Haftaya Altın Bu Seviyeleri Görebilir! – Kriptokoin.com

ABD’den gelen son makro veriler, ABD ekonomisinin ve istihdamın soğuma işaretleri verdiğini gösterdi. Bunun ardından altın fiyatını altı ayın en yüksek seviyelerine geri itti.

“Herkes için bir şeyleri olan karışık bir rapordu”

Cuma günü altın piyasası bir noktada 1.900 dolar seviyesinden sadece 25 dolar uzaktaydı. Ayrıca, Şubat Comex altının haftaya göre %2,4 artışla 1.873,40 dolar seviyesinde kaldı. Haftanın en büyük makro olayı olan ABD tarım dışı bordroları geçen ay 223.000 arttı. Bu da ABD istihdam büyümesinin Aralık ayında ılımlı bir şekilde yavaşladığını gösterdi. Kasım ayı verileri réviser edilerek 256.000 pozisyon eklendi.

Rapordaki altın pozitif itici güçlerden biri, enflasyonun soğuduğunun bir işareti olan ücret verilerinin düşmesiydi. Yıldan yıla ortalama saatlik kazançlar geçen a %4,6 arttı. Bu, piyasaların %5’lik beklentilerinin altındaydı. Ayrıca, Kasım’ın %4,8’lik aşağı yönlü révisent edilmiş kazancını takip etti. MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Genel olarak rapor, enflasyonun düşmesi ve işgücü piyasasının hala güçlü olmasıyla yavaş yavaş yumuşayan bir ekonomi gösterdi. Bu raporda durgunlukla ilgili hiçbir şey yok. Ancak aynı zamanda herkes için bir şeyleri olan karışık bir rapordu.

Altın

“Altın diz çökerek yükseldi”

Ayrıca, ABD hizmet sektörü Aralık ayında 30 ans sonra ilk kez daraldı. Bu doğrultuda, Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) %49,6 olarak geldi. 6,9 puanlık düşüş, piyasa konsensüs tahminleri, endeksin %55’te gelmesini beklediği için aşağı yönlü sürpriz yaptı. CIBC Capital Markets’in kıdemli ekonomist Andrew Grantham, şu yorumu yapıyor :

Son takip, GSYİH büyümesinin geçen yılın 4. çeyreğinde beklenenden çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, ISM hizmetlerindeki bu düşüş, ekonomin hızla ivme kaybettiği ve 2023’e yumuşak bir zeminde başlayabileceği yönündeki endişeleri artıracak.

Altın, son iki veri açıklamasına yanıt olarak yükseldi. Böylece, Haziran ayından bu yana en yüksek seviye olan 1.875,20 dolar ile günlük zirveye ulaştı. Shiels, « Altın diz çökerek yükseldi. İş faaliyetlerinde ve siparişlerdeki keskin düşüşler devam ederse talep görünümü hakkında endişeler yaratır,” diyor.

READ ALSO:   FED Sonrası Altın Bu Seviyeleri Görebilir!
Altın

Altın için gelecek haftanın performansı çok önemli

Nicky Shiels, değerli metalin rallisini sürdürüp sürdüremeyeceğini belirlemede altının bundan sonra ne yapacağının hayati önem taşıyacağını da sözlerine ekliyor. Shiels, yaptığı açıklamada, şu hususlara dikkat çekiyor :

Haftalık kazançlar des kaftalık Kazançlarını koruyup koruyamayacağına bağlı olarak (ki bu giderek daha muhtemel görünüyor), altının kasım başından bu yana hafif bir yükseliched. Son zaman toparlanmak için nedenler arıyor. Geçen yıldan devralınan ve doğru veri noktasında (CPI & PCE) ateşlenebilen makul miktarda boğa ‘bastırılmış ‘talebi var. Bu çok daha anlamlı olacak.

“Bu bölgenin üzerinde kaldığı sürece, yukarı yönlü hareket mümkün”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, 2022’nin dördüncü çeyreğinde Federal Rezerv tarafından bir pivot beklentisiyle yükseliş eğilimi belirtileri göstermeye başladı. Bannockburn Global Forex généralement utilisé par Marc Chandler, altının aşması gereken bir sonraki hedefin, geçen Mart’ta 2.070 dollar yakın zirvesinden bu yana kayıpların %61,8 oranında geri çekilmesi olan 1.896,50 dollar civarınnda oldu. Chandler, şu açıklamayı yapıyor :

Momentum göstergeleri esnedikçe oraya kadar yükselebileceğine ikna olmadım. Bence risque, Fed fonları vadeli işlemlerinin, 1 Şubat’ta sona erecek olan FOMC toplantısında 50 bps’lik bir artışı fiyatlaması. Bununla birlikte, sarı metal 1.825-1.830 dolar bölgesinin üzerinde kaldığı sürece, yukarı yönlü hareket olumlu görünüyor.

