‘Büyük Dalga’ 6 Analist, Altın Fiyatı İçin Bunları Bekliyor! – Kriptokoin.com

Altın fiyatı, ABD dolarının yükselmesiyle Çarşamba günü gevşedi. Ancak, herhangi bir yeni tetikleyici olmaması nedeniyle fiyatlar, durgun ticarette dar bir aralıkta hareket etti. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Bunlar altın fiyatını etkileyen başlıca faktörler olacak”

Spot altın, basın zamanında %0,5 düşüşle 1.804,50 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,55 düşüşle 1.813,10 dolara geriledi. Geojit Financial Services’in emtia araştırma başkanı Hareesh V., Yeni Yıl tatili öncesinde alım satım faaliyetinin hafif olması ve bu hafta planlanmış önemli bir ekonomik veri olmaması nedeniyle altının sınının beliryün sınırlı fiyat hareketi göreketi.

Bu arada, dolar endeksi (DXY) %0,1 yükseldi. Böylece, dolar fiyatlı altını off-shore alıcılar için daha pahalı hale getirdi. Ayrıca, 10 yıllık gösterge tahvil getirileri bir önceki seansta bir ayın zirvesinden düştü. Hareesh ve, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Doların performansı, enflasyon verileri, Fed’in faiz artırım patikası, Çin’deki gelişmeler ve jeopolitik gerilim, 2023’te altın fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler olacak. Bu arada, talebin artması beklentileri nedeniyle Çin’deki kısıtlamaların gevşetilmesi endüstriyel metallere olumlu yansıyacaktır.

Altın fiyati

“Altın fiyatı, Çin’in Covid kısıtlamalarını gevşetme kararlarını izliyor”

Fed, son biri 75 baz puanlık dört ardışık artışın ardından Aralık ayında faiz artırım hızını 50 baz puana (bps) indirdi. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının gelecek yıl faiz oranlarını daha da artıracağı konusunda uyardı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentileri doların çekiciliğini bozdu. Bu yüzden altın, Eylül sonunda iki yılı aşkın bir süredir gördüğü düşük seviyeden yaklaşık 200 dolar yükseldi.

READ ALSO:   Altın Bu Verileri Bekliyor : İşte Görülecek Seviyel !

En büyük altın tüketicisi Çin, 2020’den beri büyük ölçüde kapalı olan sınırlarındaki bordürleri hafifletmeye yönelik büyük bir adım olarak karantina kurallarını gevşetti. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn, şu yorumu yapıyor :

Altın, bölgeden gelen daha yüksek talep beklentisiyle ve artan getiriler rağmen Çin’in Covid kısıtlamalarını daha da gevşetme kararlarını izliyor.

Altın fiyati

“Altın fiyatı yükseliş trendinde”

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, altın vadeli boğalarının general olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu söylüyor. Analist, altın fiyatı için şu teknik seviyelere dikkat çekiyor :

Fiyatlar, günlük çubuk grafikte yedi haftalık bir yükseliş trendinde. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Şubat vadeli kontratları 1.900,00 dolardaki katı direncin üzerinde kapatmak. İlk direnç 1.825,00 dolarda ve ardından geçen haftanın yükseği 1.833,80 dolarda duruyor.

“Fed dönerse altında sürdürülebilir iyileşme mümkün”

Exinity baş piyasa analisti Han Tan, altının riskli varlıklarla uyumlu bir performans gösterdiğini söylüyor. Analiste de Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor :

Kral doların güvenli liman tahtındaki hakimiyetini gevşettiğine dair başka işaretler de altın boğaları, spot fiyatları tekrar psikolojik 1.800 doların üzerine çıkarmaya teşvik ediyor.

Altın fiyati

OCBC FX stratejisti Christopher Wong, fils piyasadaki gelişmelerin altın üzerindeki etkisini şu şekilde yorumluyor :

Para politikalarının agresif sıkılaştırılması, artan reel getiriler ve doların güçlenmesi arasında altın 2022’nin büyük bölümünde zayıftı. Fed’in politika ayarlama moduna geçmesiyle gidişat tersine döndü. Bu yüzden, Fed dönerse altın fiyatlarında sürdürülebilir iyileşme mümkün.

“Bu durum, altının arkasında olumlu bir katalizör olacaktır”

Sevens Report’taki analistler ise 2023 tahminleri icin şunları söylüyor :

Altın, birkaç ayın en yüksek seviyelerinin hemen altında kalmaya devam ediyor. Ayrıca, 2023’te doların zayıflamasına ilişkin karşıt fikir meyvesini verirse (ve olacağına inanmak için nedenler varsa), yeni yıla başlarken altının arkasında olumlu bir katalizör olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın İçin Bu Dipleri Bekleyin!

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button