General

Bitcoin et Altın Ne Olacak ?

Bugün özellikle kripto para ve altın piyasalarının odağında olan Federal Rezerve Başkanı Jerome Powell, konuşmasına başladı. ABD enflasyon verilerine dair yapacağı değerlendirmeler, Fed’in bundan sonra atacağı adımlara ilişkin ipuçları sunacağından konuşma altın ve Bitcoin yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor.

Jerome Powell’ın konuşmasından satır basları ve Bitcoin ile altının tepkisi

Bilindiği üzere, 14 ve 15 Haziran’da yapılacak FOMC toplantısı sonrasında 15 Haziran Çarşamba günü Türkiye saatine gore 21:00’de Fed, beklenen faiz kararını açıklayacak. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, arda şahin bir 75 baz puanlık bekleyenler haricinde, piyasa konsünsüsü 50 baz puan artış yapılacağı yönünde.

Jerome Powell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, 75 baz puanlık bir artışın, komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey olmadığını söylemişti. “Politika faizini süratle daha normal seviyelere kaydırıyoruz” diyen Powell, önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık ek artışların masada olması gerektiğini vurgulamıştı.

Bitcoin

“Enflasyonu düşürmek için araçlarımız var ve bu konuda kararlıyız” diyerek konuşmasına baslayan Jerome Powell, Fed’in enflasyonu düşürmek için ciddi olarak bu konuya odaklanması gerektiğini belirtti.

READ ALSO:   Dev Altın Tahmincisi Uyardı : İşte Bu Hafta Olacaklar !

Faiz artışları konusuna da değinen Powell, önceki açıklamalarına parallèle olarak, faiz artışları için 50 baz puanlık artışlara destek olduğunu söyledi. Konuşmasında enflasyon için dışsal sebeplerin etkisinden de bahseden Powell, enflasyonun düşüşüne ilişkin ikna edici kanıtların görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Ve bu noktada, bir güvercin sesiyle, “Eğer bunu görürsek yavaşlayabiliriz” dedi.

Ayrıca Jerome Powell, biraz da günah çıkarma anlamına gelebilecek, “Faizleri daha erken yükseltmemiz, daha iyi olabilirdi” ifadelerini kullandı ve faizleri daha önceden yükseltmeye başlamaları gerektiğini kabul etti.

Jerome Powell’ın konuşması bu minvalde ilerlerken, bugün biraz toparlanmaya başlayan altın fiyatları yönünü güneye çevirdi ve %0,46 kayıpla 1.814 dolar seviyesine geriledi. Kripto para piyasası ise konuşma beklentiler doğrultusunda olduğu için benzer şekilde ciddi bir tepki vermedi. Lider kripto Bitcoin (BTC), ilk basta 30 bin doların altına kaysa da, yazının yazıldığı sıralarda, CoinMarketCap verilerine göre, günlük bazda %,1,50 artışla 30.207 dolara yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button