General

Fiat Para Nedir ?

Fiat pour nedir? Fiat para, herhangi bir ülkenin kanununa bağlı olarak varlığını sürdüren para birimlerine verilen isimdir. Bu makalede Fiat para nedir, nasıl ortaya çıktı, nasıl çalışır ve özellikleri nelerdir gibi sık sorulan soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık.

Fiat para birimleri nasıl ortaya çıktı ?

Fiat veya itibari para, aslında varlığa dayalı para birimlerinden gelişti. Buna göre hükümetler, eskiden altın veya gümüş gibi değerli metallerden yapılan paraları kullanıyordu. Ancak, zaman içerisinde hükümetlerin, bu para birimlerini destekleyecek değerli madenleri elinde tutması imkânsız hale geldi. Böylece, fiat para birimleri doğdu. Bu paralar, ilk olarak, devletlerin altından uzaklaştığı 20. yüzyılda ABD’de ortaya çıktı.

Fiat pour nedir?

Fiat para, değeri hükümet ve döviz piyasalarına bağlı olan ve kullanım alanları kanunla belirlenen para birimleridir. Bugün dünyada yaklaşık 180 fiat para birimi var. Bu para birimlerinin değeri, arz ve talep güçleri tarafından yönlendirilmektedir. Bununla birlikte, TCMB gibi merkez bankaları, kendi para birimlerinin değerini korumak için arzı yönetir ve para politikaları belirler. Fiat paralara dolar, lire, euro et rouble örnek gösterilebilir. Bu para birimlerindeki en büyük risque, merkez bankalarının gereğinden fazla para basması sonucu oluşacak olan hiperenflasyondur.

İtibari paralar nasıl çalışır?

Fiat, Latince’den gelir ve “resmi bir yetkilendirmeyi” ifade eder. Buna göre fiat bir kararnamedir. Dolayısıyla bu paralar, hükümet tarafından verilen bir emir veya konulan bir kanunla piyasada yer bulur. Emir, itibari paraların değerini ve yasal ihale olarak kullanımını kapsar. Bu paraların değerini korumak için oluşturulan bir altın veya gümüş rezervi bulunmamaktadır. Bunun yerine değerleri, hükümetlerin otoritesi tarafından desteklenmektedir. Örneğin, doların değeri, “ABD hükümetine olan inanç ve güvene” bağlıdır. Ek olarak, bu paraların değeri, tüketicilerin ve para piyasalarının davranışları ve güveni tarafından da etkilenmektedir.

Fiat pour nedir? Kripto paralardan farkları nelerdir?

Para birimlerinin temel olarak iki varoluş amacı bulunmaktadır. Bunlar, bir değişim aracı ve değer deposu olmaktır. Kripto para birimine yatırımın hızlı yükselişi, fiat para birimlerinin baskın değişim aracı olarak devam edip etmeyeceği konusunda soruları gündeme getirmiştir. Kripto para birimleri, özünde, merkeziyetsiz finans (DeFi) hareketinin bir parçası olan sanal para birimleridir. Devlet tarafından verilen fiat para birimleri gibi tek bir otorite tarafından değil, merkeziyetsiz bir ağ tarafından yönetilirler. Kripto işlemleri pahalı, zaman alıcı ve karmaşık olabilmektedir. Örneğin, kripto para ile islem yapmak için bir kripto cüzdanına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, kriptoların gerçek dünyada kullanım durumları elde etmesi, bu varlıkların gelişimine bağlıdır.

Kripto paralar fiatın yerini alacak mı?

Para birimlerinin iki ana amaçla ortaya çıktığını ve varlığını sürdürdüğünü açıklamıştık. Şimdiye kadar, kripto para birimleri gerçekten bir değişim aracı olarak ortaya çıkmadı. Bazı satıcılar ve işletmeler ödeme olarak kriptoyu kabul ederken, dünyadaki çoğu işlem fiat para birimleriyle yapılıyor. Eleştirmenler, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin oynaklığının onları bir ödeme şekli olarak daha az ideal hale getirdiğini savunuyor. Bitcoin’de bir maaş çeki aldığınızı varsayalım. Buna göre, piyasa dalgalanmaları, bir kişinin gelirini birkaç gün içinde önemli ölçüde artırabilmekte ve düşürebilmektedir.

Ancak değer deposu görevi görme konusunda Bitcoin, muhtemelen fiat para birimlerinden daha iyi performans sergiledi. Değerli metaller gibi BTC’nin de arzı sınırlı: 21 milyon adet. Bununla birlikte, Türk lirası gibi itibari para birimlerinde arz sınırsızdır. Yani, yatırımcılar için kripto paralar, itibari paralara göre daha çok değer deposu görmektedir. Ancak, bazı eleştirmenler, Bitcoin ve altcoin’lerin yüksek oynaklığı nedeniyle iyi bir değer deposu olmadığını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button