Bu Rekorlar Geliyor ! – Kriptokoin.com

TheGoldForecast édité par Gary Wagner, altın fiyatları konusunda oldukça boğa. BCA’daki analistler, 2023 görünümünde, altının gelecek yıl 1.900 doların üzerine çıkacağını öngörüyor. Credit Suisse’deki stratejistler, altının 2023’ün sonlarında kazanç elde edebileceğini tahmin ediyor. Wells Fargo’daki stratejistler ise temkinli tahminleri tercih ediyor.

“Fed 2023’te %2 enflasyona ulaşmayacak, altın yeni zirveler görecek”

TheGoldForecast.com editörü Gary Wagner’e gore, Federal Reserve 2023’te %2’like enflasyon hedefine ulaşamayacak. Ancak altın yeni zirveler görecek. Bu konudaki görüşlerini Wagner, şu şekilde açıklıyor :

Fed’in 2023’te %2 hedefine ulaşacağını gösteren hiçbir tablo, grafik ve çalışma yok. Aslında öngördükleri ve beyan ettikleri şeye göre hareket ederlerse, tüm yıl boyunca yüksek faiz oranlarına boğulacağız.

Altın fiyatları

Son Fed toplantısında, FOMC, 2023’te yüzde 5’lik bir Fed Fon Oranı öngördü. Teknik analist Wagner, enflasyon ve faiz oranları açısından kötü bir yıl öngörmesine rağmen, ‘altın için yükseliş eğilimini’ sürdürdüğünü söylüyor. Bu bağlamda analisti şu tahminleri yapıyor :

Altının 2.250 dolara, belki de 2.400 dolara yükselmesini bekliyorum. Kesinlikle ikinci çeyrekte 2.000 doları aşacağına inanıyorum. Gelecek yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerini arıyorum.

Altın ve jeopolitik riskler

Altın, jeopolitik riske karşı bir önlem olarak algılanıyor. Ancak Wagner, jeopolitik ile altın arasındaki ilişkinin net olmadığını söylüyor. Bu bağlamda Wagner, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Kuzey Kore tarafından füze testleri yaptğımızda altın fiyatlarında büyük artışlar yaşamadık. Ukrayna’daki savaş devam ederken altının ne yaptığını düşündüm. Ancak, altın buna tepki vermiyor gibi görünüyor. Sanırım ilk başta ani bir tepki alıyorsunuz, ancak halk zamanla bu bilgilerden bıktı. Halkın tabiri caizse hafızası zayıf.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları 1.900 doların üzerine çıkacak”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, altın piyasası 2022’yi sağlam bir şekilde sonlandırdı. Bir araştırma firması, sarı metalin dördüncü çeyrekteki ivmesinin 2023’te de devam etmesini bekliyor. BCA’daki analistler, 2023 görünümünde, altın fiyatlarının gelecek yıl 1.900 doların üzerine çıkacağını öngörüyorlar. Olumlu görünüm, şirketin Kasım ayında boğa pozisyonu oluşturmaya başlamasıyla geldi.

Araştırma şirketi, yeni yıl boyunca Fed’in para politikasında zirve, sürekli yüksek enflasyon ve küresel ekonomik belirsizlik bekliyor. Bu gelişmeler fiyatları destekleyeceği için altın konusunda yükselişe geçiyor. Analistler raporda, şu hususların altının çiziyor :

Gelecek yıl altın fiyatlarının gelişimi, Fed para politikasına ve bunun doların gidişatı üzerindeki etkisine bağlı olacak. Gelecek yıl artan belirsizlik ve doları zayıflatacak olan güvercin bir Fed zemini göz önüne alındığında, altına yönelik güvenli liman talebi artacaktır.

Altın fiyatları

“Altın için en büyük risque kalıcı enflasyon tehdidi”

Şu anda piyasalar, Fed’in yılın ilk yarısında faiz oranlarını %5.00 ile %5.25 arasında bir zirveye yükseltmesini bekliyor. BCA, durgunluk korkuları büyüdükçe, Fed’in yıl sonuna kadar veya 2024’ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlamasını beklediğini söylüyor. Enflasyon yaz aylarındaki yüksek seviyelerinden düşmüş olsa da BCA, yatırımcıları tehdidin devam ettiği konusunda uyarıyor.

Altın için artan yatırım talebiyle birlikte BCA, merkez bankası alımlarının yönlendirdiği fiziksel talebin artacağını öngörüyor. Analistler, “Uzun vadede, EM merkez bankaları, Rusya’nın şu anda uğraştığı Batı mali yaptırımları riskinden kendilerini korumak için rezervlerinde ABD dolarını altınla değiştirmeye istekli olacakla” diyor.

BCA’nın yükseliş görünümüne yönelik en büyük risque, Fed’i agresif para politikalarını sürdürmeye zorlayacağı söylenen kalıcı enflasyon tehdidi. Analistler, “Daha yüksek faiz oranları, getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artıracak. Ayrıca, altınla anti-korelasyonlu ABD dolarını destekleyecek,” diyor.

“Altın fiyatları için zemin iyileşmeye hazırlanıyor”

Döngüsel emtialar için zeminin zorlu ve değişken kalması muhtemel. Bununla birlikte, Credit Suisse’deki stratejistler, altının 2023’ün sonlarında kazanç elde edebileceğini tahmin ediyor. Bu bağlamda stratejistler, şu açıklamayı yapıyor :

2023’e girerken, konjonktürel piyasalar için zemin hala elverişsiz. Bununla birlikte, merkez bankası sıkılaştırma çabalarının ilerletilmesi muhtemel. Ayrıca Fed, şahinliğin zirvesi yakın olabilir. Bu da başta altın olmak üzere değerli metaller için iyileştirici bir zemin sağlayacaktır. Merkez bankaları derin bir büyüme düşüşüne neden olma riskini alırken, zaman içinde ilerledikçe altın için bazı yukarı yönlü riskler görüyoruz. Doğrudan yatırım yapmak için erken olabilir. Ancak orta vadeli olumlu opsiyonelliği mantıklı görüyoruz.

“Altın fiyatları baskı altında”

Emtia boğa süper döngüsü, genel olarak emtialar konusunda bizi olumlu etkiler. Ancak, Wells Fargo’daki stratejistler, altının da dahil olduğu kıymetli maden sektörü konusunda tarafsız. Stratejistler, bu konudaki görüşleri için şu açıklamayı yapıyorlar :

Altının artıları var. Ancak, eksileri bir süredir fiyatları yönlendiriyor. Doların 2022’de 20 yılın zirvesine yükselmesi, altının en güçlü eksisiydi. Ancak 2023’te düzleşme ve ardından doların değerindeki düşüşün altın üzerindeki baskıyı biraz hafifleteceğini umuyoruz. 2023’te yardımcı olabilecek diğer olumlu şeyler, olumlu bir arz/talep dengesi ve aşırı satış fiyat koşulları. 1.900 ile 2.000 dolar arasındaki 2023 hedef aralığımız, sıralı emtia performansını biraz ekstra yansıtıyor. Çünkü, altın aşırı satılmış görünüyor. Yine de yatırımcıları, daha iyi bir fiyat hareketi gösterene kadar altın konusunda fazla agresif olmamaları konusunda uyarıyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button