General

“Eşi Görülmemiş Kriz” Usta İsimler, Altın Tahminlerini Açıkladı!

Nispeten sakin geçen bir haftanın ardından altın piyasası, yatırımcıların artan enflasyon verilerine tepki vermesiyle Cuma günü bazı havai fişekler gördü.

Altının Cuma günkü fiyat hareketi etkileyiciydi

Ekonomistler, Mayıs ayında tüketici fiyatlarında daha fazla düşüş görmeyi bekliyorlardı. Ancak ABD Çalışma Bakanlığı, Tüketici Fiyat Endeksi’nin Mayıs ayında %8,6 artarak 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Cuma günü altın fiyatı hareketi en hafif tabirle etkileyiciydi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere sarı métal, yaklaşık 50 dolarlık bir fiyat dalgalanması yaşadı. Altın, 1.875 dolarda önemli bir direnci test etmek için aralığının altından 1.825 doların hemen üzerine çıktı.

altın

David Einhorn : Bu noktada, biraz altın sahibi olmak en iyisi

Birçok piyasa analistine göre, yatırımcılar merkez bankasının gerçekten enflasyonu düşürüp düşüremeyeceğini sorgulamaya başladı. Bu yüzden, Federal Rezerv’in güvenilirliği artık tehlikede. Federal Rezerv’in önümüzdeki hafta ve Temmuz ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Öte yandan Fed, enflasyon eğrisinin ne yazık ki gerisinde kalıyor ve bazı önemli yatırımcılar buna dikkat ediyor.

Perşembe günü, Greenlight Capital’in kurucusu ve uzun süredir altın boğası olan David Einhorn görüşlerini paylaştı. Einhorn, Fed’in enflasyonu ehlileştirme konusunda blöf yaptığı için altının önemli bir varlık olacağını söyledi. Altın boğası, Sohn Yatırım Konferansı sırasındaki bir sunumda şu açıklamayı yaptı :

Fed, gerçekten enflasyonu durduracak araçlara sahip değil. Fed, enflasyonla mücadele ile Hazine’yi desteklemek arasında seçim yapmak zorunda kaldığında, bence Hazine’yi seçmesi gerekiyor. Bu noktada, biraz altına sahip olmak en iyisidir.

“Artan jeopolitik belirsizlik altını desteklemeye devam edecek”

Federal Rezerv, enflasyonu soğutmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor. Bu nedenle değerli metal piyasasının bazı zorlu rüzgarlarla karşı karşıya kalması muhtemel. Bununla birlikte, bazı önemli oyuncular hala sarı metalde değer görüyor. Ünlü haie fon yöneticisi David Einhorn da bunlar arasında.

READ ALSO:   5 Analiste Altın Fiyatı Tahminleri Soruldu : İşte Sonuçlar !

Einhorn, Federal Rezerv sonunda enflasyonu kontrol edemediği için altın fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu gördüğünü söyledi. Ayrıca Einhorn, bazı merkez bankaları arasında artan de-dolarizasyon eğilimi hakkında yorum yaptı.

altın

Hatırlanacağı üzere ABD ve Batılı Müttefikleri, ABD dolarını silahlandırdı. Bu kapsamda devam eden Rusya işgali nedeniyle Rusya’ya sert yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırım, bazı ülkelerin ABD doları rezervlerini yeniden değerlendirmelerine yol açtı. Einhorn, artan jeopolitik belirsizliğin altını desteklemeye devam edeceğini söyledi. Bu bağlamda Einhorn, şu açıklamayı yaptı :

Ülkeler tahviller ve para birimleri konusunda birbirlerine güvenmediğinde, altın nihai rezerv varlık haline gelir. Altın toplam rezervlerin yüzdesi olarak şaşırtıcı derecede düşük kalıyor. Soru, döviz rezervlerini desteklemek için yeterli altın olup olmadığı? Cevap, altının fiyatının daha da yükselmesi, belki de çok daha yükseğe çıkmasıdır.

altın

Merkez bankası altın anketi sonuçları ne gösteriyor ?

Ancak altını bir portföyde temel bir varlık olarak gören sadece yatırımcılar değil. Çarşamba günü, Dünya Altın Konseyi yıllık merkez bankası altın anketini yayımladı. Bu yılki ankete 57 banka katıldı. Katılımcıların %25’i önümüzdeki 12 a été altın rezervlerini artırmak istediklerini söyledi. Bu bağlamda analistler raporda, şu hususların altını çiziyor :

Uluslararası para sisteminde beklenen değişiklikler ve rezerv para ekonomlerinde artan ekonomik risklere ilişkin endişeler de önemli faktörler. Bununla birlikte, planlanan satın almalar başlıca olası bir küresel mali krizle ilgili artan endişeden kaynaklanıyor.

Altın talebinin yeni güvenli liman talebini çekmeye başlaması şaşırtıcı değil. Salı günü, Dünya Bankası bazı ülkeler için 1970’ler tarzı bir durgunluktan kaçınmanın zor olacağını söyleyerek büyük bir kırmızı bayrak salladı.

READ ALSO:   Altın Yıl Sonunda Bu Seviyelerde Olacak!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button