Dünya Bankasi Korkuttu ! Altın İçin Bu Seviyel Konuşuluyor ! – Kriptokoin.com

Dünya Bankası, büyümenin keskin bir şekilde yavaşlaması ve ekonomik koşulların kırılganlığını koruması nedeniyle küresel ekonomin resesyona girebileceği konusunda uyardı. Bu arada, MKS PAMP Group analistlerine göre, sürekli yüksek enflasyon, durgun büyüme ve hatta tam bir küresel durgunluk tehdidi, 2023 yılında altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek.

Dramatik yavaşlamanın arkasındaki itici güçler

Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler raporunda, 2023 için küresel büyümeyi %1,7’ye düşürdü. Bu, yalnızca altı a été önce beklenen %3’ten revizesi. Banka, 2024 için büyümeyi %2,7 olarak öngörüyor. Raporda, “2023 tahminlerinin gelişmiş ekonomillerin %95’i ve gelişmekte olan piyasa ve gelişmekte olan ekonomillerin yaklaşık %70’i için aşağı yönlü revize edilmesiyle, büyümedeki keskin gerilemenin yaynimasıklen olnimasın ollemenin”

Dünya Bankası, bu dramatik yavaşlamanın arkasındaki itici güçlerin inatçı enflasyon, yüksek faiz oranları, azalan yatırım ve Ukrayna’daki savaş olduğunu söylüyor. Küresel ekonomiyi bu yıl kolayca resesyona sokabilecek bir dizi tetikleyici de var. Raporda, bunların arasında beklenenden yüksek enflasyon, faiz oranlarındaki ani ek artışlar, Covid-19 salgınının yeniden canlanması veya yenilenen jeopolitik gerilimler yer alıyor. Dünya Bankası, “Bu, 80 yılı aşkın bir süredir ilk kez aynı on yıl içinde iki küresel durgunluğun meydana gelmesine işaret ediyor” diyor.

Altın

« Gelişmekte olan ülkeler için zor günler kapıda »

Gelişmiş ekonomillerin 2023’teki %2,5’lik önceki tahminden %0,5’e yavaşlaması bekleniyor. ABD ekonomisinin bu yıl sadece %0,5 büyüyeceği tahmin ediliyor. Euro bölgesi %0 büyümeye bakarken, Çin’in %4,3 büyüme göreceği tahmin ediliyor. Raporda, “Son yirmi yılda, bu ölçekteki yavaşlamalar küresel bir durgunluğun habercisi oldu” deniliyor. Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, rapor için yaptığı basın açıklamasında, krizin şiddetleneceğini söylüyor. Malpass, bu doğrultuda şu açıklamayı yapıyor :

Küresel sermaye, son derece yüksek devlet borç seviyeleri ve yükselen faiz oranlarıyla karşı karşıya kalan gelişmiş ekonomiler tarafından emildiğinden, gelişmekte olan ülkeler, ağır borç yükleri ve zayıf yatırım nedeniyle çok yıllık bir yavaş büyüme dönemiyle karşı karşıya kalıyor.

“Altın, ABD dolarını yakından takip etmeye devam ediyor”

Dünya Bankası ayrıca, artan çekirdek enflasyon risklerinin görünüm üzerinde ağırlık yarattığını düşünüyor. İnatçı enflasyon, dünya çapındaki merkez bankalarının bir yıllık senkronize ve benzeri görülmemiş artışlarının ardından merkez bankasının daha fazla sıkılaşmasına yol açabilir. Rapora yanıt olarak altın, değerli metalin Pazartesi günü yedi ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından 1.900 dolar seviyesini izleyerek 1.850 doların üzerinde işlem görmeye devam etti.

READ ALSO:   Ünlü Altın Tahmincisi Konuştu : Önümüzdeki 2 Ayda...

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, altının ivmesi yılın başında yenilendi. Böylece, altın fiyatları yeni yılın başından bu yana %2,7 arttı. MKS PAMP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, altının da ABD dolarını yakından takip etmeye devam ettiğini söylüyor. Shiels, “Altın, büyük ölçüde 1.880 doların altında ve ABD doları ile senkronize olan dar bir aralıkta kaldı,” diyor.

