General

Haftaya Altın Fiyatı İçin Bu Tarihlere ve Gelişmelere Dikkat!

ABD’de yıllık TÜFE Eylül ayında yeni bir on yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu nedenle Fed’in önümüzdeki hafta politika faizini 50 baz puan artırması kuvvetlendi. Altın fiyatı, güçlü verilerin ardından gerilese de sonra sert bir hamle ile yükseldi. Gelişmeleri piyasa analisti Eren Sengezer’in yorumlarıyla birlikte veriyoruz.

Altın fiyatı, ABD TÜFE’sinin ardından geriledi ve sonra sıçradı

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Cuma günü ABD enflasyon verilerini yayımladı. ABD’de TÜFE ile ölçülen enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda %8,6 ile on yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzer bu veri, %8,3’lük pazar beklentisinin üzerinde geldi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE, aynı dönemde %6,2’den %6’ya geriledi. Ancak analistlerin %5,9’luk tahminini aştı. Ani tepki ile altın fiyatı, ilk başta düştü, ancak sonrasında sert yükseldi.

ABD tahvil faizleri, Cuma gününün ikinci yarısında, sıcak ABD enflasyon verilerinin daha fazla parasal sıkılaştırmaya işaret etmesiyle kuzeye döndü. 10 yıllık gösterge faiz, Mayıs ayının başından bu yana ilk kez %3,1’in üzerine çıktı. Wall Street’in ana endeksleri ağır kayıplar yaşadı.

READ ALSO:   Altın İçin Bunlara Hazır Olun !
Altın fiyati

Önümüzdeki haftanın gündeminde altın için önemli neler var?

Piyasa önümüzdeki hafta, Merkez Bankası’nın politika faizini 50 baz puan artırarak %1,25-1,5 aralığına çekmesini bekliyor. Fed, Temmuz ayında 50 baz puanlık bir faiz artırımı daha tercih etme yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bunun doğrulanması surpriz olmamalı. Asıl soru, Fed’in Eylül ayında artırımları durdurup durdurmayacağı.

Reuters’in yakın zamandaki ekonomistler anketine göre, katılımcıların üçte ikisinden fazlası, Eylül ayında 25 baz puanlık bir artış bekliyor. Ayrıca, dörtte birinden fazlası Fed’in yarım puanlık bir artış yapacağını düşünüyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Eylül ayında bir faiz artırımına karşı çıkması durumunda, bu güvercin bir yönlendirme olarak görülebilir. Bunun da ABD Hazine tahvil faizlerinin düşmesine neden olması muhtemel.

Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre bu senaryoda, altının yükseliş ivmesi kazanması olası. Öte yandan, Fed’in Eylül ayında başka bir faiz artışı için kapıyı açık bırakması da olası. Bu durumda ise analist doların, rakiplerinden daha iyi performans göstermeye devam etmesini muhtemel görüyor. Ayrıca analist, altın fiyatı üzerinde baskı yapabileceğini belirtiyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatı İçin Hafta İçinde Bu Seviyelere Dikkat!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü politika açıklaması yaptı. Bankan, Eylül ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı taahhüdü vermeye henüz hazır değil gibi. Analiste, bu nedenle euro’nun güçlü satış baskısı altına girdiğini söylüyor. Eurostat, önümüzdeki Cuma günü Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) verilerini açıklayacak. Yatırımcılar, Çekirdek IPCH’nin Nisan’daki %3,8’den Mayıs’ta %3,5’e gerilemesini bekliyor. ECB’nin faiz görünümü enflasyon gelişmelerine bağlı.

Bu yüzden, tahminlerden daha güçlü bir HICP verisinin, yatırımcıların Eylül ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlandırmasına neden olması muhtemel. Analiste, bu durumda, XAUEUR’nun keskin bir şekilde düşmesini olası görüyor. Ayrıca, doların piyasa değerlemesinden bağımsız olarak XAUUSD’nin çekiş kazanmasını zorlaştırması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Aralık'ta Bu Korkutan Diplerde Olacak!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button