General

Altın Yükselişe mi Düşüşe mi Hazırlanıyor? C’est Tahminler !

ABD doları 20 yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra zirve yürüyüşünü bitirmiş gibi göründüğü için, haie fonlar hızlı kâr elde etmekte ve altın piyasasındaki short pozisyonlarını kapatmakta gecikmediler.

“Piyasa geçen hafta 3,3 milyar dolarlık boğa akışı gördü”

Bazı analistlere göre, zayıf bir ABD doları altın piyasasında hissiyatın değişmesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda durgunluk korkuları arttıkça düşen tahvil faizleri de değerli metali destekledi.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere dolar endeksi (DXY) %1,45 düşerek Temmuz 2020’den bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydetti ve sarı metali daha çekici hale getirdi. Société Générale’deki emtia analistleri Pazartesi günü bir notta, “10 yıllık reel faizler 6 baz puan ile hafifçe düşerek altın gibi getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini düşürdü” değerlendirmesini yapıyor. Fransız bankası ayrıca, altın piyasasının geçen hafta 3,3 milyar dolarlık boğa akışı gördüğünü kaydediyor.

Altın

“Spekülatif faizdeki değişim, ayı pozisyonundaki beş haftalık artışı sonlandırdı”

Commodity Futures Trading Commission (CFTC)’nin 24 Mayıs’ta sona eren haftaya ait Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 5.602 sözleşme artırarak 121.174’e yükselttiğini gösterdi Aynı zamanda, short pozisyonlar 12.095 sözleşme azalarak 60.117’ye düştü.

READ ALSO:   Altın Fiyatı Bu Seviyelere Koşuyor ! – Kriptokoin.com

Altının net pozisyonu şu anda bir önceki haftaya göre yaklaşık %41 artışla 61.057 kontrat seviyesinde bulunuyor. Uzmanlara göre, spekülatif faizdeki değişim, ayı pozisyonundaki beş haftalık artışı sonlandırdı. Anket döneminde, altın fiyatları ons başına 1.850 doların üzerine çıkmayı başardı, ancak fiyatlar geçen haftaki hareketten bu yana durdu.

Altın vadeli işlemlerinde net long pozisyonlar düşüyor

Bazı analistler altının fils fiyat hareketinin şaşırtıcı olmadığını söylüyorlar. Buna gerekçe olarak da Mayıs ortasında ons başına 1.800 doların altına düştükten sonra altının teknik olarak aşırı satılmasını gösteriyorlar.

Altın vadeli işlemlerinde net long pozisyon alımları, Mart ortasından bu yana düşüş gösteriyor. Bununla birlikte, 170-180k bölgesine geri çekildiğinde, bir kez daha yükselmeden önce bir dip işaretledi. İki hafta önce 175k’ya düştü ve 183k kontratlara yükseldi ve fiyatlar da yükseldi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, bu nedenle petroldeki düzeltmenin artık tamamlandığından şüpheleniyoruz” dedi.

Altın

Bart Melek, altın piyasasında ralli satmayı hala sevdiğini söylüyor

Bununla birlikte, ABD doları kısa vadeli bir düzeltme yaşayabileceğinden, tüm analistler altın fiyatlarının yükselmeye hazır olduğu konusunda iyimser değil. TD Securities emtia araştırması başkanı Bart Melek, Federal Rezerv’in yaz boyunca agresif bir şekilde faiz oranlarını artırması beklendiği için altın piyasasında ralli satmayı hala sevdiğini söylüyor.

READ ALSO:   Dünyaca Ünlü İsimler Altın Fiyatını Masaya Yatırdı : İşte Beklentiler !

Bart Melek, Cuma günü yaptığı açıklamada, spesifikasyonların yeni short pozisyon almak ve long pozisyonları azaltmak için bolca alana sahip olduğu belirtiyor. Bu arada altın piyasasındaki spekülatif hava yükselişe geçerken, haie fonları ayı eğilimine gümüş ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

READ ALSO:   FED Faiz Kararını Açıkladı ! Altın ve Bitcoin Ne Oldu?

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button