Haftaya Altın Bu Rakamları Görebilir! – Kriptokoin.com

Altın piyasası, geçen ay elde ettiği katı kazançlarını şimdilik sürdürüyor. Analistlere göre, sarı metal yeni yıla başlarken yeni bir boğa piyasasının eşiğinde olabilir.

“Altın, patlamaya hazır”

Sarı métal, 2022’nin son islem gününü yılın başındaki açılış fiyatının yaklaşık 5 dolar altında bitirmeyi hedefliyor. Şubat ayı altın vadeli işlemleri en son 1.825,70 dolardan işlem gördü. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, değerli metaller piyasası için çalkantılı bir yıl oldu. Federal Reserve’in agresif para politikası duruşu, yatırım talebi üzerinde ağırlık yarattı. Kasım ayı başlarında altın fiyatları iki yılın en düşük seviyesine gerileyerek 1.618 doları gördü.

Ancak, bu düşük seviyelerden bu yana altın fiyatları yaklaşık %13 artış kaydetti. Bunun, başka bir hareketin başlangıcı olması mümkün. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, « Altın, patlamaya hazır », diyor.

Credit Suisse'dan Altın Fiyatları Tahmini: 6-12 Ay Sonra...

Cordovatrading’in kurucusu Julia Cordova, altının 1.820 dollars desteği tutması durumunda muhtemelen 1.860 dollars doğru bir hareketi tetikleyeceğini söylüyor. Cordova, Perşembe günü Twitter’da şu yorumu yaptı :

Altın, bir kez daha patlamakla tehdit ediyor. Ayrıca, bu sefer tutmayı başarabilirse, büyük bir hamle geliyor.

Sarı métal yılı tarafsız bölgede kapatıyor

Altın, 2022’ye kadar yatırımcıların dikkatini çekmekte zorlandı. Bununla birlikte, bu yıl hala en iyi performans gösteren varlıklardan biri oldu. Sarı métal, yılı tarafsız bölgede kapatıyor. Ancak, S&P 500 %20 kayıp bekliyor ve son islem 3.803 puanda. Aynı zamanda gümüş, altından daha iyi performans göstererek yılı güçlü bir şekilde kapatıyor. Mart ayı gümüş vadeli işlemleri, yılbaşından bu yana %2’den fazla artışla yılı 24 dolar civarında kapatmaya hazırlanıyor.

Geçen ay altın ve gümüş, değişen faiz oranı beklentilerinden faydalandı. Ekonomistler, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini tahmin ediyorlar. Bununla birlikte, birçoğu yılın ilk yarısında bir zirve görüyor. Aynı zamanda, piyasada ciddi bir durgunluk korkusu var. Bu da Fed’in 2023’ün sonunda veya 2024’ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı tahminlerini artırıyor.

Altın

Piyasalar, ABD işgücü verilerini takip edecek

Bazı ekonomistlere göre, önümüzdeki hafta gelecek işgücü piyasası raporunun, en azından yılın ilk çeyreği için piyasaların gidişatını belirlemesi mümkün. Fed Başkanı Jerome Powell, 14 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında, yatırımcıları işgücü piyasasının merkez bankasının agresif para politikası duruşunu değiştiremeyecek kadar sıkı konundayard oldu.

Ekonomistler fils zamanlarda Çalışma Bakanlığı’nın aylık İş Açıklıkları ve İşgücü Devir Anketi veya JOLTS raporuna yakından bakıyorlar. Ekonomistler, mevcut iş sayısındaki daha fazla düşüşün önümüzdeki birkaç ay içinde daha yüksek işsizliğe işaret edeceğine dikkat çekiyor. TD Securities ekonomistleri, Aralık ayı tarım dışı istihdam raporunun ABD işgücü piyasasında direncin devam etmesini beklediklerini söylüyorlar. Bu bağlamda Ekonomistler Cuma günü yayımladıkları notta şu hususların altını çiziyor :

ABD’deki sıkı işgücü piyasası koşullarının en son göstergesi olarak yılın kapanışında güçlenen maaş bordroları ile istihdam yaratma muhtemelen Aralık ayında hız kazandı. İşsizlik oranı da muhtemelen %3,6’ya düştü. Ancak ücret artışının Kasım’da %0,6’ya hızlandıktan sonra aylık %0,4’te yüksek kalmasını bekliyoruz.

Altın

“Altın yükseldi, ancak ivme kazanmakta zorlanıyor”

Piyasa analistleri, traderların Fed’in gelecek yıl yeniden faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair iddialarını sürdürüyor. Bu arada, zayıflayan ABD doları, değerli metal fiyatlarını desteklemesiyle altın bu hafta yükseldi. Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, bir notta altının yükseldiğini ancak ivme kazanmakta zorlandığını söylüyor. Analiste, buradan hareketle şu yorumu yapıyor :

Merkez bankalarının kesinlikle zirve faiz oranlarına yaklaşması ve ekonomik görünümün oldukça kasvetli olması nedeniyle sarı metal için görünüm hala çok olumlu görünebilir. Ancak yakın vadede, başka bir yükseliş katalizörünün yokluğunda bir düzeltmenin kartlarda olması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button