Haftaya Altın Fiyatı İçin Bunlara Hazır Olun !

Hafta sonu, rekor kıran bir ABD istihdam raporunun ardından havai fişeklerle sona erdi. Bu yüzden finansal piyasalarda asla sıkıcı bir ivme olmaz. Öte yandan, güçlü iş raporunda altın yatırımcıları için pek iyi haber yok. Bu arda Çin ile ABD arasındaki gerilim kaynaklı jeopolitik riskler, doları zayıflatıyor. Bu da altın fiyatı için destek sağlıyor.

Güçlü iş raporunda altın yatırımcıları için pek iyi haber yok

Piyasa analistleri haftaya Federal Rezerv’in gelecek est para politikasında potansiyel olarak dönebileceğinden bahsederek başladı. Bu beklentiler, sadece bir veri noktasıyla tahtadan silindi. ABD Çalışma Departmanından alınan veriler, Temmuz ayında piyasa beklentilerini önemli ölçüde aşarak 500.000’den fazla iş yaratıldığını gösterdi. Rapora girerken, ekonomistler 250.000 iş kazanımı arıyorlardı.

Ne yazık ki, yıldız iş raporunda altın yatırımcıları için pek iyi haber yok. Ücretler de geçen a %0,5 artarak beklenenden fazla yükseldi. Fils 12 ayda ücretler %5,2 arttı. Bu veri, tipik bir ekonomik ortamda, enflasyoniste olarak kabul edilir. Bu nedenle altın için olumlu olması gerekir. Ancak, bu ortam normal değil. Sağlam istihdam rakamları, Fed’in ekonomiyi resesyona sokma endişesi duymadan agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye devam edebileceği anlamına geliyor. Ücret rakamı ayrıca Fed’in enflasyonun hala önemli bir sorun olduğu görüşünü güçlendirecek.

altın fiyatı

Fed’in bir sonraki para politikası kararına hala yaklaşık iki ay uzağız. Piyasalar şimdi 75 baz puanlık başka bir hareket için neredeyse %70’lik bir şans görüyor. İstihdam raporundan bir gün önce, piyasalar faiz artırımı için yalnızca %30’luk bir şans görüyordu.

“Altın fiyatı için hala faiz oranlarından çok daha fazlası var”

Altın piyasasında geçen hafta Fed kaynaklı kısa süreli daralma, en azından şimdilik, hızla buharlaştı. Altının işini daha da zorlaştıran Federal Rezerv, faiz oranlarını agresif bir şekilde yükselten tek merkez bankası değil. Geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası, 1997’de hükümetten bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk yarım puanlık hareket olan faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. İngiltere Merkez Bankası ayrıca, enflasyonun hala zirveye ulaşmaması nedeniyle İngiliz ekonomisinin bu yıldan itibaren uzun süreli bir durgunlukla karşı karşıya olduğunu söyledi.

READ ALSO:   Altın Öngörüleri Çıkan Ekonomiste : Haziran Sonuna Kadar...

Ancak birçok analistin işaret ettiği gibi, altın için hala faiz oranlarından çok daha fazlası var. Altın yazın büyük bir bölümünde zorlandı Bununla birlikte analistler, piyasadaki güçlü risque priminin sağlam destek sağladığını belirtiyorlar.

altın fiyatı

Çin ile ABD gerilimi kaynaklı prim, odak noktası haline geldi

Bou arada Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Çin ile ABD arasındaki ilişkiler bozulmaya devam ediyor. Bu nedenle bu prim yeniden odak noktası haline geldi. Bu hafta ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederek Çin’in öfkesini yükseltti. Asya turunun bir parçası olarak ziyaretine yanıt olarak Çin, Tayvan Boğazı’nda şimdiye kadarki en büyük askeri tatbikatları başlattı.

