilir. Böyle bir senaryoda, 1.830 dolar (statik seviye) bir sonraki savunma hattı olarak hareket edebilir.

XAU

Altın Tahmin Anketi, uzmanların çoğunluğunun altının önümüzdeki hafta yükselmeye devam edeceğini tahmin ettiğini gösteriyor. Bir aylık görünüm karışık bir tablo çiziyor ve 1.864 dolarlık ortalama hedef, analistler arasında fikir birliği olmadığını gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button