General

Dünya Altın Konseyi, Önemli Altın Tahminleri Yaptı !

Altının yılın ilk yarısındaki nötr fiyat hareketi, onu finansal piyasalarda en iyi performans gösteren varlıklardan biri haline getirdi. Kıymetli metal için hala güçlü bir destek var. Ancak, Dünya Altın Konseyi (WGC), yatırımcıları yılın ikinci için uyarıyor. Ayrıca, analistler altın ve essence fiyatları arasındaki ilişkiyi değerlendiriyor.

« Sarı métal, bir halat çekmenin ortasında kaldı »

Sarı metal, %4 düştü ve hafta başında 1.730 dolarda uzun vadeli desteği test etti. Daha sonra zorlu bir başlangıç ​​​​yaptı. Métal Kıymetli, bazı pazarlık avcılığını cezbetti. Ancak kritik psikolojik seviyelerin altında kaldı. WGC, son raporunda altının agresif merkez bankası sıkılaştırmaları ile artan enflasyon baskıları, hisse senedi piyasası oynaklığı ve jeopolitik belirsizlik arasındaki halat çekişmesinde kaldığını söylüyor.

Şimdiye kadar yatırımcılar, Federal Rezerv’in enflasyonu soğutmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltme taahhüdüne daha fazla tepki gösteriyor. Ancak WGC’deki analistler, altın yatırımcılarının piyasanın bu ters rüzgarlara dayanabileceği konusunda iyimser kalmaları için hala nedenler olduğunu kaydediyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Çoğu piyasa katılımcısı hala önemli politika faiz artışları bekliyor. Bazı analistler ise merkez bankalarının para politikasını beklendiği kadar sıkılaştırmayabileceğini savunuyor. Nedenleri arasında daralmalara neden olabilecek potansiyel ekonomik yavaşlamalar var. Ancak bazı durumlarda emtia dışı tüketici sektörlerinde arz kısıtlamalarından arz fazlalarına geçiş yer alıyor.

Analiste : FED Etkisiyle Altın Fiyatları O Rakamları Görebilir !

“Altının fırsat maliyeti diğer varlıklara kıyasla cazip”

Aynı zamanda, faiz oranları ve reel faiz yükseliyor. Bununla birlikte WGC, ısrarla yüksek enflasyonun eninde sonunda herhangi bir büyük yükselişi sınırlayacağını kaydediyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor :

Kıymetli metal tarihsel olarak yüksek enflasyon ortamında iyi performans gösterdi. Analistler, enflasyonun %3’ün üzerinde olduğu yıllarda, altının fiyatının ortalama %14 arttığını belirtiyorlar. ABD TÜFE’nin yıllık bazda %5’in üzerinde olduğu dönemlerde (şu anda ~ %8’de) altının ortalama yaklaşık %25 oranında arttığını söylüyorlar.

Raporda ayrıca analistler, daha yüksek reel faizlere rağmen altının fırsat maliyetlerinin diğer varlıklara kıyasla cazip olmaya devam ettiği belirtiyor. Analistler, piyasa oynaklığı arttıkça yatırımcıların sermayelerini korumak için çok az seçeneği olduğuna dikkat çekiyorlar. Ayrıca, enflasyona bağlı tahvillerin bu yıl şimdiye kadar %18 düştüğünü söylüyorlar. Konuya ilişkin olarak şu yorumu yapıyorlar :

Yüksek kaliteli devlet tahvilleri, düşük enflasyon ve faiz oranları nedeniyle fils 20 yılda tercih edilen bir güvenli liman varlığı olmuştur. Ancak daha yüksek enflasyon, çeşitlendirici olarak devlet tahvillerinin cazibesini zayıflatıyor.

altın

Küresel ETF’lerden 28 tonnes altın akıyor

İkinci yarıda değerli metal için nispeten iyimser görünüm var. Bu da, küresel altına dayalı borsada islem gören ürünlerin Haziran ayında ikinci est çıkışlarını görmesiyle geldi. Perşembe günü yayımlanan ayrı bir raporda, WGC, Mayıs aında 53 tonnes çıkıştan sonra geçen et ETF’lerden 28,5 tonnes altının çıktığını söyledi.