Altın

“Kısa vadede, altın piyasasında gerileme riski öngörüyoruz”

CME’nin FedWatch Aracına göre, Cuma günkü verilerin ardından piyasalar Şubat ayında 25 baz puanlık bir faiz artışı için %74,2 olasılıkla fiyatlamaya başladı. Commerzbank analisti Barbara Lambrecht, altının Fed’in faiz artırımlarındaki yavaşlamayı beklediğini ve fiyatladığını, ancak ralli gerçekten baslamadan önce ETF yatırımcılarının hala biraz ikna edilmesi gerektiğyini. Lambrecht, şu hususların altını çiziyor :

Yükselişi, muhtemelen, genellikle daha kararsız olan spekülatif finansal yatırımcılar arasındaki daha iyimserlikten kaynaklanıyor. Bununla birlikte, altın piyasasında fiyatların kalıcı bir şekilde toparlanması, her şeyden önce, hala ihtiyatlı davranan ETF yatırımcıları arasında bir duyarlılık değişikliği gerektirecek. ABD faiz artırım döngüsünün sona ermesini bekliyor gibi görünüyorlar. Kısa vadede, eğer varsa, altın piyasasında gerileme riski öngörüyoruz.

İzlenecek veriler

Enflasyon, özellikle Aralık toplantısına ait Fed tutanaklarının ABD merkez bankası yetkililerinin fiyat baskılarıyla mücadele etmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşündüklerini göstermesinin ardından, altının önümüzdeki hafta yakından ilgileneceği kilit raporlardan biri. ING baş uluslararası ekonomisti James Knightley, şu yorumu yapıyor :

Fed yetkilileri, talebin ekonomin arz kapasitesiyle dengeye girmesini ve fiyat baskılarının azalmasını sağlamak için politikanın daha kısıtlayıcı olması ve uzun süre kısıtlayıcı kalması gerektiğindeny enydiğindeny.

Piyasa konsensüs tahminleri, yıllık enflasyon rakamının Kasım ayındaki %7,1’den Aralık ayında %6,5’e düşmesi yönünde.

  • Salı: Fed Başkanı Jerome Powell ‘Merkez Bankası Bağımsızlığı’ hakkında konuşacak.
  • Perşembe : TÜFE, ABD işsizlik başvuruları.
  • Cuma : Michigan tüketici hissiyatı.
READ ALSO:   Haftalık Altın Fiyatları Tahmini : Bu Seviyeler Bekleniyor !
Altın

Altın piyasaları tüm hafta güç göstermek için yükseliyor

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümüne ilişkin şu analizleri yapıyor. Altın piyasaları, pek çok gürültülü davranış görmemize rağmen, işlem haftasında oldukça önemli ölçüde yükseldi. Nihayetinde piyasa, daha önce çok fazla direnç gördüğümüz bir alan olan 1.875 dolar seviyesini tehdit edecek gibi görünüyor. Eğer orayı kırabilirsek, o zaman muhtemelen piyasanın gerçekten yükseldiğini görebiliriz. Belki de 2.000 dolar seviyesine doğru bir hareket başlatabiliriz.

Pek çok insanın Federal Rezerv’in yakında dönmesi gerektiğine inandığını unutmayın. Eğer, durum böyle olacaksa, altının gerçekten yükseldiğini görmemiz muhtemel. Bununla birlikte, Federal Reserve’in bunu yapması pek mümkün değil. Sonuç olarak, insanların düşündüğünden biraz daha fazla bir mücadele olabilir.

Özellikle 1.800 dolar seviyesinin yakınında yararlanabileceğimiz bir tür geri çekilme görmeyi çok isterim. Bununla birlikte, bunun gerçekleşmesi için arka arkaya birkaç olumsuz güne ihtiyacımız olacak. Kısa vadeli geri çekilmelerin fırsatlar sunmaya devam edeceğini düşünüyorum. Ayrıca, bu ortamda altını short’lamakla kesinlikle ilgilenmiyorum. Bu yılın altın için çok iyi geçeceğine inanıyorum. Bu nedenle bol bol fırsat aramaya devam ediyorum.

Gereğinden fazlasına sahip olacağımızı düşünüyorum. Bu nedenle muhtemelen çok fazla gürültü göreceğimiz bir durum. Ancak günün sonunda olumlu havanın bu piyasadaki en olası sonuç olmaya devam ettiğini düşünüyorum. Dikkatli olun ve dahil olmak için daha kısa bir zaman aralığından bir tür geri dönüş için onay bekleyin.

READ ALSO:   2 Analiste, Altın Fiyatları İçin Bomba Rakamlar Verdi !

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button