General

Bitcoin, Altın ve SHIB Ne Oldu?

Kripto para yatırımcıları FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını yakından takip ediyor. Powell, ABD ekonomisinin sert finansal önlemleri aşabilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, enflasyondaki yükselişin daha fazla sürprizle karşılaşılabileceğini söyledi. Bitcoin, altcoin ve altın piyasası açıklamaların ardından hafif düşüşe geçti.

Fed Başkanı Powell’dan faiz açıklaması

FED Başkanı Jerome Powell Washington’da katıldığı toplantıda, devam eden faiz oranı artışlarının uygun olacağını söyledi. Reuters tarafından özetlenen temel çıkarımlar:

 • Fed, enflasyonu geri indirmeye güçlü bir şekilde bağlı ve bunu yapmak için süratle hareket ediyor.
 • Gelecekteki faiz artışlarının hızı, gelen verilere ve gelişen ekonomik görünüme bağlı olmaya devam edecek.
 • Kararlarımızı toplantı yaparak alacağız.
 • ABD II’nin tüm Amerikalılara fayda sağlayan güçlü bir işgücü piyasası koşullarına sahip olması için enflasyonun düşürülmesi şarttır.
 • Mayıs ayı için mevcut veriler, çekirdek enflasyonun muhtemelen Nisan’ın yıllık %4.9’luk hızında tutulduğunu veya hafifçe gevşediğini gösteriyor.
 • Fed’in kapsayıcı odak noktası, enflasyonu %2 hedefine döndürmek ve daha uzun vadeli enflasyon beklentilerini sağlam bir şekilde sabit tutmaktır.
 • Uzun süreli tedarik zinciri kısıtlamaları, Rusya’nın ukrayna’yı işgali, Çin’deki covid karantinalarının tedarik zinciri sorunlarını şiddetlendirmesi muhtemel enflasyonu ağırlaştırıyor.

Jerome Powell’a göre, ABD ekonomisi kısıtlayıcı para politikasına dayanacak kadar sağlam. Fed’in %2 hedefinin önemli ölçüde üzerinde kaldığını, ancak gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek enflasyonun geçen ay bir miktar düşmüş olabileceğine dair bazı göstergeler olduğunu söylüyor.

READ ALSO:   "Büyük Düşüş" 4 Analiste, Altın Fiyatı İçin Sıradakini Paylaştı !

FED Başkanı, devam eden faiz oranı artışlarının uygun olacağını söylüyor

Fed geçen hafta yaptığı para politikası toplantısında, enflasyonun yükselmesini önlemek için faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 1994’ten bu yana en büyük faiz artışını gerçekleştirdi. Powell, faiz oranlarını artırmaya devam etmenin ihtiyatlı olacağını, ancak artışın, açıklanacak ekonomik istatistikler ve ekonomik tahmin tarafından belirleneceğini söylüyor. Powell, ekonominin kısıtlayıcı para politikasını sürdürecek kadar güçlü olduğunu da ekliyor. Reuters tarafından özetlenen diğer baslıklar şunlar :

 • Son veriler, cari çeyrekte gerçek GSYİH’nın toplandığını gösteriyor, tüketici harcamaları güçlü kalıyor.
 • İşletme sabit yatırımlarındaki büyüme yavaşlıyor gibi görünüyor. Konut sektörü kısmen yüksek ipotek oranlarından dolayı yumuşamış görünüyor.
 • Finansal koşulların sıkılaştırılması büyümeyi yavaşlatmaya devam etmeli, arz ve talebi dengelemeye yardımcı olmalı.
 • İşgücü talebi çok güçlüyken, emek arzı bastırılmış durumda. İşgücüne katılım oranı da Ocak ayından bu yana çok az değişti.
 • Hızla gelişen ekonomik ortam karşısında, politikamız uyum sağlıyor ve bunu yapmaya devam edecek.
 • Finansal koşullar ‘önemli ölçüde’ sıkılaştı. Bu hem şimdiye kadar alınan önlemleri hem de beklenen eylemleri yansıtıyor.
 • Fed, düşüncelerini mümkün olduğunca açık bir şekilde iletmeye devam edecek.
 • Enflasyon açıkça yukarı yönlü şaşırtıyor. Başka sürprizler de olabilir ; Fed’in gelen verilere ve gelişen görünüme yanıt vermede çevik olması gerekecek.
 • Ekonomi çok güçlü ve daha sıkı para politikasıyla başa çıkmak için iyi bir konumda.
READ ALSO:   Altın Fiyatını Yakında Bu Seviyelerde Bulabiliriz !

Bitcoin, altın ve SHIB nasıl tepki verdi?

Bu yorumların, doların ana rakiplerine karşı performansı üzerinde önemli bir etkisi olacak gibi görünmüyor. Yazım, ABD Dolar Endeksi gün için %0,1 düşüşle 104.30’da islem görüyor. Bitcoin, Ethereum, Cardano et Shiba Inu (SHIB), yorumların ardından düşüşe geçti. Yazım sırasında Bitcoin, fils 24 saatte %3,99 düşüşle 20,713.28 dolardan işlem görüyor. Bugün sabah erken saatlerde günün en düşük seviyesi 20 045,63 doları kaydetti.

Altın, günün ikinci yarısında yükseldi. Bu esnada 1.840 doların üzerine çıktı. FOMC Başkanı Powell’ın da ifade ettiği gibi, referans 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi gün içinde %4’ten fazla düşerek XAU/USD’nin günlük rallisini körükledi. Altın, Çarşamba günü üst üste dördüncü gün için bir miktar satış gördü. Bu esnada, Avrupa seansının ilk yarısında 1.823 dolar bölgesi civarında dört günün en düşük seviyesine geriledi.

FED Başkanı Konuşuyor : Bitcoin Ne Oldu

Bitcoin ve altcoin’ler düşüyor

Bitcoin et Ethereum Powell’ın açıklamaları ardından düşüşe geçti. Ethereum’un son 24 saatlik değer kaybı %5’in üzerinde seyrediyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, 21 Haziran’da %30’dan fazla yükselen SHIB ise ivmesini korumaya çalışıyor. Yazım sırasında, yaklaşık %1,5 değer kaybetti.

READ ALSO:   Altın Fiyatının Sıradaki Seviyeleri Bunlar !

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button