Bu Seviyelere Koşuyoruz ! – Kriptokoin.com

Bloomberg Intelligence, Covid sonrası dünyada daha kalıcı sorunun enflasyon değil, enflasyonun düşmesi olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, emtiaların daha aşağı yönlü göründüğü konusunda uyarıda bulunuyor. Bununla birlikte Bloomberg, 2023’ün altın için farklı olacağını söylüyor. Kripto hem de hisse senetleri için 2022 piyasa çöküşlerini doğru tahmin eden Peter Grandich, altın fiyatı için yeni zirveler bekliyor.

Deflasyon uyarısı ve bunun emtialar için anlamı

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, « Deflasyon, resesyonların tipik bir örneğidir. Enflasyon önlemlerinin beklenenden daha zayıf çıkma eğilimi, yukarı yönlü son sürprizlerden daha kalıcı olabilir,” diyor. Yeni yıl, likiditenin benzeri görülmemiş bir hızla ortadan kaldırılmasıyla tanımlanıyor. Ve her şey 2020’de, en basta enflasyondaki artışın arkasındaki tetikleyicilerden biri olan ekonomiye büyük miktarda para enjeksiyonunu izleyen Federal Reserve’in tarihi sıkılaştırma döngüsüyle başladı.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, piyasaların zaten Ocak ayında tanık olduğu şey, enflasyonun, emtiaların ve riskli varlıkların tersine dönmesi. McGlone Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şu hususlara dikkat çekiyor :

ISM hizmet satın alma yöneticileri endeksi, Fed sıkılaştırmasıyla hiçbir zaman 50’nin altına düşmedi. Bunun emtialar, enflasyon ve çoğu riskli varlık üzerinde etkileri var. Bloomberg Emtia Endeksi (BCOM), 1998’den bu yana satın alma müdürleri endeksindeki geçmiş eğilimlere dayalı olarak, 40 aylık hareketli ortalamasına göre yaklaşık %35 daha yüksek olabilir.

Altın fiyati

“Bunlar, Covid öncesi eğilimleri yeniden alevlendirebilir”

Önümüzdeki aylara bakıldığında, görünüm aynı kalıyor. ISM hizmetleri ve imalat daralmaya devam ediyor. Ayrıca Fed, en azından şimdilik, oranları artırmaya devam edecek. McGlone, “BCOM için bu ortalamanın yaklaşık %20 altına kadar çok az destek olabilir ve 10 Ocak’ta yaklaşık %15 üzerindeydi. BCOM, 40 aylık ortalamasının yaklaşık %70 üzerinde kalıcı zirveler ve yaklaşık %20 altında dipler belirleme eğiliminde,” diyor.

READ ALSO:   2023'te Altın Bu Seviyelerde Olacak ! – Kriptokoin.com

Bir durgunluğun ardından gelen para politikası sıkılaştırması, emtia ve enflasyondaki bazı baskın Covid öncesi eğilimleri yeniden alevlendirebilir. Bloomberg Emtia Spot Endeksi ve S&P 500’ün 2008-09’dakine benzer yükseklik ve hızlardan düşmesinin enflasyon üzerinde etkileri olabilir. McGlone, “Önemli bir fark, Fed’in hala sıkılaştırmaya devam etmesi. Yükselen hisse senetlerinden gelen zenginlik etkisi ve emtialardan kaynaklanan daha doğrudan enflasyon bağlantısı, üstün geri dönüş güçleriyle karşı karşıya olabilir,” diyor.

Altın fiyati

“Altın fiyatı için durum 2023’te farklı olacak!”

McGlone, Piyasaların tipik olarak nasıl çalıştığı göz önüne alındığında, abd para arzının hızlı bir şekilde daralmasına yanıt olarak metia ve hisse setlenin düşevaMevaMedüüüüüevaMe evamEtheTe. Spesifik olarak ham petrole bakıldığında, Bloomberg Intelligence, petrolün şu anda borsa karşısında aşırı değerli olduğunu söylüyor. McGlone, şu açıklamayı yapıyor :

S&P’nin zirvesinden yaklaşık %25 düşmesinin de gösterdiği gibi, likidite ve enflasyon piyasalardan rekor bir hızla geriliyor. Ham petrol ve S&P 500, 2019’un sonundan bu yana (pandemiden önce) 10 Ocak’a kadar hala yaklaşık %20 yükselirken, her ikisinin de enflasyonu ve merkez bankası sıkılaştırmasını durdurmak için düşüşe gerevam etmesie. 2. yarıdan itibaren deflasionist yörüngeyi sürdüren ham petrole doğru eğilen riskler görüyoruz.

Altın fiyatı için durum 2023’te farklı. Bloomberg Intelligence sarı metalin 2.000 dolar seviyesini aşacağını ve ‘asla arkana bakmayacağını’ öngörüyor. McGlone Aralık ayı sonunda yaptığı açıklamada, şu yorumu yaptı :

Bu, özellikle Fed 40 yılın en hızlı sıkılaştırma döneminden gevşemeye doğru kayarken, değerli metal için temel durumumuzu oluşturuyor. Altına, özellikle de bakıra karşı yükselişini sürdüren riske karşı ödül eğilimi görüyoruz.

Altın fiyati

Grandich, altın fiyatı için yeni bir zirve bekliyor

2022’de hem kripto hem de hisse senetleri için piyasa çöküşlerini doğru tahmin eden Peter Grandich, 2023 tahminlerini paylaştı. Kıdemli yatırımcı, öngörülebilir gelecek için çoğu piyasada zayıflık öngörüyor. Buna rağmen, hala daha iyi performans göstermesini beklediği değer düşüklüğüne uğramış varlıklar olduğunu söylüyor. Grandich, borsa söz konusu olduğunda, uzun yıllar sürecek bir ayı piyasası bekliyor. Bu bağlamda Grandich, şu açıklamayı yapıyor :

Artık hayatımda yeni bir zirveye ulaşacağımızı düşünmediğimi söyleyerek ileri gideceğim. Borsanın birkaç yıl çift haneli kazançlar elde etmesinin gerçekten çok zor olacağını düşünüyorum.

Metaller, Grandich’in temellerden kaynaklanan güçlü bir büyüme gördüğü başka bir sektör. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor :

Altın fiyatı ve gümüş fiyatı çok ama çok iyi hareket ediyor. Merkez bankalarının alımları da altın fiyatı için destekleyici oluyor. Geçen yıl kendi ayakları üzerinde durabilmesi, Fed’in gevşemesinin altının daha da yükseleceğini gösterdi. Şahsen, yeni bir zirve yapacağımızı düşünüyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Dört Gözle Bekliyorum ! – Kriptokoin.com

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button