General

Eski BOC Başkanı, Altın Tahminlerini Açıkladı !

Kanada Merkez Bankası eski Başkanı Stephen Poloz’a göre, şu anda ABD’de yakın ve kesin bir durgunluk tehlikesi bulunmuyor. Stephen Poloz, enflasyon beklentilerini ve bir enflasyon koruması olan altın fiyatının neden kalkış yapamadığını açıklıyor.

Stephen Poloz: Resesyon kaçınılmaz değil

Kanada Merkez Bankası’nın 9. Başkanı olarak görev yapan Stephen Poloz, “ekonomiyi normalleştirmek” dans hala zaman olduğunu söylüyor ve durgunluğu önlemek ve durumu normal döndürmek için hala önemli bir pencere olduğunu düşünüyor. Bu süre zarfında, Covid-19’un patlak vermesine kadar, Kanada düşük tek haneli rakamlarda istikrarlı GSYİH büyümesi, düşük işsizlik ve Banka’nın %2 hedef seviyesine yakın enflasyon gördü.

Bazı finans kuruluşları, Stephen Poloz’un yaklaşan ABD resesyonuna ilişkin görüşüne katılıyor. Poloz’un yorumları, Goldman Sachs’ın bu hafta, önümüzdeki iki yıl içinde bir resesyonun kaçınılmaz olmadığını belirten bir rapor yayınladığı sırada geldi.

Altın

Poloz da Powell gibi enflasyon için ‘geçici’ diyor !

Kanada’daki enflasyon konusunda Poloz, bunun sonunda dağılacağı anlamında « geçici » olduğunu söylüyor. Ekonomik anlamda ‘geçici’ teriminin, tüketici fiyatlarının yükseldikten hemen sonra normalleşeceği anlamına gelmediğini, sadece enflasyonun sonunda yükselmeyi durduracağını kaydediyor. Nisan ayı itibarıyla Kanada’daki en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 30 yılın en yüksek seviyesi olan %6,8’de bulunuyor. Poloz, şu açıklamayı yapıyor :

Gözlemlediğimiz enflasyonun büyük bir kısmının teknik anlamda geçici olduğunu ve bir sonrakinde ortadan kalkacağını düşünüyorum. Rusya ve Ukrayna nedeniyle essence fiyatlarında ne olduğuna bağlı olarak 12 ay, belki biraz daha uzun diyebilirim.

Sonunda, Kanada’daki enflasyon oranının Kanada Merkez Bankası’nın %2 hedefine yakın olacağını tahmin eden Stephen Poloz, şunları söylüyor :

Bugünün enflasyonun nasıl işlediğine dair modellemede, beklentilerin oldukça sabit kalması şartıyla, %2’ye geri döneceğiz. Biraz zaman alacak ama sorun değil. Devam ederken, bunu yapmak için bir resesyon yaşamak zorunda değiliz. Bu benim en iyi senaryom.

Altın

“Enflashonun çoğun ‘dışsal’ ve merkez bankasının kontrolünde değil”

Poloz, Kanada’nın şu anda sahip olduğu enflasyonun çoğunun ‘dışsal’ olduğunu ve tamamen merkez bankasının kontrolünde olmadığını da sözlerine ekliyor. Dışsal bir güç gibi, jambon essence gibi yükselen emtia fiyatları olacağını kaydeden Poloz, 120 dolarlık essence fiyatlarının neredeyse tek başına resesyona neden olabileceğini belirtiyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatları Bu Haberle Yükseldi ! Sirada Ne Var? – Kriptokoin.com

Kriptokoin.com haberlerinde de yer aldığı üzere Kanada Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırması konusunda konsensüs var. Poloz, bunun tek başına Kanada konut piyasasında büyük bir çöküşe neden olmak için yeterli olmayabileceğini söylüyor ve şu şekilde izah ediyor :

Faiz oranları normale döndüğünde, konut piyasası yavaşlamaya mahkum. Ama bunun altında gerçekten önemli bir zemin olduğunu söyleyebilirim. Göçmen seviyeleri olağanüstü yüksek, bu yıl 400.000’den fazla yeni gelen var. Bu, Kanada konut piyasasının altına önemli bir zemin katacağından emin. Bunun bazı fiyatlarda düzeltmeyi önleyip önlemediğini, bazı aşırı ısınan piyasalarda kim gerçekten söyleyebilir.

Altın

Stephen Poloz : Bu yüzden altın fiyatı yüksek işlem görmüyor

Kıymetli metallerle ilgili olarak Poloz, piyasaların enflasyonun sonunda normalleşeceğine inandığı için altın fiyatının bazı yatırımcıların beklediği gibi yüksek işlem görmediğini belirtiyor.

“Bence bunun bize gösterdiği şey, dünya genelinde enflasyon beklentilerinin oldukça iyi bir şekilde sabitlendiğini gösteriyor” diyen Poloz, insanların “enflasyon gerçekten yükselmeye mi başlıyor?” gibi sorular sormaya başladığını ve merkez bankalarından neler olup bittiğine ve bu konuda ne yaptıklarına dair dikkatli bir açıklama beklediklerini ifade ediyor.

READ ALSO:   5 Analistten Hesapları Değiştirecek Altın Tahminleri Geldi!
sari métal

“Bu bağlamda, altın fiyatının yükselişini beklemezdim”

Poloz’a göre, hem yükselen faiz oranları hem de bu beklentileri etkileyen, onları desteklemeye yardımcı olan niceliksel sıkılaştırma (QT) var ve önümüzdeki 12 ay boyunca, manşet enflasyon rakamlarında istikrarlışbir düreşil. Poloz, altın için şu tahminde bulunuyor :

Bunun birçok insanı rahatlatacağını düşünüyorum. Ve bu bağlamda, altın fiyatının yükselişini beklemezdim. Çünkü hepimizin gördüğü bu şişkinliğe rağmen uzun vadeli enflasyon görünümü bozulmadan kalacak.

sari métal

“Altın fiyatının birdenbire sıçramasını bekleyemezsiniz!”

Poloz, Altının Enfrasyondan Korunma Özelliklerin Doğası Gereği Kısa Vadeli Olmadığını ve Fiyatın Aylık Bazda Tüfe’yi Takip Etmemesinin, Altının Artan MaliyetleRele. Poloz, fils olarak şu değerlendirmeyi yapıyor :

Petrolün fiyatı iki katına çıktı diye, altın fiyatının altın sahiplerinin zararını telafi etmek için birdenbire sıçramasını bekleyemezsiniz. Enflasyon riskinden korunmak derken kastettiğimiz bu değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Bitcoin, SHIB et Altın Bu Gelişmeye Kilitlendi ! İşte Beklentiler

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button