Bu Hafta Altın İçin Bunlara Hazır Olun!

Altın fiyatları, ABD doları ve Hazine faizlerindeki hafif gerilemenin desteğiyle Pazartesi günü yükseldi. Ancak külçe altının görünümü büyük merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına karşı savunmasız kaldı.

“Piyasa, merkez bankalarının politika görünümüne ilişkin ipuçları arıyor”

ABD’li işverenlerin Mayıs ayında beklenenden daha fazla işçi çalıştırdığını gösteren Cuma günkü verilerin ardından altın yaklaşık %1 değer kaybetti. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere Fed, Haziran ve Temmuz politika toplantılarında yarım puanlık faiz artırımları yolunda ilerliyor ve Cuma günkü istihdam raporu, olasılığı daha da artırdı. IG’de bir pazar stratejisti olan Jun Rong, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Son ABD iş raporunun ardından, piyasa katılımcıları, bu hafta RBA ve ECB’nin rehberliğinde ve kilit ABD TÜFE verileriyle birlikte merkez bankalarının politika görünümüne ilişkin herhangi bir ipucuna karşı oldukça hassas olmaya devam.

Altın

Bu Cuma günü ABD TÜFE verileri, Fed’in sıkılaştırma patikası hakkında daha fazla sinyal için bir sonraki odak noktası olacak. Yatırımcılar ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın bu yıl faiz artırımına ilişkin bahislerini artırdı ve bankanın Ekim ayına kadarki politika toplantılarından birinde daha büyük, 50 baz puanlık bir artılandşla.

Fitch Group : Altın, bu gelişmelerden yararlanmaya devam ediyor

Daha yüksek oranlar, faiz getirmeyen altını tutmanın fırsat maliyetini artırırken, güvenli liman külçesi de enflasyona karşı bir korunma olarak görülüyor. Fitch Group, piyasadki gelişmeleri değerlendirdiği bir notta şu hususların altını çiziyor :

Altın, merkez bankalarının talebi soğutmak ve enflasyonu düşürmek için oranları yükseltmeye çalışmasıyla artan jeopolitik belirsizlikler, enflasyon endişeleri ve durgunluk korkularıyla sonuçlanan Rusya-Ukrayna ihtilafından ve Çin’in sıfır Covid politikasından yararlanıyor.

TDS: 1.800 doların altında bir kırılma, CTA tasfiyelerini hızlandırabilir

TD Securities analistleri, altınla ilgili olarak, salginın isteğe bağlı altın ticaretini canlandırdığını ve ‘Diğer Raporlanabilir Varlıkları’ spekülatif piyasalarda daha büyük bir rol oynamaya bıraktığunor. Analistler, şu hususları ön plana çıkarıyor :

Bu grup, pandemi sırasında, tarihsel pozisyon boyutlarıyla tamamen tutarsız görünen önemli miktarda altın biriktirdi. Bu miktar aynı zamanda enflasyon duyarlılığı veya tendance izleme ile ilişkili görünmüyor.

Altın

Analistlerin henüz teslim olmadığını söylediği bu grup, Ukrayna’daki savaşa agresif bir şekilde short’ları kapatmak zorunda kalması nedeniyle fiyatları yükseltmiş gibi görünüyor ve bu da fiyat hareketine yol açmış ve bu da uzun vadelileri şahin bir Fed karşısında ek tasfiyelerden kurtarmış olabilir. Ancak analistler, şu hususlara da dikkat çekiyor :

Altın fiyatlarının boğa piyasasının belirleyici tendance çizgisinin altında kalmasıyla ve Fed’in gözünü kırpabileceğine inanmadan, bu traderlar, biz pandemi rejiminden çıkarken bir tasfiye boşluğu için en büyük riski edyor temsil. 1.800 doların altında bir kırılma, altın üzerinde daha fazla baskı yaratmasını beklediğimiz ek CTA tasfiyelerini hızlandırabilir.

“Yetkililerden gelecek yeni ürün açıklamalarına odaklanacağız”

Piyasalardaki gelişmeleri değerlendiren économiste Hatice Kolçak ons ​​altın ve Dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Ekonomist, TÜİK tarafında son açıklanan ve ENAG’ın verilerinden önemli ölçüde sapan enflasyon rakamları ile birlikte piyasaların kafası daha da karıştığını belirtiyor.

READ ALSO:   Altın Fiyatları İçin Sıradaki Seviyel Bunlar!
Altın

Hatice Kolçak, beklentinin altında gelen verilerin, doğal olarak yatırımcıların kafasında soru işaretleri oluşturduğunu ifade ediyor ve bu durumun Haziran ayında netlik kazanacağı umudunun da yavaş yavaşini tükentiyğor. Ekonomist, yourte içindeki oynaklığa ilave olarak küresel piyasalardan da pozitif haberler gelmediğini vurguluyor. Hatice Kolçak, bu değerlendirmelerden sonra şu noktalara dikkatleri çekiyor :

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişi ve DXY’nin yükselmesine bağlı olarak ons ​​altın baskılandı. Bunun önemli olmadığını söyleyebilirim. Bugün enflasyona endeksli bono ve yetkililerden gelecek yeni ürün açıklamalarına odaklanacağız.

“Altın, 200 günlük SMA tarafından desteklenmeye devam ediyor”

Altın vadeli islem piyasalarına açık faiz Cuma günü düşüş trendine devam etti ve bu sefer CME Group’un ön verilerine göre yaklaşık 12,8 bin kontrat küçüldü. Aynı satırda, hacim art arda üçüncü seansta düştü, şimdi yaklaşık 14 bin kontratta bulunuyor.

XAU

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, Cuma günü altın fiyatlarındaki ılımlı geri çekilme, azalan açık faiz ve hacmin ortasındaydı ve bu, aşağı yönlü devam etmenin çok yakın vadede olumlu görünmediği fikrine işyor. Bununla birlikte analist, 1.840 dolar civarındaki 200 günlük SMA’nın, şu an için iyi bir başlangıç ​​​​çekişmesi olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Haftaya Altın Bu Seviyelerde Oturabilir !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment