General

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Altın fiyatları, Cuma günü ABD Hazine tahvil faizlerinin beklenenden daha iyi gelen işgücü piyasası verileriyle ivme kazanmasının etkisiyle haftalık kazançlarının bir kısmını sildi. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre altın, üst üste üçüncü haftayı yükselişle kapatmak için yolda kalmaya devam ediyor ancak son fiyat hareketi, sarı metalin 1.840 dolar ile 1.875 dolar aralığından çıkmadığı sürece her iki yönde de belirleyici bir hareket yapmasının zor olabileceğini gösteriyor.

ABD faizleri ABD verilerinin ardından yükseldi

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan aylık veriler, ABD’de Tarım Dışı İstihdamın (NFP) Mayıs ayında 390.000 arttığını ortaya koydu. Bu veri, 325.000 olan piyasa tahminini aştı. Ek olarak, Nisan ayı 428.000’lik veri, 436.000’e révisent edildi.

Raporun diğer ayrıntıları, İşgücüne Katılım Oranının beklendiği gibi %62,3’e yükseldiğini ve yıllık ücret enflasyonunun analistlerin tahminleriyle eşleşerek %5,2’ye düştüğünü gösterdi. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi, iyimser istihdam raporuna ilk tepkiyle %3’e doğru yükseldi ve iki günlük rallinin ardından altının güneye dönmesine neden oldu.

Altın fiyatları

Altın fiyatları için sonraki katalizörler

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Eylül ayında faiz artırımlarında duraklama durumunu görmenin kendisi için çok zor belir olduttiğunu. Brainard, “Enflasyonu geri çekmek için kesinlikle ne gerekiyorsa yapacağız” diye ekledi ve ABD ekonomisinin hala çok fazla ivmeye sahip olduğunu kaydetti. Analiste, Brainard’ın konuşmasının piyasalara etkisini şu şekilde değerlendiriyor :

Bu şahin sözler, ABD Hazine tahvil faizlerinde daha yüksek bir ayağı tetikleyemedi ve altının Perşembe günü haftalık aralığının üst yarısında işlem görmeye devam etmesine izin verdi.

Önümüzdeki hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak ve para politikasına ilişkin dokümanları yayımlayacak. ECB’nin Temmuz ayında politika faizini 25 baz puan (bps) artırması bekleniyor. Öte yandan birkaç ECB politika yapıcısı, geçtiğimiz birkaç hafta içinde bankanın enflasyonu dizginlemek için 50 baz puanlık faiz artırımlarını düşünmeye başlaması gerekebileceğini söyledi. Eren Sengezer, ECB tarafındaki gelişmelerini altın fiyatları üzerindeki etkisini şu şekilde yorumluyor :

Avrupa ekonomisinde ise büyüme ivmesinin kaybolduğuna dair işaretler merkez bankasını zor durumda bırakıyor. ECB’nin şahin bir faiz görünümü açıklaması durumunda, XAU/EUR ağır düşüş baskısı altına girebilir ve XAU/USD’nin de düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, bu senaryoda doların piyasa değerlemesi de olumsuz etkilenecek ve altının kayıplarını sınırllamasına yardımcı olacaktır.

Altın fiyatları

Önümüzdeki Cuma, BLS Mayıs enflasyon verilerini yayınlayacak. Yıllık bazda, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Nisan’daki %8,3’ten %8,2’ye düşmesi bekleniyor. Analiste göre, enflasyon verilerine piyasa tepkisi, beklenenden daha düşük bir TÜFE verisinin ABD T-tahvil faizleri üzerinde baskı oluşturması ve altına bir destek sağlaması yönünde olacak. Analiste, bunun tersi durumu da aynı şekilde geçerli.

READ ALSO:   Yeni Dalga Geliyor" 3 Uzman Altın Beklentilerini Paylaştı !

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin 50 yakınlarında yatay hareket etmesiyle altın fiyatları konsolidasyon aşamasına girmiş görünüyor.

Altın fiyatları

Analist, altın iki gün boyunca 200 günlük SMA’nın üzerinde kapanabilmiş olsa da, Fibonacci en son düşüş trendinin %3,.2 geri çekilmesinin 1.875 dollar sert direnç oluşturmuş gibi göründüğünü belirtiyor. Analiste, şu seviyelere dikkat çekiyor :

Bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanışla altın, 1.890 dolar/1.900 dolar alanını ve sonrasında 1.915 doları hedefleyebilir. Aşağı yönde 1.850 dolar, 1.840 dolardan önce geçici destek olarak hizalanıyor. İkincisinin dirence dönüşmesi durumunda, bu önemli bir düşüş gelişimi olarak görülebilir ve satıcıları cezbedebilir. Bu senaryoda, 1.830 dollars doğru ek kayıplar görülebilir.

Özetle analist, altının bir sonraki kısa vadeli yönünü belirlemek için 1.875-1.840 dolar aralığını aşması gerektiğini vurguluyor.

XAU

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatları, 3. Çeyrekte Bu Seviyelerde !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button