General

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmeleri Pas Edin !

Altın fiyatları, hafta içinde %2’den fazla değer kazandı. Ancak, daha sonra yönünü tersine çevirdi. Altın, Federal Rezerv’in politika duyurularının ardından gösterdiği etkileyici ralliye rağmen, haftalık kayıp verdi.

“Altın fiyatları ABD faizlerinin insafına kaldı”

ABD Hazine bono faizleri haftanın ikinci yarısında keskin bir şekilde düştü. Bu da altının çekiş kazanmasına izin verdi. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere FOMC politika faizini 75 baz puan artırdı. Bu karara verilen ilk tepki ile gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi %3,4’ün üzerine çıktı.

Bassin d’Ancak toplantısında Powell, Temmuz ayında 75 baz puanlık bir artıştan uzak durmayı tercih etti. Bu açıklama getirilerin keskin bir şekilde düşmesine neden oldu. Bu arada İsviçre Merkez Bankası, Perşembe günkü beklenmedik faiz artırımı yaptı. İngiltere Merkez Bankası da 25 baz puanlık faiz artışıyla onu takip etti. Bu gelişmeler, piyasanın Avrupa tahvillerine kaymasına neden oldu. Bu ortamda, 10 yıllık ABD faizi, Cuma günü %3,2’ye yerleşmeden önce düşüşünü genişletti.

Altın fiyatları

ABD Dolar Endeksi, Çarşamba günü 105,78 ile yirmi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak haftalık kazançlarının büyük bir kısmını sildi. İsviçre frangı ve Japon yeni güvenli liman varlıkları haline geldi. Riskten kaçınan piyasa ortamına rağmen dolar güç toplayamadı. Piyasa analisti Eren Sengezer, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Yenilenen dolar zayıflığı, altının Perşembe günü yükseliş momentumunu korumasına yardımcı oldu.

“Bu senaryoda, altının yenilenen düşüş baskısı altına girmesini muhtemel”

Fed Başkanı Powell, altı aylık para politikası raporunu Çarşamba günü Senato Bankacılık Komitesi’ne sunacak. Ayrıca Powell, açılış konuşmasını yaptıktan sonra soruları yanıtlayacak. CME Group FedWatch Tool’a gore, piyasalar şu anda %88,5 olasılıkla Temmuz’da 75 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlıyor. Analiste, konuyu şu şekilde yorumluyor :

Powell’ın bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık bir artış beklentilerini canlandırması muhtemel. Piyasa pozisyonu bu durumda ABD faizlerinin düşmesi için yer olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Powell 75 baz puanlık bir artışı onaylasa bile ABD faizlerinde belirleyici bir baska rallinin gerçekleşmesi zor olabilir.

Altın fiyatları

Analiste göre, altın fiyatlarının da gelecek haftaki PMI raporlarından etkilenmesi mümkün. Büyük merkez bankaları politikalarını sıkılaştırmaya devam ediyor. Ve yatırımcılar küresel bir durgunluk konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

READ ALSO:   Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

Euro bölgesi ve Almanya’dan gelen PMI verilerinin özel sektörde büyüme ivmesi kaybına işaret etmesi olası. Bu durumda, piyasa katılımcılarının bunu Avrupa Merkez Bankası (BCE) ile Fed arasındaki genişleyen politika boşluğunun bir hatırlatıcısı olarak görmesi mümkün. Analist, bu senaryoda, altının yenilenen düşüş baskısı altına girmesini muhtemel görüyor.

Altın fiyatları

Altın fiyatları teknik görünümü

Daha sonra piyasa analisti Eren Sengezer, altının teknik resmine bakıyor ve analiz ediyor. Kısa vadeli teknik görünüm net bir yön ipucu sağlamıyor. Ancak, altın şu anda 1.840 dolarda bulunan 200 günlük SMA’nın üzerinde kalmayı başardığı sürece satıcıların kenarda kalması olası. FOMC Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta ABD Senatosu’ndaki iki günlük ifadesi var. Bu konuşmalar sırasındaki yorumları bir sonraki önemli katalizör olacak.

Altın fiyatları Cuma günü yükseliş ivmesini kaybetti. En son düşüş trendinin %23,6 geri çekilme seviyesi Fibonacci ve 20 günlük SMA, 1.850 dolarda ilk direnci oluşturuyor. Altın bu seviyeyi destek olarak kullanmaya başlarsa, 1.875 doları (50 günlük SMA, Fibonacci %38,2 geri çekilme) ve 1.890 doları (100 günlük SMA) hedeflemesi muhtemel.

READ ALSO:   Altın İçin Orta Vadede Bu Seviyeleri Bekleyin!
XAU

Aşağı yönde, 1.840 doların (200 günlük SMA) altında bir günlük kapanış, düşüş eğilimi olarak görülebilir ve satıcılar getirebilir. Bu senaryoda, geçici destek, 1.810 dolar (statik seviye) ve 1.800 dolar (psikolojik seviye) öncesinde 1.830 dolar (statik seviye) ile hizalanıyor.

Bu arada, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) 50’nin biraz altında kaldı. Bu da altının kısa vadedeki kararsızlığını yansıtıyor. Benzer şekilde, Ortalama Yön Endeksi (ADX) göstergesi şu anda 12 Şubat başından bu yana en zayıf seviyesinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatları Sırasıyla Bu Seviyeleri Görebilir!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button