General

Altın, Yılın 2. Yarısında Bu Seviyelerde!

Altın Cuma günü, doların geri çekilmesi ve durgunluk korkularının güvenli liman çekiciliğini artırmasıyla yükseldi. Ancak yaklaşan faiz oranlarındaki artışlar, getirisi olmayan altını haftalık bir düşüşe yönlendirdi. Bu ortamda analistler, altının geleceğini yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın fiyatlarını bir aralıkta kalmaya zorlayan güçlerin birleşmesi var”

Bununla birlikte altının cazibesini artıran dolar endeksi %0,2 düştü. TD Securities’in emtia stratejisti Daniel Ghali, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Altın fiyatlarını her iki yönde de yönlendiren ve onu küçük bir aralıkta kalmaya zorlayan güçlerin birleşmesi var. Resesyon riskimiz ve güvenli liman olarak altına girişleri yönlendiren küresel büyümede yakın bir yavaşlamanın işaretleri var. Öte yandan, Fed’in reel faizlerde önemli bir artışa katkıda bulunan enflasyonla mücadele taahhüdüne sahibiz.

Altın

Carsten Fritsch : Altının ikinci yarıda küçük bir artış potansiyeli var

Bilindiği üzere külçe, enflasyondan korunma olarak kabul görür. Ancak daha yüksek ABD faiz oranları, onu elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, şu yorumu yapıyor :

Altının yılın ikinci yarısında küçük bir artış potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Tahminimiz 1.900 dolar seviyesinde.

Ancak Fritsch, kısa vadede Fed’in oranları agresif bir şekilde artıracağını belirtiyor. Bu nedenle altın için bir miktar rüzgar yaratacağını da sözlerine ekliyor.

“Altın, 2022’nin geri kalanı için reel getirileri izleyecek”

Fiziksel pazarda, bayiler düğün sezonu sona ererken alıcıları cezbetmek için bu hafta Hindistan’da daha büyük indirimler teklif etti. Ayrıca, Çin’deki bazı tüketiciler ekonomik endişelere karşı kendilerini korumak için külçe aldı. Standard Chartered analisti Suki Cooper bir notta şu hususların altını çiziyor :

Yükselen durgunluk riski şimdilik court pozisyonları engelliyor. Ancak altının 2022’nin geri kalanı için reel getirileri izlemeye geri dönmesini bekliyoruz. Dolayısıyla altın fiyatlarının düşmesine baskı yapacağını tahmin ediyoruz. Düşük fiyatlara fiziksel piyasa tepkisi göz önüne alındığında daha yüksek bir taban ile olsa da bu geçerli.

Altın

Adam Koos: Finansal piyasalarda bir dünya savaşı var

Libertas Wealth Management Group başkanı Adam Koos, faiz oranları, enflasyon, ABD doları ve Federal Rezerv’in birbiriyle aynı anda karşı karşıya olduğu gruplar arasında bir tür ‘finansal piyasalarda’ bir dünya savaşı olduğunu söylüyor. Koos, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor :

Normalde, enflasyon altını daha yükseğe iter. Ancak bunun “geleneksel anlamda” enflasyon mu, yoksa pandeminin artçı şokundan ve birçok Asya ülkesinde uygulanan sıfır-Covid politikasından kaynaklanan “büyük bir arz ve talep dengesizliği” mi olduğu konusunda bir soru var.

Altın

“Faizler yükseldiğinde altının gelişmesini bekleyemeyiz”

Bou arada Kriptokoin.com‘dan izlediğiniz üzere ABD doları geçen yıldan bu yana büyük bir yükseliş kaydetti. Bu bağlamdan devam eden Adam Koos, şunları söylüyor :

Dolayısıyla bu da dolar cinsinden altın fiyatlarını baskılıyor. Fed’e gelince, Başkan Jerome Powell ‘Covid’den kaynaklanan bu insan yapımı enflasyonla mücadele etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ancak, faizler yükseldiğinde altının gelişmesini bekleyemeyiz.

sari métal

“Faiz artışları altının rekabet edemeyeceği bir durum yaratıyor”

Bu arada altın, haftayı düşük kapattı. Altın, yatırımcıların Federal Rezerv’den gelen agresif para politikasının ekonomiyi yavaşlatacağından endişe duymasıyla düştü. Ayrıca bu da, doları est ici daha da yükseltti. Wolfpack Capital’in baş yatırım görevlisi Jeff Wright, şu değerşendirmeyi yapıyor :

ABD FOMC’nin faiz oranlarını hızlandırılmış bir şekilde artırma kombinasyonu ortada duruyor. Bu da altının getirisiz bir araç olarak rekabet edemeyeceği ABD Hazine kağıtları aracılığıyla daha yüksek risquesiz getiri sağlıyor.

sari métal

“Altın ve gümüşteki kayıplar, Powell’ın konuşmasından kaynaklandı”

Kinesis Money piyasa analisti Rupert Rowling, gümüşün altından daha büyük bir haftalık kayıp gördüğünü belirtiyor. Analiste de Bu bağlamda, kayıpların nedenini şu şekilde açıklıyor :

Fed Başkanı Jerome Powell, bu hafta Capitol Hill’de merkez bankasının enflasyonu kontrol altına alacağı belirtti. Ayrıca, bu hedefe ulaşmak için oranları yükseltmeye devam edeceği yönündeki iddiasını yineledi. Kayıplar, çoğunlukla bu konuşmadan kaynaklandı.

Bu arda Cuma günü, Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan ABD tüketici duyarlılığının nihai anketi yayımlandı. Ankete göre duyarlılık, Haziran ayında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 50’ye geriledi. Ayrıca, Amerika’nın gelecek yıl için genel enflasyon beklentileri %5,3’te sabit kaldı. Beş yıllık enflasyon beklentileri ise %3,1’e yükseldi. Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksinden gelen enflasyon beklentileri verileri, Fed’in Haziran toplantısında 50 yerine 75 baz puan artırmasının bir nedeniydi.

READ ALSO:   Bu Altın Tahminine Dikkat : Tarih Tekerrür Edecek Mi ?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button