General

Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat : Altın Fiyatını Etkileyecek !

Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, altın fiyatının 2.000 doların üzerine çıkamaması bu hafta satıcıları cezbetti. Analiste, 1.930 Doların altında Bir Günlük Kapanışın, 1.900 Dolara Doğru Ek Kayıplar Için Kapıyı açabilececte Belirtiyor ve altının Oynaklınier Abd 1. çyrek gsyiss.

Geçen hafta altını etkileyen hangi gelişmeler yaşandı?

Paskalya Pazartesi günü zayıf işlem koşulları altının 2.000 dolara yükselmesine izin verdi. Ancak dolar, yükselen ABD Hazine tahvil getirileri arasında yerini korumayı başardı ve altının yükselmeye devam etmesini zorlaştırdı. Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fed’in 75 baz puanlık Faiz artırımlarını düşünmek isteyebileceğini söyledi ve enflasyonu dizginlemek için politika faizinin yıl sonuna Kadar% 3,5’e çıkarılması gerektiğini yineledi.

Avrupalı ​​​​traderların dört günlük bir tatilden dönmesiyle birlikte, küresel tahvil satışları Salı günü hız kazandı ve gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi %3’e yakın bir mesafeye geldi. Ek olarak, Wall Street’in ana endeksleri iyimser kazanç rakamlarıyla keskin bir şekilde yükseldi ve altın pozisyonlarında tasfiyeyi tetikledi.

Altın

Çarşamba günü Asya işlem saatlerinde, 10 yıllık ABD Hazine Enflasyona Karşı Korumalı Menkul Kıymetlerin (TIPS) getirileri iki yıldan fazla bir süredir ilk kez pozitif bölgeye taşındı. Bu piyasa gelişimi, bir enflasyon koruması olarak altının irtifa kaybetmesine neden oldu ve sarı metal 1.940 doların altına düştü.

FOMC Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü yaptığı şahin yorumlar doların gücünü yeniden kazanmasına yardımcı oldu. Altının kayıpları, risque havasında görülen olumsuz değişimin ortasında sınırlı kalsa da, métal kıymetli, boğaları çekmek için mücadele etti.

Cuma günkü IMF olayından sonra küresel getiriler yükselmeye devam ederken, altın düşüşünü genişletti ve iki haftanın en düşük seviyesi 1.931 dolara çekildi. ABD’den gelen veriler, S&P Küresel Bileşik PMI’nin Mart’taki 57,7’den Nisan’da 55,1’e düştüğünü gösterdi. Bu veri 58,1’lik piyasa konsensüsünden daha kötü geldi, ancak doların piyasa değeri üzerinde çok az etkisi oldu. Bu nedenle, sarı metal üst üste ikinci günü de kayıp olarak kaydetti ve haftayı 1.950 doların altında kapattı.

READ ALSO:   Altın ve Bitcoin Bu Diplere Oynuyor !

Gelecek haftanın gündemini hangi veriler ve olaylar belirleyecek ?

Mart Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri verileri ve Konferans Kurulu’nun Nisan ayı Tüketici Güven Endeksi Salı günü ABD ekonomisinde yer alacak. Ancak analiste göre, Perşembe günkü ilk çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla raporu öncesinde yatırımcıların Salı günkü verileri görmezden gelmesi muhtemel. Piyasalar, 2021’in dördüncü çeyreğinde kaydedilen %6,9’luk büyümenin ardından ABD ekonomisinin ilk çeyrekte yıllık %1 oranında büyümesini bekliyor. Analist, verilerin oluşturacağı etkiyi şu şekilde değerlendiriyor :

GSYİH verisinin analistlerin tahminini aşması durumunda, bu, Fed’in ekonominin agresif sıkılaştırmayı kaldırabileceği görüşünü doğrulayacak. Öte yandan, hayal kırıklığı yaratan bir GSYİH verisi doların irtifa kaybetmesine ve altının toparlanmasının kapısını aralamasına neden olabilir.

Altın

Cuma günü euro bölgesinden Nisan ayı enflasyon verileri piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. Haftanın başlarında, birkaç Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı, politika faizini Temmuz ayına kadar artırmaya istekli olduklarını dile getirdiler ve politika faizlerinin yıl sonuna kadar pozitife dönebileceğini söylediler. Analiste, enflasyon verisinin etkisini şu şekilde yorumluyor :

ECB Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü artan belirsizlik ortamında “opsiyonelliği” sürdüreceklerini yinelese de, beklenenden daha sıcak bir enflasyon verisi EUR/USD’de bir ralliyi körükleyebilir. Böyle bir senaryoda, doları çevreleyen satış baskısı altının yükselmesine yardımcı olacaktır.

Son olarak, ABD Ekonomik Analiz Bürosu, Cuma günü Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’ni yayınlayacak. Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’nin Şubat’taki %5,4’ten Mart’ta yıllık bazda %5,3’e düşmesi bekleniyor. Analiste göre yumuşak bir PCE enflasyon rakamı, daha güçlü bir sonuç için altını destekleyerek dolar üzerinde ağırlık oluşturabilir.

XAU

Altın teknik görünümü ve altın duygu anketi

Altın, haftaya yükseliş notuyla başladı ve Pazartesi günü 2.000 dolara yakın bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Salı günü finansal piyasalara hakim olan risque akışları ile sarı métal ağır kayıplar yaşadı. Haftanın ikinci yarısında 1.950 dolar civarında bir konsolidasyon aşamasının ardından altın Cuma günü yenilenen düşüş baskısı ile karşı karşıya kaldı ve haftalık bazda yakkalaşık %ybır. Piyasa analisti Eren Sengezer, altının teknik görünümünü aşağıdaki şekilde resmediyor.

READ ALSO:   Altın ve Bu 2'si En İyi Yatırımlar!

Şubat-Mart yükseliş trendinin Fibonacci %50 geri çekilme seviyesi 1.930 dolarda güçlü bir destek oluşturmuş gibi görünüyor. 50 günlük SMA da bu seviyeyi güçlendiriyor. Bu arada, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50 civarında tutunarak satıcıların şu an için altının fiyat hareketine hakim olmak için mücadele ettiğini gösteriyor.

XAU

Günlük 1.930 doların altında bir kapanışla altın 1.900 dolara (psikolojik seviye, %61,8 Fibonacci düzeltmesi) düşebilir ve bir sonraki adımda 1.880 doları (statik seviye, 100 günlük SMA) hedefleyebilir.

Artan yönde, 1.960 dolar (Fibonacci %38,2 geri çekilme) ilk direnç olarak hizalanıyor. Alıcıların bu seviyeyi desteğe çevirmeyi başarması durumunda, 1.980 dolar (statik seviye), 2.000 dolar (psikolojik seviye, Fibonacci %23,6 geri çekilme) önündeki bir sonraki yükseliş hedefi olarak görülebilir.

Altın

Altının Kısa Vadedeki Kararsızlığı, Fxstreet Tahmin Anketi Tarafından Yansıtılıyor ve bu da uzmanların% 50’sinin bir haftalık görünümde sırasıyla% 30 ve% düşüş ve Tarafssı. Çeyrek görünüm, ortalama 2.034 dolarlık bir hedefle ezici bir şekilde yükseliş gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Dünya Altın Konseyinden Altın Tahmini: 2. Yarıda...

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button