Büyük İsimler Altın Fiyatını Tahmin Etti : İşte Beklentiler ! – Kriptokoin.com

Bir ankete gore en ligne, değerli metallerin yıl sonuna doğru ivme kazanmasıyla, Main Street yatırımcıları yeni yılda altın ve gümüşün en iyi performans gösterenler olacağını tahmin ediyor.

“Altın, gümüş ve platinin performansı dikkat çekiciydi”

Altın yılı yatay bir şekilde kapatırken, gümüş 2022’yi yaklaşık %3 artışla tamamladı. Spot altın 2022’yi yaklaşık 1.828 dolardan başlattı ve 1.822 doların biraz üzerinde bitirdi. Spot gümüş geçen yılı 23,28 dolardan açtı ve yılı 23,93 dolardan kapattı. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, “Son çeyrekteki etkileyici toparlanma sayesinde, altın fiyatı yılı başladığı seviyede bitirdi” diyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, 2022’de değerli metaller için en büyük makro engel, 1980’lerin başından bu yana en hızlı artış hızını gören Federal Reserve’in tarihi sıkılaştırma döngüsüydü. Genel olarak, oranlar 2022’de 425 baz puan artarak %4,25-%4,5 aralığına yükseldi. Carsten Fritsch, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Başta Fed olmak üzere merkez bankalarının uyguladığı belirgin faiz artışlarının yarattığı önemli ters rüzgar göz önüne alındığında, geçen yıl altın, gümüş ve platin fiyatlarının budi.ne performiciansnın

altin ve gomme

“Altın ve gümüş, yeni yılda iyi durumda olacak”

Yeni yıla bakıldığında, analistler, piyasalar bir Fed pivotunu fiyatlamaya başlarken altın ve gümüşün iyi durumda olacağını öngörüyor. Capital Economics, Fed’in faiz oranlarını 2023’ün ikinci yarısında indirmesini bekliyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor :

Ekonomi dördüncü çeyrekte toparlanmış gibi görünse de enflasyonist baskıları daha da azaltmaya yardımcı olacak bir durgunluk yolda. Sonuç olarak, Fed’in devam eden şahinliğine rağmen, faiz oranlarının 2023’ün sonuna kadar yeniden düşmesini bekliyoruz.

Anket sonuçları ne gösteriyor ?

Kitco’nun anket sonuçları, katılımcıların 2023’te en iyi performans gösterecek varlıklar için en iyi iki seçenek olarak altın ve gümüş arasında neredeyse eşit bir şekilde bölündüğünü gösteriyor. Anketi yanıtlayan 896 kişiden %37,5’i 2023 ici altının en iyi performansı göstereceğini tahmin ediyor. Katılımcıların %36,8’i ise gümüşü seçiyor. Yeni yılda en çok sevilen üçüncü varlık oyların sadece %8’ini alan bakır oldu.

Ayrıca, ankete katılanlar, son bir varlık için oyların %4,7’sini alarak petrol ve Bitcoin arasında bölündü. Benzer bir şey platin ve lityuma da oldu. Ayrıca, katılımcıların %3,7’si son biri için oy kullandı. Paladyum, oyların yalnızca %0,9’unu toplayarak 2023 için en az tercih edilen seçim oldu.

“Daha zayıf bir doları dört gözle bekliyorum”

Wall Street tarafı da 2023 ici altın ve gümüşte yükseliş bekliyor. Analistler, ABD ekonomisi resesyona girerken, ABD doları zirve yaparken ve Fed para politikası sıkılaştırmasını tersine çevirirken altının toparlanmak için iyi bir konumda olduğunu söylüyor. Jeffrey Gundlach, PDG de DoubleLine Capital, Fed’in Şubat ayında 50 baz puan daha hareket edeceğini ve oranların 2023’te potansiyel olarak %5’e yükseleceğini düşünüyor. Ancak Fed’in %5’e ulaştığında, oranları daha fazla bu seviyed tutamayacağını belirtiyor. Gundlach birden fazla toplantı olduğu konusunda uyarı yapıyor.

DoubleLine Capital CEO’su, değerli metalin neden yükselmeye başlamasını açıklarken altının tahmine dayalı davranışına işaret ediyor. Bu doğrultuda, « Belki bu bir öngörüdür. Daha zayıf bir doları dört gözle bekliyorum. Dolar zirveye ulaştı,” diyor.

Altın

“Piyasa duyarlılığı, altın lehine döndü”

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu’nun (ANZ) kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes de piyasa duyarlılığının altın lehine döndüğünü düşünüyor. Bu konudaki görüşlerini, şu şekilde açıklıyor :

Altın fiyatları resesyon öncesinde baskı altına girme eğilimindedir. Ancak daha sonra diğer piyasalardan (hisse senetleri gibi) daha iyi performans gösterir.

“Altın 1.900-2.000 doların üzerine bile çıkabilir”

Wells Fargo’nun reel varlık stratejisi başkanı John LaForge, altının Fed’in duraksamasıyla fiyatlanmaya başladığını ve ardından nihai bir dönüşün geldiğini söylüyor. LaForge, devamında şu değerlendirmeyi yapıyor :

Son birkaç ayda, Fed’in dönmesiyle ilgili tüm konuşmalarla birlikte, altın yükselmeye başladı. 2023’te hem altın hem de gümüş iyi iş çıkaracak. Gümüş daha iyisini yapabilir.

Altın

Wells Fargo, 2023’te altının 1.900 dolar ile 2.000 dolar arasında olacağını tahmin ediyor. LaForge, « Eğer buna ulaşabilirsek, benim önceliğim bu hedefleri artırmak olacaktır », diyor. Bu arada, LaForge’a göre altın hala kanıtlama modunda. Bunun nedeni, emtiaların fils birkaç yılda iyi performans göstermesine rağmen altının sıkışıp kalmış olması. LaForge, “Altının hareket etmeye başladığına dair fiyat yoluyla teyit almam gerekiyor. Eğer öyleyse, 1.900-2.000 doların üzerine bile çıkması mümkün,” diyor.

Analistler, gümüş konusunda altından daha da iyimser

Pek çok analist, yeni yılda gümüş konusunda daha da iyimser. LaForge, « 23 dolara geri döndüğümüz için gümüş konusunda biraz daha olumluyum. Bu, yüksek beta oyunudur. Yüzde bazında 10 yılı aşkın bir süper döngüde gümüş, altından daha iyi sonuç verdi. 1999 ile 2011 arasındaki son döngüde olan buydu. Bu tipik bir durum », açıklamasını yapıyor.

gomme 2

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, gümüşün de yatırımcılar tarafından ihmal edildiğini, bu nedenle mevcut fiyat seviyelerinde çok fazla potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Millman, “Gümüş altından daha iyi performans gösterecek. Değerli metaller için boğa koşuları sırasında ortaya çıkan model bu. Ve son eylemi cesaret verici,” diyor. Ayrica Millman, “Gümüş yatırım ürünleri için mevcut arz oldukça kısıtlı. Külçe ürünler ve yatırım ürünleri için kullanılabilen kasalarda oturan gümüş, gün geçtikçe daha da sıkılaşıyor. 2023 için önemli bir sorun », diye açıklıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button