General

FED İçin Son Saatler : Altın Fiyatında Bunlara Hazırlanın !

Piyasalar Federal Rezerv’in toplantı tutanaklarına ve ABD istihdam raporuna odaklandı. Bu ortamda ABD doları endeksi (DXY), 20 yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Altın, Salı günü 35 dolar değer kaybederken, değerli metal piyasası kırmızıya döndü. Parlak metal, bugün de kırmızı bölgede ilerliyor. Analistler, piyasayı yorumluyor ve beklentilerini paylaşıyor.

“Güçlenen dolar, altın fiyatının düşmesine neden oldu”

Altın, 1.800 doların altına düştükten sonra keskin bir satış gördü. Ağustos altın vadeli işlemleri, gün için 35 dolar düşüşle 1.766,50 dolar seviyesine geriledi. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, şu değerlendirmeyi yapıyor :

ABD doları, altın fiyatının daha düşmesine neden oldu. Bunun sonucunda da 1.800 dollar belirgin şekilde altına geriledi.

Altın

Piyasalar, FOMC tutanaklarındaki ipuçlarını bekliyor

ABD doları endeksi Salı günü 106,66’ya tırmanarak bir kez daha 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ayrıca dolar, euro karşısında 20 yılın zirvesinde islem gördü. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Fed enflasyonu kontrol altına almak için çok agresif bir sıkılaştırma yoluna girdi. Bundan sonra yatırımcılar güvenli liman para birimi olarak ABD dolarına akın ediyor.

Tüm gözler Haziran toplantısının FOMC tutanaklarında. Piyasalar yaklaşmakta olan faiz artırımı patikasıyla ilgili ipuçları ve Fed üyelerinden gelen yeni resesyon yorumları bekliyor. Tutanakların bugün yayımlanması planlanıyor. ING FX stratejistleri, şu açıklamayı yapıyor :

Piyasalar, bu ayin sonunda 75 baz puanlık bir faiz artırımıyla tamamen fiyatlandırdı. Haziran FOMC tutanakları, Haziran toplantısında artan bir konsensüs belirtisi olması durumunda, dengeyi piyasalara yönlendirebilir.

Fed’in şahin görüşünü ne değiştirir?

CME FedWatch Aracı, Temmuz toplantısında 75 baz puanlık bir artışa %85,6 ve 50 baz puanlık bir artışa yalnızca %14,4 şans veriyor. Öyle görünüyor ki ABD doları, 75 baz puan daha masadayken gücünü korumaya devam edecek. Bu şahin görüşü değiştirebilecek tek şey, Haziran ayına ait (Cuma günü yayınlanacak) ilgili istihdam raporu veya yavaşlayan enflasyon verileri olacaktır. ING’nin uluslararası baş ekonomisti James Knightley, konuya ilişkin olarak şunlar söylüyor :

Fed, kararlı bir şekilde enflasyonu kontrol altına almaya odaklandığını açıkça belirtti. Bu nedenle ya 8 Temmuz’da yayımlanan çok zayıf bir istihdam raporu görmemiz gerekecek, ya da, enflasyonda sürpriz bir düşüşle birlikte dışarı çıkmamız gerekecek. Ancak büyük olasılıkla ikinci durum geçerli. 13 Temmuz, çok çeşitli kategorilerdeki düşüşleri yansıtıyor.

Altın

“Altın fiyatında sürekli bir düşüş trendinin oluşması mümkün”

Altın, ABD dolarını izlemeye ve tepki vermeye devam edecek. Ancak 1.780 doların altına bir kırılma, altını tehlikeli bir bölgeye sokar. Bu aralık, altının 1980’lerden bu yana en şahin merkez bankası rejiminin ağırlığına yenik düşeceği anlamına gelir. TD Securities küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek, şu yorumu yapıyor :

Bu senaryo, geniş CTA satış programının fiyatlarda bir kırılmayı tetiklemesi halinde, altında sürekli bir düşüş trendinin oluşabileceğini gösteriyor. Sonuçta, merkez bankaları bir kredibilite kriziyle karşı karşıya kaldıkça, enflasyona karşı savaşlarına bağlı kalabilirler. Aksi takdirde resesyon ihtimallerinin ima edeceğinden daha uzun süre faizleri, yüksek tutmaları mümkün.

Ayrıca Bart Melek’e göre, değerli metal 1.800 doların altında destek arıyor. Bu nedenle altındaki eğilim aşağı yönlü olmaya devam ediyor.

READ ALSO:   Haftalık Altın Tahminleri Çıktı : Bu Seviyeler Görülebilir !
Altın

“Yüksek fiyatların, altın talebi üzerinde baskı oluşturması muhtemel”

Fiziki açıdan bakıldığında, Hindistan altın üzerindeki temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e çıkardı. Bu yüzden, altın talebinin bazı engellerle karşılaşması muhtemel. ING’nin emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, bu konuda şu uyarıyı yapıyor :

Yabancı para çıkışını kontrol etmek için Hindistan Rupisi ABD Doları karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Hindistan, Mayıs ayında yaklaşık 107 tonnes ithalatla önemli bir altın ithalatçısı. Yerel piyasada daha yüksek fiyatların kısa vadede altın talebi üzerinde baskı oluşturması muhtemel. Özellikle de yüksek faiz oranları zaten altın alma ve tutmanın göreli maliyetini artırmışken.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Dev Altın Tahmincisi Uyardı : İşte Bu Hafta Olacaklar !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button