Bu Seviyeleri Bekleyin ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, zayıflayan doların off-shore alıcılar için dolarla fiyatlanan külçeyi daha ucuz hale getirmesi ve yatırımcıların bu yıl ABD Merkez Bankası’ndan daha az agresif bir faiz artırımı yörüngesine bahse girmesiyle Pazartesi günü kazançlarını sekiz ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

“Altın fiyatları için, ABD TÜFE verileri anahtar olacak”

Spot altın, 9 Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.878,06 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri de %0,7 artışla 1.881,90 dolardan işlem gördü. Dolar endeksi (DXY) ise %0,3 düştü. Stratejisti OCBC FX Christopher Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Cuma günü zayıflayan ABD verileri altının cazibesini artırdı. Veriler, Fed’in 2022’deki kümülatif sıkılaştırmasının ekonomi üzerinde etkilerini hissettirmeye başladığını ve Fed’in sıkılaştırma hızını yavaşlatmayı göze alabileceğini gösteriyor.

Altın fiyatları

Cuma günkü veriler, ABD ücret artışlarında bir yavaşlama ve hizmet sektörü faaliyetinde Aralık ayında bir daralma olduğunu gösterdi. Böylece, altın fiyatlarında yaklaşık %2’lik bir artışı tetikledi. Yatırımcılar şimdi, Faiz artırımlarının hızına ilişkin daha fazla ipucu için fed başkanı jerome powell’ss salı günü Stockholm’de düzenlen Bir Bankası Konferansıdaki konUa œuf. Wong, şu yorumu yapıyor :

Bu haftaki TÜFE verileri anahtar olacak. Fiyat baskılarında bir başka yavaşlama, dolar baskı altında kalırken altına olan iştahı artırabilir. Ancak, TÜFE’de beklenmeyen bir artış hissiyatı bozabilir.

Altın fiyatları

“Endüstriyel talep kısa vadede katlanarak artabilir”

Daha yüksek faiz oranları, bir enflasyon koruması olarak altının cazibesini azaltır. Ayrıca, getiri sağlamayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltir. ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett, « Büyük üreticiler yeniden devreye girdikçe, endüstriyel talep kısa vadede katlanarak artabilir »,

Altın böcekleri, sarı metalin 2023’te parlayacağına inanıyor

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere altın, fils yedi gündür piyasa fiyatlarına göre yükselişini sürdürüyor. Altın o zaman diliminde 1.823 dolardan 1.866 dolara sıçradiı. Sarı metal, ABD doları karşısında %2,36 yükselirken, saf gümüş yılın başından bu yana kabaca %0,58 düştü. Ancak, son iki ayda, hem altın hem de gümüş büyük bir artış gösterdi. Altın %14,55 ve gümüş %22,31 artış kaydetti. Kıymetli metaller yükselirken, ‘altın böcekleri’ sarı metalin ‘2023’te parlayacağına’ inanıyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatları, Şimdi Bu Seviyeleri Görebilir !
Altın fiyatları

À la recherche d’Alpha’nın yazarı ‘Gold Mining Bull’ iki bölümlük bir dizide altının 2023’te daha iyi performans göstereceğini savunuyor. Yazar, iyimserlik nedenleri olarak merkez bankası talebini ve ‘devam eden jeopolitik gerilimleri’ gösteriyor. Gold Mining Bull bu yıl özellikle merkez bankası altın alımlarına yakından bakıyor. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Dünyadaki merkez bankaları, özellikle Çin, Türkiye ve Hindistan’da rekor bir hızla altın satın alıyor. Bu eğilim fils 13 yıldır art arda devam ediyor. Ancak son zamanlarda hız arttı. Döviz varlıklarını çeşitlendirmenin ve ABD dolarına bağımlılığı azaltmanın bir yolu olarak son yıllarda altın rezervlerini artırıyorlar.

Ayrıca analist, altının fiyatını artırabilecek altı şeyin daha olduğuna inanıyor. Bunlar : mücevher talebindeki bir toparlanma, Fed’in nihai pivotu, Ukrayna-Rusya savaşının tırmanması, daha zayıf bir ABD doları, sınırlı bir yeni maden arzı, ve Çin’in Tayvan’ı işgal etme olasığlı.

Altının artışında son bir yılda özellikle merkez bankası altın alımları etkili oldu. Financial Times’ın analistlerine gore 2022’de talep açısından en çok altını Rusya ve Çin biriktirdi.

MKS Pamp Group’ın altın fiyatı tahmini

MKS Pamp Group’un metal stratejisi ve makro baskanı Nicky Shiels, altın için bastırılmış bir talep olduğunu söylüyor. Ayrıca, bunun olumlu bir piyasa eğilimine işaret edebileceğini belirtiyor. Shiels, bu hafta artan ABD tarım dışı bordrolarını ele alıyor ve raporda ‘durgunlukla ilgili hiçbir şey olmadığını’ kaydediyor. Shiels, şu açıklamayı yapıyor :

Kazançlarını koruyup koruyamayacağına bağlı olarak (ki bu giderek daha muhtemel görünüyor), altının kasım başından bu yana hafif Bir yükselinIldi olluloida. Geçen yıldan devralınan ve doğru veri noktasında (TÜFE ve PCE) ateşlenebilen makul miktarda boğa ‘bastırılmış’ talebi çok daha anlamlı olacaktır.

Nicky Shiels, MKS Pamp Group’un 2023 değerli metal tahminini olarak, altın için ortalama 1.880 dolar ve gümüş için 22,50 dolar beklentisini paylaşıyor. Tahmine göre, 2023’te altın 2.100 dolara ve gümüş 28 dolara ulaşabilir

READ ALSO:   Altın Fiyatı Bu Seviyelere Koşuyor ! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları için rekor tahminler

Bu arada, ABN AMRO altının 2023’te 1.900 dolar civarında olmasını bekliyor. Saxo Bank ise altının bu yıl 3.000 dolara ulaşabileceğini söylüyor. Saxo’nun emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “2023, piyasanın enflasyonun öngörülebilir bir gelecekte parlak kalmaya devam edeceğini nihayet keşfettiği yıl” diyor. Swiss Asia Capital’in genel müdürü ve baş yatırım sorumlusu Juerg Kiener, altının 2023’te 4 bin dolara bile çıkabileceğini düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

READ ALSO:   Altın Yılsonu ve 2023'te Bu Seviyelerde Olacak! – Kriptokoin.com

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Leave a Comment