General

Haftalık Altın Fiyatı Tahmini : Bu Seviyelere Hazırlanın !

Altın fiyatı, Pazartesi günü 9 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyelere çıktıktan sonra 1.855 dolara geriledi. Bu arada hafta içinde Federal Rezerv (Fed) para politikası toplantısı var. Öncesinde ABD doları geniş kazanımlar elde ederken, riskten kaçış havası da sürüyor. Piyasa analisti Anil Panchal, kıymetli metalin fils zayıflığının da bu ortamla bağlantılı olmasını muhtemel görüyor. Ek olarak analist, kısa vadeli bir tendance çizgisi direncinin de külçe alıcılarını zorladığını belirtiyor.

Ekonomik ve jeopolitik gelişmeler ne gösteriyor ?

Bununla birlikte, ABD Dolar Endeksi (DXY), önceki üç günlük yükseliş trendini uzatıyor. DXY, 104,50 civarındaki aylık en yüksek seviyesini tazeliyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere dolar göstergesi, riskten kaçınma dalgasını destekliyor. Ayrıca, Cuma günkü sıcak enflasyon verilerini birkaç günün en yüksek seviyesini yenilemek için kullanıyor.

DXY Cuma günü Fed’in hızla artan ABD enflasyonuna yönelik saldırganlığına ilişkin artan korkular arasında yükseldi. Bununla birlikte, manşet ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda %8,3’e karşı %8,6’ya yükseldi. Ayrıca, çekirdek TÜFE bir önceki aya göre %6,2’den %5,9’a beklenen düşüşe kıyasla %6,0 arttı. Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı Endeksi Haziran ayı için réviser edilen 58,1’e karşı 50,2 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Öte yandan analist, bunun ABD doları boğalarını durduramayacağını belirtiyor.

READ ALSO:   Bitcoin et Altin Ne Oldu ?
Altın fiyati

Öte yandan Pekin, hafta sonu boyunca Covid sayılarında bir sıçramaya tanık oldu. Buna ek olarak toplu testlerle birlikte virüs kaynaklı bazı aktivite kısıtlamalarını hatırlattı. Şanghay da aynı çizgide. Son zamanlarda, Pekin’in yerel yönetim sözcüsü Xu Heijian, Pekin’deki bir bara bağlı bir covid salgınının vahşi olduğunu söyledi. Ayrıca analiste göre, Tayvan üzerinde yeni ABD-Çin mücadelesi de altın boğalarını araştırıyor.

“Altının fils kazanımları tersine çevirmesi mümkün”

Bu oyunların ortasında Wall Street düştü ve ABD Hazine getirileri yükseldi. Bu da ABD dolarının güvenli liman talebini harekete geçirdi. Bununla birlikte, S&P 500 Vadeli İşlemleri %1,0 düşerken, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri çoğunlukla %3,16 civarında değişmeden kaldı. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın traderların, Çarşamba günkü FOMC öncesinde risque katalizörlerine dikkat etmesi muhtemel. Fed boğaları mutlu etmeyi başarırsa, altın fiyatlarının fils kazanımları tersine çevirmesi mümkün.

Altın fiyati

“Altın fiyatı, savunma cenneti pozisyonuna geçişten faydalanıyor”

OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, altının ABD doları ile ters hareket etmekten bağlantısının kesilmesine değiniyor. Bunun analiste, piyasaların gecikmeli olarak çok daha güçlü bir riskten kaçınma moduna geçtiğini gösterdiğini belirtiyor. Analiste göre bu durumun neden güçlü enflasyon verileri. Bu bağlamda yorumlarına devam eden Halley, şunları söylüyor :

Veriler, finansal piyasalara, enflasyonun hem yerleşik olduğu hem de gerçek yukarı yönlü riskler taşıdığı konusunda anlayışsız bir uyandırma çağrısı yaptı. Altın fiyatı, hisse senetleri ve kriptolar düştükçe savunma cenneti pozisyonuna geçişten yararlanıyor.

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal’e göre altın, RSI (14) aşırı alım bölgesinden geri adım atarken, 200-SMA’yı geçmesine rağmen bir aylık yatay desteğin toparlanmasını sürdüremiyor. Analiste, değerli metal fiyatlarına bir başka meydan okuma olduğunu söylüyor. Bunun de 1.880 dollars yakın olan üç haftalık yükselen direnç çizgisi olduğunu kaydediyor. Anil Panchal, analizlerine şu yönde devam ediyor.

READ ALSO:   "Son Şeyi Satıyorlar!" Uzmanlar Altın İçin Sıradakini Paylaştı!
XAU

Sarı metal fiyatları 1.880 dolarlık engeli aşmayı başarsa bile, Nisan-Mayıs döneminde sırasıyla 1.893 dolar ve 1.918 dolar civarındaki %50 ve %61,8 Fibonacci düzelmesinin altın alıcılarını muhortemas.

Alternatif olarak, fiyat, 1.853 doları çevreleyen 200-SMA seviyesinin ötesine geçene kadar geri çekilmeler belirsizliğini koruyor. Bunu takiben, 18 Mayıs’tan bu yana işaretlenen 1.825-30 dolar civarında, birden fazla seviyeden oluşan yatay bir alan, altın satıcısının dikkatini yeniden kazanacak. Metal 1.830 doların altına düşerse, önceki ayın en düşük seviyesi olan 1.786 dolara doğru düşüş ihtimali göz ardı edilemez.

Altın fiyati
Altın fiyatı için ek önemli seviyel

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   "Yeni Selloff Olabilir" Usta Analistler, Altın İçin Bunları Bekliyor!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button