FED Tutanaklarında Bitcoin ve Altın İçin Ne Var? – Kriptokoin.com

Merakla beklenen Federal Reserve’in fils toplantı tutanakları yayımlandı. Altın piyasası, tutanaklarının yayınlanmasının ardından günlük kazançlarının bir kısmını tutmayı başardı. Kripto para piyasası ise günlük kazançların bir kısmını geri verdi. Lider kripto Bitcoin, 17 bin eşiğinden aşağı kaydı. Bu arada, tutanaklarda çöken kripto para borsası FTX’ten de bahsedildi.

Fed, yersiz bir gevşeme istemiyor

Aralık toplantısında Fed yetkilileri, enflasyonu düşürme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiler. Ayrıca, finansal koşulların ‘gereksiz’ gevşemesine karşı uyarıda bulundular. Bu doğrultuda, bunun çabalarını engelleyeceğini belirttiler. Toplantı tutanakları, yetkililerin eylemlerinin finansal piyasalarda herhangi bir ‘yanlış algılanmasından’ endişe duyduklarını da ortaya koydu. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 13-14 Aralık tarihli toplantısının tutanaklarında, şu açıklama yer aldı :

Katılımcılar, para politikasının önemli ölçüde finansal piyasalar aracılığıyla çalıştığı için, finansal koşullarda yersiz bir gevşemenin, özellikle de komitenin tepki işlevinin kamuoyu tarafından yanlış algılanmasından kaynaklanıyorsa, komitenin fiyat istikrarını yeniden sağlama çabalarını karmaşıklaştıracağını belirttiler.

Bitcoin

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, yılın fils toplantısında Fed, 50 baz puanlık artışı yavaşlattı. Ancak enflasyonu %2’ye indirme hedefinde çok kararlı kaldı. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı bir seviyed olmadığı ve daha uzun süre daha yüksek kalması gerekeceği konusunda piyasaları uyardı. Tutanaklarda yetkililer, faiz artırımlarının yavaşlamasının finansal koşulların gevşemesi anlamına gelmediğine dikkat çekti. Tutanaklarda, konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer aldı :

Bazı katılımcılar, faiz artırımlarındaki yavaşlamanın, Komite’nin fiyat istikrarı hedefine ulaşma konusundaki kararlılığının herhangi bir zayıflamasının göstergesi veya enflasyonun halihazırda sürekli bir düşüş eğiliminde olduğu yargısı olmadığının açıkça ifade edilmesinin önemli olacağını vurguladılar.

Komite üyeleri kararlılık konusunda Powell’la aynı çizgide

Fed Başkanı Jerome Powell, Aralık FOMC toplantısından sonra gazetecilere, ABD merkez bankasının faiz oranlarını ne kadar uzun süre yüksek tutma ihtiyacı duyarsa, yumuşak iniş için pistin o kadar daraldığını söyledi. Bu doğrultuda Powell, « Resesyona girip girmeyeceğimizi kimsenin bildiğini sanmıyorum. Ve eğer girersek, derin olup olmayacağı belli olmaz », dedi.

READ ALSO:   Bugün BTC, SHIB ve Altın İçin Önemli Gün : Gözler O 2 Gelişmede !
Bitcoin

2023 için en son medyan tahmin, oranların %5,1’e çıkabileceğini gösteriyor. Fed ayrıca 2023’te reel GSYİH’nın %0,5’e gelmesini ve PCE enflasyonunun 2023’te %3,1’e düşmesini bekliyor. Tutanaklar, yetkililerin, oranların 2022’de 425 baz puan artmasının ardından kaydedilen ‘önemli ilerlemeyi’ kabul ettiğini ortaya koydu. Ayrıca, potansiyel aşırı sıkılaştırma riskinden endişe duyduğunu kaydetti. Toutanaklar, şu hususların altını çizdi :

Politika sıkılaştırmasının gecikmeli kümülatif etkisi, enflasyonu %2’ye düşürmek için gerekenden daha kısıtlayıcı hale gelebilir Ayrıca, ekonomik aktivitede gereksiz bir azalmaya yol açarak potansiyel olarak en büyük yükü nüfusun en savunmasız grupları üzerine yükleyebilir. Çoğu katılımcı, politikayı daha kısıtlayıcı bir duruşa taşırken esnekliği ve isteğe bağlılığı koruma gereğini vurguladı.

Bir diğer önemli nokta ise ‘hiçbir katılımcının federal fon oranı hedefini 2023’te düşürmeye başlamanın uygun olacağını düşünmediğini’ belirten ifadeler oldu. Fed yetkilileri, kısıtlayıcı bir politika duruşunun ‘bir süre’ daha sürdürülmesi gerektiğine işaret ederek Powell’ın genel mesajına da katıldı.

Fed tutanaklarına altın ve Bitcoin (BTC)’nin tepkisi

Fed’in toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından altın büyük ölçüde değişmedi. Şubat Comex altın vadeli işlemleri, gün için %0,57 artışla 1.856,70 dolardan işlem görüyor. Altın, seansın başlarında altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.871,30 doları gördü. Ancak o zamandan beri bu kazanımlarının bir kısmını geri verdi.

READ ALSO:   Altın Aralık'a Kadar Bu Seviyelerde Olabilir !

Kripto para piyasası, bugün yeşil bölgede ilerlemeye başladı. Lider kripto Bitcoin fiyatı psikolojik seviye olan 17 bin doların eşiğine geldi. Bununla birlikte, tutanakların ardından kazançlarının bir kısmından feragat etti. Bununla birlikte, basanı zamanında günlük bazda %1’in üzerinde kazançla 16,8 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Dolayısıyla, tutanakların Bitcoin üzerindeki ciddi bir etkisi olmadı.

Bitcoin

Bu arada, tutanaklarda çöken kripto para borsası FTX’e de yer verildiği görüldü. Konuya ilişkin olarak tutanaklarda, “Bu durum, finansal sistem için bir risk değil” açıklaması yer aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatları İçin Sırada Bunlar Var!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button