Bu yeni gerilimler yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Ayrıca, bir durgunluk, bir devlet borcu krizi ve bir enerji ve gıda krizi potansiyeli de dahil olmak üzere ekonomik belirsizliğe katkıda bulunmayacak.

altın fiyatı

Altın fiyatı bazı güvenli liman desteklerinden yararlanıyor

Altın fiyatı bu hafta öncesinde yükselişle 1.794,23 dolara ulaştı. Desteğin geri tepmesiyle birlikte yılın en duşük seviyelerinin %6,7’sini aştı. Külçe altın Perşembe günü %1,5 yükseldi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin yansımaları, haftanın büyük bölümünde piyasaları gergin tuttu. Gezi sona erdikten sonra endişe biraz azaldı. Analiste Zain Vawda, devam eden bir gerilim artışı görürsek, sığınak talebinin daha da güçlenmesini olası görüyor. Ayrıca analiste göre, külçe altın muhtemelen en büyük kazananlardan biri olur.

Öte yandan, devam eden jeopolitik riskler doları zayıflatıyor. Altın fiyatı, buna ek olarak düşen ABD tahvil faizlerinden ve bazı liman desteğinden yararlanıyor. Fed yetkililerinden gelen boğa yorumları, merkez bankasının yükselen enflasyonu soğutmak için agresif bir mücadeleye devam edeceğini gösteriyor. Güvenli liman talebi devam ettiği için bu yorumların altın fiyatı üzerinde çok az etkisi oldu.

READ ALSO:   Altın Fiyatları, Bu Mart Diplerine Gidiyor !
XAU

“Altın fiyatı görünümü patlayan NFP raporundan sonra karışık”

ABD’li işverenler, tahmin edilen istihdam sayısının iki katından fazlasını ekledi. Bu da durgunluk endişelerini azaltti. Ayrıca, Fed’in enflasyonu önlemek için faiz oranlarını agresif artırmaya devam edeceğine işaret etti. Hazine faizleri, Fed’in faizleri agresif bir şekilde artırmaya devam edeceğine dair bahisler üzerine yükseldi. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Güçlü NFP raporunun, Fed’in önden yüklemeli artırım planlarını sürdürmesine yol açması olası. Ancak bunlar ekonomin endişelerini hafifletecek bir uçurumun üzerinden gidiyor. Bununu, yakın vadede risque iştahının istikrara kavuşmasına yardımcı olması muhtemel. Bunun da güvenli liman talebinin yumuşamasına ve altının düşmesine neden olması mümkün.

altın fiyatı

Fed’in verilere bağlı kararlara yakınlığını teyit etmesiyle, önümüzdeki hafta ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Temmuz tüketici fiyat endeksini yayınladığı zaman enflasyon profilinin daha iyi bir resminiğelde edece. TÜFE’nin aylık %0,3 artacağı öngörülüyor. Ayrıca, yıllık oranın bir önceki aydaki %9,1’den %8,9’a düşmesi bekleniyor.

Altın fiyatı için önemli teknik seviyel

Analiste, sarı metal için şu teknik seviyelere dikkat çekiyor. NFP iş raporunun ardından piyasa tepkisiyle, bir kez daha yükselmeden önce altın 1.790 dolardan 1764 dolara ani bir düşüş gördü. Biz 20-ve 50-SMA arasında trade yaparken 50-SMA direnç sağladı. Günlük maman, yeni haftaya başlarken daha fazla aşağı yönlü işaret verecek gibi. 1.800 dolarlık kilit psikolojik seviye bu haftanın en yüksek seviyelerinin hemen üzerinde duruyor.

XAU

Yatırımcılar ve daha da önemlisi Fed, verileri yakından takip etmeye devam ediyor. Bu nedenle son açıklamanın ardından duyarlılık değişiyor. Bu arada piyasalar, gelecek haftanın enflasyon verilerini hala rahatsız edici derecede yüksek seviyelerde bekliyor. Analiste, şu yorumu yapıyor :

Bu durumda, değerli metal için daha fazla düşüşe yol açabilecek yeniden dirilen bir dolar görmemiz mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Haftaya Bu Seviyelere Düşebilir!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment