Haftaya Altın Bu Rakamlarda ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, 2023’ün ilk tam islem haftasını sekiz ayın en yüksek seviyesinde bitirmeyi başardı. Kıymetli métal aşırı alım olarak kaboul edilebilse de, piyasadaki hava yakın vadede fiyatların daha yüksek olacağına işaret ediyor.

“Altında 2.000 dolara doğru güçlü bir çekim var”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, haftayı 1.900 doların üzerinde kapattı. Kitco’nun 2023’teki ilk Haftalık Altın Anketi, hem Wall Street analistleri hem de Main Street yatırımcıları arasındaki hissiyatın sağlam bir şekilde yükselişe geçtiğini gösteriyor. Ayrıca, birçok analist, 2.000 dolar hedefine ulaşılmasının an meselesi olduğunu öne sürüyor. Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, şu yorumu yapıyor :

2.000 doğru güçlü bir çekim var. Böylece, fiyatlar yükseldikçe bu etki devam edecek.

Momentum fiyatların yükselmesini desteklerken, analistler yatırımcıları piyasayı takip etmemeleri konusunda uyarıyor. Streible, « Altın fiyatları yükselecek. Ancak bir geri çekilme için beklemeye ve sabırlı olmaya hazırım. Kısa vadede, düşüşleri satın almayı düşünüyorum,” diyor.

Altın

Analiste mevcut seviyelerden alım yapılmamasını tavsiye ediyor

RJO Futures’ın kıdemli emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis, da altının yükselişe geçtiğini teyit ediyor. Ancak yatırımcılara mevcut seviyelerden alım yapmamalarını tavsiye ediyor. Analiste BU bağlamda, şu açıklamayı yapıyor :

Altın piyasasında değil de kenardaysanız, o zaman bir geri çekilme bekleyin. Uzun süreniz varsa, şimdi biraz kâr almak ve ardından yeniden geri çekilmek için iyi bir zaman olabilir.

Haftalık altın fiyatı tahmin anketi: Güçlü boğa

Bu hafta 18 Wall Street analisti Kitco Altın Anketinde oy kullandı. Katılımcılar arasında 11 analiste (% 61), yakın vadede altının yükselişini bekliyor. Aynı zamanda, üç analist (%17) gelecek hafta için aşağı yönlüydü ve dört analist (%22) fiyatların yatay seyredeceğini öngörüyor.

READ ALSO:   4 Analistten Kritik Tahminler : Altın Bu Diplere Gidiyor !
Altın

Bu arada en ligne yapılan Main Street anketlerinde 825 oy kullanıldı. Bunlardan 524’ü (%64) altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Diğer 190 katılımcı (%23) fiyatların daha düşük olacağını söylüyor. Kalan 111 seçmen (%13) ise yakın vadede tarafsız kaldı.

“Bu altın için olumlu bir gelişme!”

Bazı analistler, Federal Reserve’in agresif para politikası duruşuna ilişkin değişen beklentilerin altın için en büyük yükseliş faktörü olmaya devam ettiğini kaydediyor. Bu analistler, soğuyan enflasyon verilerinin Fed’e gelecek ay faiz artırımlarının hızını daha da yavaşlatması için alan açtığını ve bunun da tahvil getirilerinin ve ABD dolarının geçen yılki büyük yükseliş trendinin bir kısmını tersine çevirmesine neden olduğunu söylüyorlar.

Phoenix Futures and Options başkanı Kevin Grady, piyasa beklentileri değiştikçe ABD dolarındaki momentumun düşüş eğilimi gösterdiğini belirtiyor. Analiste göre, altın aşırı gerilmiş seviyelere ulaşıyor. Bununla birlikte, daha yükseğe hareket etmek için hala biraz yeri olabileceğini de sözlerine ekliyor. Bu doğrultuda Grady, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Piyasada köklü bir değişiklik bekliyordum ve sanırım bunu görmeye başlıyoruz. Tahvil piyasası, faiz oranlarının Fed’in söylediğinden daha düşük olacağına dair sinyal veriyor. Dolayısıyla bu altın için olumlu bir gelişme.

Altın

“Bunlar altın fiyatının yükselmesine yardımcı oluyor”

Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, piyasanın Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığına işaret etmesiyle birlikte yakın vadede altının da yükselişe geçtiğini söylüyor. Analiste, tezini şu şekilde destekliyor :

Bu tezi destekleyen herhangi bir haber, tıpkı geçen haftaki ABD TÜFE raporunun enflasyonun düştüğünü göstermesi gibi, altının yükselmesine yardımcı oluyor. Fed’in herhangi bir tepkisi altına zarar verir. Ancak bunu henüz görmedik.

“Altının biraz dinlenmesi gerekiyor”

Ancak, tüm analistler altının mevcut ivmesini koruyabileceğine ikna olmadı. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın konusunda uzun vadeli bir boğa olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, fiyatların mevcut seviyelerde konsolide olma risklerinin arttığını söylüyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatları Aralık'ta Bu Rakamlarda Olabilir !

Bu arada, SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, yakın vadede altın konusunda tarafsız olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor :

Altın son zamanlarda iyi bir performans sergiledi. Ancak teknik olarak biraz fazla alınıyor ve dinlenmesi gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Bu Hafta Altın İçin Bunlara Hazır Olun!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button