Bunlara Hazır Olun ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatı, yeni yıla 6 ayın en yüksek seviyesinden başladı. Ancak sarı metal, 1.900 dolar hedefinin kayıp gittiğini görüyor. Analistler, Federal Reserve’in 2023’te benimseyeceği şahinlik düzeyini doğrudan etkileyen sıkı bir ABD işgücü piyasasını suçluyor.

Fed tutanakları, altın fiyatı için 1.900 doların önündeki engel oldu

Altın fiyatı, Çarşamba günü 1.900 dolardan sadece 29 dolar uzaktaydı. Kıymetli métal, yatırımcıların durgunluk döneminde fiyatlama yapmasından gelen ilave güvenli liman talebinin etkisiyle Haziran ayından bu yana en yüksek seviyelerde işlem gördü. Ancak, Federal Reserve Aralık ayı toplantı tutanakları, Fed yetkililerinin Powell’ın ‘bir süre’ daha kısıtlayıcı bir politika duruşunun sürdürülmesi gerektiğine dair mesajıyla aynı çizgide olduğunu gösterdiğinde ivme tükendi.

Fed yetkilileri, enflasyonu düşürme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiler. Bu doğrultuda, finansal koşulların ‘gereksiz’ gevşemesine karşı uyarıda bulundular. Ayrıca, finansal piyasalarda eylemleriyle ilgili herhangi bir ‘yanlış algılamadan’ endişe duyduklarını eklediler. Çarşamba günü yayınlanan tutanaklara göre, hiçbir katılımcı, 2023’te federal fon oranı hedefini düşürmeye başlamanın uygun olacağını beklemiyordu.

Altın fiyati

ADP güçlü istihdam gördükten sonra tüm gözler NFP’de

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, Perşembe günü daha fazla kayıp gördü ve 1.829,90 dolara geriledi. Bu, büyük ölçüde, Aralık ayında istihdamda beklenenden daha iyi bir artış gösteren özel bordro verisi ADP’ye bir tepkiydi. ADP, geçen a toplam 235.000 pozisyonun eklendiğini gösterdi. Piyasa konsensüs tahminleri, Kasım ayı verilerinin 127.000’lik bir artış görmesinden sonra sadece 150.000’lik bir artış yönündeydi. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Ekonomi açıkça zayıflıyor, ancak işgücü piyasası kırılmayı reddediyor” dedi.

Güçlü ADP verileri, Cuma günü merakla beklenen Aralık ayı tarım dışı istihdam rakamının habercisi olabilir. İşte bunun altın için önemli etkileri olacak. Commonwealth Financial Network’ün baş yatırım yetkilisi Brad McMillan, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, resmi sayı ADP verisini genellikle çok fazla geçti. İşten çıkarmalar, teknoloji endüstrisindeki manşetlere rağmen, genel olarak çok düşük. Ayrıca, gönüllü işten ayrılma oranı (işgücü piyasasının gücünün harika bir göstergesi), açık işler pandemi öncesi yüksek seviyelerin çok üzerinde kalsa bile yeniden yükseldi. Tüm bu işaretlere göre, yarın önemli bir vuruş bekleyebiliriz.

Altın fiyati

“Bu gerçekleşirse, piyasalar olumsuz tepki verecek”

Piyasa konsensüsü, ABD ekonomisinin geçen a 200.000 pozisyon eklediğini ve işsizlik oranının %3,7’de kaldığını tahmin ediyor. Beklenenden daha güçlü bir veri altın üzerinde ağırlık yaratarak şahin Fed faiz artırımı beklentilerini artıracak. Bununla birlikte, herhangi bir hayal kırıklığı altının rallisini 1.850 doların üzerinde sürdürmesine yardımcı olacak. Brad McMillan, şu açıklamayı yapıyor :

200.000 yeni iş beklentisiyle, bunun üzerinde, belki de çok üzerinde bir şeye şaşırmamalıyız. Bu durumda, ücret artışı da son güçlü seviyelerde kalacak. Bu gerçekleşirse, muhtemelen Fed, faiz artırma eğilimini sürdürecek ve piyasalar olumsuz tepki verecek.

Analistler, işgücü piyasasının nihayet yeni yılda soğumaya başlamasını ve Fed’e daha esnek olması için biraz yer açmasını bekliyorlar. Analistlere göre, kurumsal Amerika sürekli olarak işten çıkarmalar ve maliyet tasarrufu önlemleri duyuruyor gibi göründüğü için, işgücü piyasası ileriye dönük zayıflama belirtileri gösterecek. Edward Moya, şu yorumu yapıyor :

Şimdilik Fed’in senaryoya bağlı kalması ve oranların daha uzun süre daha yüksek kalacağını söylemesi gerekiyor. Muhtemelen işsizlik başvurularının önümüzdeki haftadan itibaren çok daha fazla tırmandığını görmeye başlayacağız.

Altın fiyati

Wells Fargo, Cuma günü yayınlanması planlanan Aralık raporuyla birlikte işe alımlarda yavaşlamayı fiyatlıyor. Bu bağlamda Banka, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Tarım dışı bordro büyümesinin canlılığı, iş piyasasının kötüye gitmeye başladığına dair diğer işaretlerle çelişiyor gibi görünüyor. Aralık ayı istihdam raporunun işe alımın 205.000’e yavaşladığını göstermesiyle başlayarak, tarım dışı bordro büyümesinin önümüzdeki aylarda daha belirgin bir şekilde aşaıınuz kaymas

Wells Fargo, hanehalkı anketi, PMI istihdam endeksleri ve en son Üç Aylık İstihdam ve Ücret Sayımı da dahil olmak üzere diğer istihdam ölçütlerinin şimdiden zayıflık belirtileri gösterdiğini ekliyor.

Bunun altın fiyatı için anlamı ne?

Edward Moya, işgücü piyasasının somut yavaşlama işaretleri göstermeye başlayana kadar, altın piyasası için 1.900 dolar seviyesinin ulaşılamaz durumda kalacağını söylüyor. Bu görüşünün nedenlerini şu şekilde izah ediyor :

Son ekonomik veriler, Fed’in daha fazla sıkılaştırma için üzerlerinde çok fazla baskıya sahip olacağını gösterdiği için altın mücadele ediyor. İstihdam piyasası zayıflığı kapıda. Bu gerçekleşene kadar altın fiyatı 1.800 dolar seviyesinin üzerinde takılıp kalabilir.

Altın fiyatı için dip ve zirve tahmini: 1.600 dolar ve 2.100 dolar

MKS PAMP, 2023’te altın için ortalama 1.880 dolarlık bir fiyat öngörüyor. Ayrıca MKS, daha yavaş bir Fed’e ve ABD doları ve ABD getirilerinde zirveye yol açacak artan stagflasyona ve durgunluk risklerine işaret ediyor. MKS PAMP stratejisti métal Nicky Shiels, şu açıklamayı yapıyor :

Enflasyonla savaşan şahin bir Fed’in etkisiyle altın fiyatı düştü. Ancak bundan sonra yukarı yönlü bir yörüngeyle çıkmadı. Daha yavaş küresel büyüme, kıkırdayan (ancak kızgın olmayan) enflasyon ve deglobalizasyonun birleşimi, artan belirsizlik zamanlarında altının güvenli bir çeşitlendirici olarak geri dönmesini sağlıyor. 2023 yüksek-düşük aralığı : 1.600 dolar – 2.100 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button