General

Dünya Altın Konseyinden Altın Tahmini: 2. Yarıda…

Dünya Altın Konseyi (WGC), yıl ortası görünüm raporunu Perşembe günü yayımladı. Raporda, altının 2022’nin ilk altı ayında esasen yatay bir performans gösterdiğini kaydetti. Ardından, yatırımcıların yılın ikinci yarısında “zorlu” bir piyasa ortamıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

“Altın, ilk yarıda en iyi performans gösteren varlıklardan biriydi”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, ilk yarıya hızlı başladı. Ancak, mevcut durumda başladığı noktanın altına geriledi. Raporda, yüksek enflasyon ve piyasa oynaklığından altına destek geldiği ifade ediliyor. Bununla birlikte, yüksek faiz oranlarından ve ABD dolarındaki potansiyel güçten kaynaklanan baskı hatırlatılıyor. Buradan hareketle yatırımcıların bu dengeyi tartmaları gerektiği vurgulanıyor.

WGC, altın fiyatlarının bu yılın ilk yarısını %0,6 artışla kapattığını kaydediyor. ICE Benchmark Administration tarafından yönetilen LBMA Altın Fiyatı PM karşılaştırmasına dayalı olarak 1.817 dolardan kapandığını söyledi. Comex GCQ22’de islem gören en aktif altın vadeli işlemleri, -%0,41 GC00, -%0,41. Ancak 2022’nin ilk altı ayı için yaklaşık %1,2 düşüşle 30 Haziran’da 1.807,30 dolara yerleşti. WGC, raporda şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altının yıl başından bugüne sabit performansını donuk görünüyor. Ancak altın yine de acabit yarıda en iyi performans gösteren varlıklardan biriydi. Sadece pozitif getiri sağlamakla kalmadı, bunu ortalamanın altında bir oynaklıkla yaptı. Dolayısıyla, yatırımcıların bu değişken dönemde kayıpları azaltmasına izin verdi.

Altın

Gruptan ayrıca Perşembe günü yayınlanan ayrı bir rapora göre, küresel altın borsa yatırım fonları Haziran ayında 28 metrik ton veya 1,7 milyar dolar olmak üzere üst üste bir aylık çıkış gördü.

Juan Carlos Artigas : Altın, yüksek telde yürümeye devam edecek

WGC’nin küresel araştırma başkanı Juan Carlos Artigas, verdiği bir demeçte, hisse senetleri ve tahviller gibi diğer büyük varlıkların ilk yarıda on yılların en kötü performansını gördüklerini söyledi.

WGC raporuna göre, yatırımcılar, yılın ikinci yarısında « önemli » zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam edecekler. Büyük merkez bankaları arasındaki artan faiz oranları da bu zorluklara dahil. Bunun da külçe dahil olmak üzere finansal piyasalar üzerinde büyük etkisi olacak. Daha yüksek faiz oranları, faiz ödemeyen değerli metale olan talebi köreltir.

Altın

Yine de WGC, enflasyonun yüksek kalacağını tahmin ediyor. Buradan hareketle, altının tarihsel olarak yüksek enflasyon ortamında iyi performans gösterdiğini kaydediyor. Juan Carlos Artigas, şunları söylüyor :

Hem yatırımcılar hem de altın, yakınsak ve karmaşık dinamikler arasındaki yüksek telde yürümeye devam edecek.

Altın

« Bunlar, altının önemli bir stratejik riskten korunma rolünün altını çiziyor »

Juan Carlos Artigas’a Göre Sarı Metal Için, Daha Yüksek Nomin Faiz Oranlarının Olumsuz Etkisinin ve Daha Güçlü Bir Dolar Olasılıbalın, Kalıcı Enfrasyon, Para Polikasınki değiikliklerden Kaynakanan Pirinker. Bu bağlamda Artigas, şu yorumu yapıyor :

Ayrıca, ekonomiler yavaşlayacak. Ancak inatçı enflasyon devam edecek. Hisse senetleri ve tahvillerin muhtemelen düşük performans gösterecek. Bunlar da altının önemli bir stratejik riskten korunma rolünün altını çiziyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button