FED Başkanı Konuşacak ! BTC, DOGE et Altın Ne Olur ? – Kriptokoin.com

ABD’de Aralık ayı tüketici beklentileri anketi, kısa vadeli veya bir yıllık enflasyon beklentilerinin gerilemeye devam ettiğini gösteriyor. Ortalama bir yıl sonrası enflasyon beklentileri Aralık ayında yüzde 0,2 düşerek yüzde 5’e geriledi ve Temmuz 2021’den bu yana en düşük veri oldu. Bu sırada, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın yakın zamanda gerçekleşecek olan konuşmasının Bitcoin (BTC) ve altcoin’lerin yer aldığı kripto para piyasasını ve altını, hisseleri etkilemesi bekleri. Peki, Powell ne zaman konuşacak ? Varlıklar nasıl etkilenebilir? İşte detaylar…

ABD’den gelen en son ekonomik veriler neyi gösteriyor ?

New York FED, Pazartesi günü, bu hafta temel ekonomik göstergeleri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı konuşmayı beklerken yatırımcı belirsizliğini azaltabilecek verileri yayınladı. New York Merkez Bankası Mikroekonomik Veriler Merkezi, Aralık ayı tüketici beklentileri anketini yayımlayarak, enflasyon beklentilerinin üç yıllık bazda değişmediğini, kısa vadeli veya bir yıllık enflasyon beklentilerinin ise g et gerilemeye devamösterğeye devam

Sıcak Gelişme : Bu Kripto Para Borsası İşlemleri Durduruyor !

Bir yıl sonrası için ortalama enflasyon beklentileri Aralık ayında yüzde 0,2 düşerek yüzde 5,0 ile Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesi oldu. Buna karşılık, üç yıl sonrası için enflasyon beklentileri Aralık ayında yüzde 3 ile değişmedi Beş yıllık bazda tüketici enflasyon beklentileri yüzde 0,1’den yüzde 2,4’e yükseldi. Olumlu bir gelişmeye göre, Fed anketine katılanlar mevcut mali durumlarına ilişkin algının ve bir yıl sonraki mali durumlarına ilişkin beklentilerinin Aralık ayında iyileştiğini söylüyor.

ABD TÜFE ve FED Başkanı’nın konuşması önem taşıyor

New York Fed verileri, yatırımcıların Perşembe günkü piyasa öncesi seansta yayınlanacak en son tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin yanı sıra Powell’ın İsveç’in Stockholm kentinde gerçekleşecek konuşmasını beklemesiyle geldi. Fed başkanının İsveç’te ABD ekonomisinden açık bir şekilde bahsetmesi beklenmese de, ABD’li yatırımcılar, enflasyonla ilgili yaptığı açıklamaları dinleyecek.

Onmilyarları Yöneten Şirket, Sepetine Bu Kripto Parayı Ekledi !

Ardından, bunun Fed’in Şubat başındaki faiz toplantısı için neye işaret edeceğini belirlemeye çalışacaklar. Şubat ayındaki faiz oranı değişiminin 25 veya 50 baz puanlık bir artış olması beklenmekte. FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması, Türkiye saati ile 17.00’de başlayacak.

Altın, BTC : Piyasada son durum ve beklentiler

Bu sırada altın fiyatları, temkinli traderların büyük ölçüde Jerome Powell’ın konuşmasına odaklanmasıyla Salı günü sakin seyretti. Spot altın, ons başına 1.872.79 dolarda yerini korudu. ABD altın vadeli işlemleri 1.877,70 dolarda yatay seyretti. Bitcoin ise yatay hareket ediyor ve 17.254 dolardan el değiştiriyor. Şimdilik piyasalar sessiz kalırken FED Başkanı’nın şahin tutuma işaret etmesi iki varlıkta da harekete yol açabilir. Şahin tutum altında yükselişe işaret ederken, son zamanlarda ters korelasyon sergilediği BTC’de tam tersi bir harekete neden olabilir. IG Market stratejisti Yeap Jun Rong, altın hakkında aşağıdaki ifadeleri kullandı :

Altın fiyatları 1.875 dolar seviyesinde kilit bir dirence çarpıyor… Bugün ilerleyen saatlerde Fed Başkanı Powell’ın konuşmasındaki şahin bir ton, altında kısa vadede kâr elde etmeye yol açabilir. Ancak piyasa, TÜFE’de daha az şahin tutum ile faiz artışı beklentilerini desteklemek için aşağı yönlü bir sürpriz bekliyor ve bu da altın fiyatları için yukarı yöne dönüşebilir.

FED Tutanakları Açıklanacak !  Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi yükselen faiz oranları, altının bir enflasyon koruması olarak cazibesini köreltiyor. San Francisco FED Başkanı Mary Daly Pazartesi günü yaklaşan Fed toplantısında 50 baz puan veya 25 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığının olduğunu söylerken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic “daha ​​temkinli” y olmanın. Dünya Altın Konseyi’ne göre ılımlı bir resesyona ilişkin piyasa konsensüsü sona eriyor gibi görünüyor, ancak daha ciddi bir gerilemeyle birlikte altın pozitif harekete devam edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button