General

Haftaya Altın Bu Seviyeleri Kirabilir !

ABD borsası hala risk altındayken, altın daha yüksek işlem görmeli mi? Piyasalar Federal Rezerv’in aşırı yüksek oranlı zamlarının etkilerini tartışırken, analistler önümüzdeki haftayı altın için önemli bir test olarak görüyorlar. Kriptokoin.com olarak, dünyaca ünlü analistlerin piyasa ve altın hakkındaki görüşlerini aktarıyoruz.

ABD borsası hala risque altında

Altın, değerli metalin, nihayet enflasyon ve ekonomik büyüme endişeleri üzerine yenilenen güvenli liman talebini görmesiyle beş haftalık düşüş serisinin ardından, ilk haftalık kazancıyla haftayı kapatıyor. Haziran Comex altın vadeli işlemleri en son, haftada yüzde 1.8 artışla 1.841.40 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Önümüzdeki haftaya girerken, S&P 500 şimdi Ocak ayında yayınlanan tüm zamanların en yüksek seviyelerinin yüzde 20 altında olduğu için hisse senedi alanındaki sert satış bitmemiş olabilir. OANDA üst düzey yetkilisi yaptığı açıklamada şunları söylüyor :

Son birkaç hafta içinde borsada satışların olduğunu ve altının da onunla birlikte gittiğini gördük. Ancak daha sonra hazine getirilerinde kısa vadeli bir zirveye ulaştık ve bu da altının güvenli liman olarak hareket etmesinin kapısını açtı.

5 Analistten Altın İçin Görülmemiş Tahminler: Bu Seviyeler!

Piyasa analisti Edward Moya ise verdiği röportajda ”ABD borsası hala risk altında. Son bir büyük düşüş görebiliriz. Ve muhtemelen altının güvenli liman özelliklerinin bir kez daha test edildiğini göreceğiz. Satış yorgunluğu yakında sona erecek.” dedi. CIBC World Markets baş ekonomisti Avery Shenfeld, piyasaların, enflasyon ve büyümenin Fed’in faiz artırımlarına yeterince hızlı tepki verip veremeyeceği konusunda endişeli olduğunu söyledi. Durum böyle değilse, Fed’in zaten agresif olan sıkılaştırma programını hızlandırmak zorunda kalacağını kaydeden Shenfeld, şunları aktardı :

Bu, hisse senedi piyasasının şu anda üzerinde kafa yorduğu birkaç şey var : Hisse senedi çarpanlarını düşüren daha yüksek oranlar ve kazançları ezip geçen bir durgunluk. Bunun yerine, daha küçük bir doz Fed faizi ve daha yüksek fiyatlara tüketici direnci, daha erken bir soğutma, durgunluk risklerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Altın için iyi haberler gelebilir

DailyFX stratejisti Michael Boutros, daha yüksek oran artışlarına ilişkin beklentilerin yeniden arttığı konusunda uyardı. Boutros şunları belirtti :

Piyasalar Fed’in oranlara bakışını yeniden fiyatlandırmak zorunda. Bu enflasyon seviyesinde 50 baz puanın yeterli olacağına dair şüpheler var. Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı yeniden ayarlanırsa, altın için ters bir rüzgar olacak. Fed’in çok yavaş hareket ederek politika hatası yaptığı fikri giderek yaygınlaşıyor Kesintiyi kırmaları ve faiz artışlarını daha da hızlandırmaları gerekiyor. Bu noktada zaten geciktiler. Bu nedenle altının zor durumda olması ve özellikle 1.791 dolar seviyesinin altında bir kapanış olması durumunda, ons başına 1.800 dolar seviyesinin altında daha fazla satış riskiyle karşı olaşısöalması . Hisse senedi piyasasında gördüklerimizle, altının bir ralli yakalamasını beklersiniz. Bu hafta yaptık, ancak ralli etkileyici değildi. Teknik açıdan, en düşük seviyeleri test etme riskiyle karşı karşıyayız. 1 781 dolars veya daha derin seviyesi hala massada.

4 Analistten Altın Fiyatı Tahmini : Önümüzdeki Günlerde...

Piyasa analisti Edward Moya, finansal koşullar yeterince sıkılaştığında ve kredi marjları genişlediğinde Fed’in yavaşladığını görüyor. Ve bu gelecekte çok uzak olmamalı. Analiste, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı ;

Bu hafta ABD’de daha zayıf ekonomik veriler gördük. İşsizlik başvuruları bile arttı. Tüm beklentiler verilerin bozulması yönünde. Dolar için biraz geri çekilebilir ve bu durum altın için iyi bir haber olabilir. Önümüzdeki hafta altının 1.800 dolar elinde tuttuğunu görebiliriz. Ancak hisse senetlerinde daha fazla aşağı yönlü hareket bunu bozabilir. Bu olmaya başlıyor. Borsa yüzde 5 daha düşerse, oynaklık daha da yükselir ve kredi piyasaları Fed’i 25 baz puanlık artışlarla daha az şahin bir duruşa zorlar. Ve bu çok uzak değil. Altın için iyi haber. Gelecek haftanın kilit veri yayınları, flaş PMI ve kişisel harcamalardır. Tüketici harcamalarının zayıflaması bekleniyor. Mayıs toplantısından sonra Fed Başkanı Powell ve diğer FOMC üyelerini zaten duyduğumuzda FOMC tutanaklarının tarihli olması muhtemel. Flaş PMI, özellikle verilerin daralmaya yaklaşıp yaklaşmadığını görmeye başlarsak önemli olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button