Altın

“Bu, sıfır getirili altın için sevindirici bir gelişme olacak”

FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, sarı metalin Federal Rezerv’in yeni yılda daha az şahin olacağı fikriyle güç kazandığını kaydediyor. BU bağlamda Otunuga Salı günü yaptığı açıklamada, şu hususların altını çiziyor :

Geçen Cuma günkü karma istihdam raporunun Fed’in faiz artırımlarını yavaşlattığı yönündeki spekülasyonları nasıl körüklediği göz önüne alındığında, kartlarda daha fazla artış olabilir. Altının görünümünün yaklaşan ABD enflasyon raporundan etkilenmesi muhtemel. Aralık ayında fiyatların daha da soğuması ve tahvil faizlerinin düşmesi sıfır getirili altın için sevindirici bir gelişme olacaktır. Teknik tabloya bakıldığında, boğalar bir sonraki kilit faiz seviyesi olan 1.900 dolarda güçlü bir pozisyonda kalmaya devam ediyor.

Altın

« Yatırım talebi, 2023’te altın fiyatlarını destekleyecek »

MKS PAMP Group, 2023 görünüm tahmininde altın fiyatlarının yeni yılda ortalama 1.880 dolar civarında olmasını bekliyor. Tahmin, altın fiyatlarının sekiz ayın en yüksek seviyesine olan 1.900 dolara yaklaşmasıyla geldi. Analistler raporda, şu tahminlere yer veriyor :

Daha yavaş bir Fed ve yükselen stagflasyon ve resesyon riskleri, hem ABD dolarının hem de reel ABD getirilerinin zirve yapmasını sağlayacak. Enflasyon düşecek, ancak hedefe ulaşmayacak. Toparlanmalar düzensiz olacak ve sonunda hayal kırıklığı yaratacak. Daha yavaş küresel büyüme, düşmeyen enflasyon ve küreselleşmeden uzaklaşmanın bu birleşimi, altının artan belirsizlik zamanlarında güvenli bir çeşitlendirici olarak geri dönmesini sağlayacak.

Analistler, ekonomik ve jeopolitik riskler artmaya devam ederken değerli metalin yeterince sahiplenilmediğini söylüyor. Bu nedenle, yatırım talebinin 2023’te altın fiyatlarını desteklemesini bekliyorlar. Analiste, « Altın düştü (enflasyonla savaşan şahin bir Fed nedeniyle). Ancak bundan sonra yukarı yönlü bir yörüngeye sahip değil,” diyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatları İçin Sıradaki Seviyel Bunlar!
Altın

MKS’nin altın için senaryoları

Geçen yıl yükselen faiz oranları ABD dolarını 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardığında, Federal Reserve altın fiyatları için en büyük tehdit olmaya devam etti. Ancak MKS, ABD merkez bankasının agresif para politikası sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmeye yakın olması nedeniyle dolarda bir zirve görüyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Fed zaten hızlı bir şekilde artırdı, küresel likiditeye zarar verdi ve dolaylı olarak birçok piyasayı kırdı. Daha önemli bir şeyi bozmadan önce artırımları 2023 ortasına kadar bitirmelerinin mantıklı olduğuna inanıyoruz. 4. çeyrekte (veya daha erken) gevşemeye başlayacaklar. ABD Doları zirve yaptı. Ancak zayıflık en çok Fed durakladığında, faiz oranı spreadleri daraldığında ve aşırı veya konsensüs pozisyonu gerçekten gevşediğinde dikkate değer olacak.

MKS’nin temel durum senaryosu, altın fiyatlarının mevcut seviyelerde nispeten sabit kalması yönünde. Bu doğrultuda, fiyatların 2.300 dolara çıkmasına %30 şans veriyor. Analistler, sürekli piyasa oynaklığının ve beklenenden daha zayıf enflasyon konusunda güvercin bir Fed’in altın fiyatlarını yükseltebilecek faktörler olduğunu söylüyorlar. Aşağı yönde, MKS, artan enflasyon Fed’i bir kez daha agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye zorladığından, altın fiyatlarının 1.400 dolar civarındaki desteği test etmesine %20 şans veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Fonlar Ne Yapiyor ? Altın Fiyatları Nereye Gidiyor?

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Leave a Comment