Kriptokoin.com‘Dan takip ettiğiniz üzere, Fed geçen ay faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Fed’in öncülüğünde, dünya genelinde artan faiz oranları altın piyasasına hakim faktör olmaya devam ediyor. Ayrıca piyasalar, Temmuz ayında 75 baz puanlık bir hareket daha arıyor. Analistler, şu görüşleri dile getiriyor :

Gelecekteki faiz artış hızına yoğun odaklanma ve daha güçlü bir ABD doları, altın yatırımı için ana rüzgarlar oldu. Rekor enflasyon ve artan devlet borçlanma maliyetleri ile Avrupa’nın ekonomik görünümü oldukça kasvetli. Buna rağmen ECB, Temmuz ayında faiz oranlarını artıracağını belirtti. Bu 11 yıldan uzun bir süredir acabit kez olacak. Dolayısıyla, hissiyatı baskı altına aldı.

Altın

Altın ve essence ilişkisi

Essence piyasası ons başına 100 doların üzerine çıkmayı başardı. Bazı analistlere göre bu altın yatırımcıları için iyi bir haber olacak. Çoğu analist, altın piyasasının çoğunlukla, olağanüstü bir yükseliş trendi içinde olan 20 yılın en yüksek seviyesine yükselen ABD dolarının insafına kaldığını belirtiyor. Güçlü ABD doları ile birlikte, zayıf essence fiyatları altının yeni yükseliş ivmesi çekmesine yardımcı olmuyor.

Essence fiyatlarındaki düşüş, enflasyon baskılarının kontrolden çıkmaya devam edeceğine dair bazı korkuları geçici olarak yatıştırmaya yardımcı oldu. Bu da altın piyasası için olumsuz bir durum. İleriye dönük olarak, analistler essence fiyatlarının nereye gideceği konusunda net bir fikir birliğine sahip değiller. Altın ve petrolün geleceğini belirleyebilecek bir faktör, ABD ve küresel ekonomin resesyona girip girmeyeceği. Bir durgunluk, essence fiyatları ve tüm emtia kompleksi üzerinde baskı oluşturacak ve bu da sarı métal üzerinde baskı oluşturabilecektir.

Külçe

“Essence fiyatları istikrar kazandığında, altın traderları bunlara odaklanacak”

Kıdemli teknik analist Jim Wyckoff da yakın vadede daha düşük essence fiyatları görmeyi bekliyor. Bu da parlak métal fiyatlarını etkileyebilir. Analiste de Bu bağlamda, şunları söylüyor :

Durgunluk endişeleri üzerine, jambon essence fiyatları düşüş eğiliminde. Essence fiyatları istikrar kazanana ve düşüş trendi sona erene kadar altın muhtemelen takip edecek. Tarihsel olarak yüksek enflasyon metalleri destekleyici. Ancak, şu anda, metallere yönelik durgunluk ve düşük tüketici ve ticari talep korkuları, yükseliş yönlerini gölgede bırakıyor. Essence fiyatları istikrar kazandığında, altın traderları jeopolitik, enflasyon ve merkez bankası politikaları dahil ekonomik veriler gibi diğer temellere odaklanacaklar.

Sarı métal

Ole Hansen, altın fiyatının yükseleceğini öngörüyor

Bununla birlikte, Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, daha yavaş büyümenin daha düşük essence tüketimine yol açacağını söylüyor. Ancak pazarın hala bir arz sorunuyla karşı karşıya olduğunu kaydediyor. Hansen ayrıca altın ve essence arasında güçlü bir ilişki görmüyor. Analist, yıl boyunca altın konusunda yükselişe devam ettiğini de sözlerine ekliyor. Hansen, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Parlak metal, düşük enflasyon beklentileri ve çok daha güçlü dolardan zarar gördü. Jeopolitik ve finansal riskler nedeniyle hala daha yükseleceğini öngörüyorum. Ancak toparlanma umutlarımızı çok yüksek tutmadan önce endüstriyel metallerin istikrara kavuşmasını görmemiz gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button