General

“Büyük Düşüş” 4 Analiste, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Paylaştı !

Altın fiyatı, Salı günü, ABD dolarındaki geri çekilmenin desteğiyle sakinleşti. Ancak yatırımcılar kilit merkez bankası toplantıları öncesinde büyük bahisler yapmaktan kaçınıyor. Bu nedenle sarı métal fiyatları dar bir aralıkta kaldı. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Jeffrey Halley : Altın fiyatı için daha büyük bir düşüş kapıda

Spot altın, basın zamanında %0,28 artışla 1.714 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,14 kazançla 1.712,5 dolara yükseldi. Bu arada dolar, rakipleri karşısında %0,5 düştü. Bu da, diğer para birimlerini elinde bulunduran alıcılar için dolar fiyatlandırılmış külçeyi daha ucuz hale getirdi. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın komada kalmaya devam ediyor. Sarı métal, 1.720 doların üzerindeki kazanımları sürdüremiyor. Dahası, ABD doları bir gecede düşerken bile toparlanamıyor. Bu, altının teknik resmini çok olumsuz tutuyor. Ilk desteği 1.700 dolarda. Ancak sürekli bir kırılma ve 1.675 doların altında birkaç günlük kapanış, çok daha büyük bir düşüşün söz konusu olduğuna işaret ediyor.

Altın fiyati

SPDR Gold Trust, yıl başından bu yana en düşük seviyesinde

CME’nin FedWatch Tool’a gore, Federal Rezerv’in gelecek haftaki politika toplantısında 100 baz puanlık faiz artırımı beklentileri, geçen hafta %80’e ulaştıktan sonra bu hafta yaklaşık %30’da kaldı. Altın bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak kabul görür. Bu nedenle, daha yüksek faiz oranları, faiz getirmeyen külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltir.

READ ALSO:   Altın Fiyatı, Hizla Bu Seviyelere Düşecek !

Bildiğiniz üzere SPDR Gold Trust, dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fondur. Bu arada, SPDR hisseleri Pazartesi günü %0,5 düşüşle 1.009,06 tona geriledi. SPDR, bunun Ocak ayının sonundan bu yana en düşük seviye olduğunu söyledi.

Edward Moya: Altın yatırımcıları biraz iyimser

Geçen hafta, doların aşırı yükselişi nedeniyle altın fiyatı, bir yılın en düşük seviyesini gördü. OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, şu yorumu yapıyor :

Dolar zayıflarken, altın için oldukça iyi bir toparlanma görüyoruz. Tartışma, şu anda Fed’in 50 ile 75 baz puanlık bir artırım arasında. Bu nedenle altın yatırımcıları biraz iyimser.

Altın fiyati

Andrew Schrage : Şu anda altın için yeterli teklif yok

Güçlü bir doların, para biriminde fiyatlanan emtialar için ters bir rüzgar yaratması mümkün. Bu da emtiaları diğer para birimlerinin kullanıcıları için daha pahalı hale getirir. Money Crashers’ın PDG’su Andrew Schrage, piyasadaki gelişmeler için şu açıklamayı yapıyor :

Kalıcı enflasyon baskısı altında güvenli liman satın alma iştahı, uluslararası alıcıların azalan satın alma gücüyle boğuldu. Dolar bu kadar güçlüyken, şu anda altın için yeterli teklif yok.

Altın fiyati

“Altın fiyatı için uzun vadeli boğa durumu bu şartlarda mümkün”

Schrage, altın boğaları için asıl sorunun enflasyonun, dolar zirvesinden önce kontrol altına alınıp alınmayacağı olduğunu söylüyor. Analiste, bu bağlamda, şunları söylüyor :

Dolar buradan zayıflarsa, daha az aşağı yönlü risque bekleyin. Altın için uzun vadeli boğa durumu, sürekli dolar zayıflığı, kronik jeopolitik istikrarsızlık veya metale yönelik endüstriyel talebi önemli ölçüde artıran bir tür teknolojik katalizör gerektiriyor.

Altın fiyati

Altın fiyatı 1.800 doların üzerine çıkmak için yeterli ivme kazanabilir mi?

Bununla birlikte, Kinesis Money piyasa analisti Rupert Rowling, bir notta, DXY’nin %0,7 düşmesiyle altına “geçen hafta kaybettiği zeminin bir kısmını geri kazanma fırsatı” verdiğini kaydediyor. Bou arada Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Pazartesi günü dolar rallisi nefes aldı. Bununla birlikte DXY, yıl başından bugüne %11’den fazla arttı. Rowling, gelişmelerin altın fiyatı üzerindeki etkisini şu şekilde açıklıyor :

Bununla birlikte, faiz oranlarını artırmaya devam etmek isteyen merkez bankalarının müttefiki olan güçlü bir dolar, altının çok ilerleme kaydetmesi için zorlu bir ortam yaratıyor. Son haftalardaki dramatik düşüşlerin ardından, değerli metalin 1.800 doların üzerine tırmanmak için yeterli ivme kazanabilmesi zor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatı Aralık'ta Bu Seviyeleri Görebilir !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button