General

Hafta İçinde Altın Fiyatında Bu Rakamları Görebiliriz!

Altın fiyatı, fils zamanlarda ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Ayrıca sarı metal, üç günlük bir yükseliş trendi yakaladı. Bu arada Çin’i çevreleyen manşetler ve NFP öncesi endişeler arasında risque iştahı azalıyor. Buna ilaveten, durgunluk korkuları, Fedspeak de piyasanın kararsızlığına katkı sağlıyor.

“Altın fiyatının fils zamanlardaki zayıflığı bunlara bağlı”

Altın fiyatı, alıcıların bir ayın zirvesi civarında soluk almasıyla gün içi dip seviyesini gördü. Ancak, daha sonra toparlanarak yoluna devam etti. Ayrıca, sarı metal Pazartesi günkü Asya seansında gün içi düşük seviyeyi 1.760 doları yeniledi. Daha sonra altın, 1.773 dolara yükseldi. Piyasa analisti Anil Panchal, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altının fils zamanlardaki zayıflığı, ABD’nin Temmuz ayı istihdam raporu öncesinde piyasanın temkinli havasına bağlanabilir. Buna ilaveten taze Çin-Amerika mücadelelerinin de bunda etkisi var. Ek olarak, Cuma günkü Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi ve şahin Fedspeak’in iyimser baskıları da altın fiyatlarına ağırlık veriyor.

altın

Jeopolitik ve ekonomik riskler artıyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Asya ziyaretine başlıyor. Ancak programda Tayvan ziyaretinden bahsetmiyor. Nedeni ise muhtemelen Pekin’in uyarıları. Financial Times (FT) “Çin uyarılarına aşina olan altı kişi, bunların Pekin’in geçmişte ABD’nin Tayvan’a yönelik eylemlerinden veya politikasından memnun olmadığı zamanlarda yaptığı tehditlerden diemli önuyuyus ölçüde daha güç”

READ ALSO:   FED Tutanakları Kaçta Açıklanıyor? Altın ve Bitcoin Ne Olacak?

Bununla birlikte Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi, önceki %4,7’ye kıyasla Haziran’da yıllık bazda %4,8’e yükseldi. Bunu takiben, Minneapolis Fed Başkanı Niel Kashkari, New York Times’a (NYT) açıklama yaptı. Kashkari, Fed’in faiz artırımlarından vazgeçmekten hala çok uzakta olduğunu belirtti. Politika yapıcı, “Gelecek Fed toplantılarında faizleri yarım puan artırmak, bana makul geliyor” dedi.

Altın

Piyasalar bu verileri takip edecek

Ayrıca, ABD Hazine faizlerindeki son düşüş ve daha güçlü hisse senetleri ABD doları üzerinde ağırlık oluşturuyor. Bunun da altın fiyatını desteklediğini belirtmek gerekiyor. Ayrıca, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, veri bağımlılığını ve nötr faizleri vurguladı. Powell’ın yorumları, altının fils iki haftadaki toparlanmasını desteklemek için ABD’deki « teknik resesyona » katıldı. Analiste, genel çerçevede şu yorumu yapıyor :

Temmuz ayı ABD ISM İmalat PMI’sı, önceki 53’e kıyasla 52 olarak bekleniyor. Altın fiyat hareketlerini bu verinin önüne geçirmesi mümkün. Bu arada Fedspeak ve Çin’i çevreleyen manşetler de önemli olacak. Ancak, nötr faizler ve ekonomik yavaşlama öngörüleri arasında Cuma günkü ABD Tarım Dışı İstihdam Bordrolarının (NFP) önemi büyük olacak.

Altın

Altın teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Aşırı alım RSI (14), önceki haftanın 200-SMA’yı geçmek için birden fazla başarısızlığının ardından altın fiyatının geri çekilmesini tetiklemiş gibi. Bununla birlikte, 12 Haziran’dan itibaren basına gore 1.746 dolar civarında olan aşağı doğru eğimli tendance çizgisinin başarılı bir şekilde kırılması, altın alıcılarını umutlu kılıyor.

Değerli metal fiyatları 1.746 doların altına düşse bile, 50-SMA ve bir haftalık destek hattının 1.727 dolara yakınlaşması, kısa vadeli ayılar için kırılması zor bir ceviz olacak. Alternatif olarak, altın fiyatının 1.770 dolar civarındaki 200-SMA seviyesinin üzerine çıkması, alıcıları ikna etmek için 01 Temmuz’un en düşük seviyesi 1.785 dolar civarından doğrulamaya ihtiyaç duyuyort.

XAU
Altın fiyatı/ dört saatlik grafik

Bunu takiben, Haziran-Temmuz düşüşünün %61.8 Fibonacci düzeltmesinin, 1.805 dolar civarında, altın boğalarına meydan okuması muhtemel. Genel olarak, altının bir geri çekilmeye tanık olması mümkün. Ancak ayıların 1.727 dollars desteğin sürekli bir şekilde kırılmasına tanık olana kadar temkinli kalması gerekiyor.

XAU
İzlenecek ek önemli seviyel

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button