Altın Yatırımcıları Bu 7 Tahmine Dikkat : İşte Beklenenler ! – Kriptokoin.com

ABD ekonomik verileri, daha az şahin bir Fed beklentisini güçlendirdi. Böylece, altını art arda üçüncü haftalık yükselişine doğru yönlendirdi. Bunun ardından Hazine tahvil getirilerinin ve doların düşmesiyle altın fiyatları, Cuma günü %1,8 yükseldi.

“Fed’in yönünü değiştirecek çok fazla bilgi görmedik”

Spot altın %1,8 artışla 1.865,5 dolara yükseldi. Fiyatlar bu hafta şu ana kadar yaklaşık %2,4 arttı ve 2 Aralık haftasından bu yana en yüksek seviyesini gördü. ABD altın vadeli işlemleri %1,58 artışla 1.869 dolar oldu. High Ridge Futures metal ticareti müdürü David Meger, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Bu sabahki istihdam raporunda bir tür Goldilocks rakamı gördük. Yani, beklentilerin biraz üzerinde bir manşet iş sayısıyla karşılaştık. Ancak ücret artışında da bir yavaşlamaya tanık olduk. Burada Fed’in yönünü değiştirecek çok fazla bilgi gördüğümüzü sanmıyorum. Açıkça piyasa bugün bu fédéral fon oranı artırımlarının sonuna yaklaştığımız fikrine daha fazla odaklanmış durumda.

Altın

“Altın ve genel piyasa, rahat bir nefes alıyor gibi görünüyor”

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, ABD Çalışma Bakanlığı, Aralık ayında tarım dışı istihdamın 223 bin arttığını bildirdi. Ek olarak, ABD hizmet sektörü faaliyeti Aralık ayında yaklaşık üç yıldır ilk kez daralarak enflasyonun azaldığına dair kanıtlar sunuyor. Altını destekleyen dolar endeksi %0,7 düştü. Ayrıca, gösterge Hazine getirileri yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine yakın. Kitco Metals’in kıdemli analisti Jim Wyckoff, yeni yılın başında hedge fonlardan uzun vadede yeni bir ilgi gördükten sonra altının ilk çeyrekte yanlara doğru işlem görmeye devam edebileceğini söylüyor. Wyckoff ayıca, şu hususlara dikkat çekiyor :

Altın ve genel piyasa, istihdam raporunun beklenenden daha güçlü olmamasıyla rahat bir nefes alıyor gibi görünüyor. Bu da Fed’in para politikası sıkılaştırma misyonunda daha da agresif olmasına neden olmuş olabilir.

« Belirtiler, bu yıl daha yüksek altın fiyatlarını işaret ediyor »

ABD Mint’in eski direktörü Edmund Moy, altının Kasım ayından geçen yılın sonuna kadar yaklaşık 200 dolar “fark edilir şekilde” değer kazandığını belirtiyor. Ayrıca, bu eğilimi Ocak 2023’ün ilk birkaç gününde de sürdürdüğünü söylüyor.

READ ALSO:   Büyük İsimler, Haftaya Altın Fiyatında Bunları Bekliyor !

ABD dolarının göreli gücü ve yüksek faiz oranları altın üzerinde baskı oluşturmuştu. Ancak aynı zamanda altın ve gümüş traderı ABD Para Rezervi için kıdemli bir IRA stratejisti olan Moy, Kasım ayından bu yana doların zayıfladığını ve Federal Reserve’in faiz oranı artışlarının ılımlı olmaya başladığını ve bunun altının yukarı yönlü hareketini başlattığını söylüyor. Bu bağlamda Moy, şu açıklamayı yapıyor :

Bu yıl ABD ekonomisi için ister yumuşak ister sert bir iniş olsun, küresel ekonomi geçen yıldan daha kötü bir yıl geçirecek şekilde şekilleniyor. Altın, genellikle bir durgunluk, yüksek enflasyon veya ekonomik belirsizlik sırasında yükselir.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, CBS Pazar sabahı haber programı Face the Nation’a yakın zamanda verdiği bir röportajda, IMF’nin dünya ekonomisinin üçte birinin bu yıl resesyona girmesini beklediğini söyledi. 2008-09 mali krizi sırasında ABD Mint müdürü olarak edindiği deneyime dayanarak Moy, emarelerin bu yıl daha yüksek altın fiyatlarını işaret ettiğine inanıyor. Bu doğrultuda, altının 2.100 doları veya daha fazlasını aşarak yeni rekorlar kırması halinde şaşırmayacağını söylüyor.

Altın

Altın resesyondan yararlanabilir

BullionVault araştırma direktörü Adrian Ash’e göre altın, Ocak ayında tipik olarak kazançlar görüyor. Ash, yatırımcıların portföylerini gözden geçirmek ve külçe, hisse senedi ve tahvil varlıklarını yeniden dengelemek için Ocak ayının başını kullanmasıyla değerli metallerin fayda sağlayabileceğini söylüyor. Bu kapsamda Ash, şu açıklamayı yapıyor :

Bu aynı zamanda altına yatırım yapmak için yoğun talep getirebilir. Çünkü, önümüzdeki 12 aya bakıldığında, hem servet yöneticileri hem de özel tasarruf sahipleri paralarındaki potansiyel risklere benzer şekilde odaklanıyorlar. Bu nedenle koruma için küçük bir yatırım sigortası almayı seçmeleri mantıklı. Altının yılın başındaki kazancı göz önüne alındığında, birçok analistin 2023 tahminlerini şimdiden gözden geçirmesi gerekebilir.

Noel’den önce yapılan bir ankette, BullionVault kullanıcıları 2023 sonu için 2.012,60 dollar bir altın fiyatı öngörüyor. Ayrıca, 1.829 tam yanıtın yaklaşık %38’i, risque dağıtma ve kullanıcıların daha geniş portföylerini çeşitlendirme ihtiyacına yatırım yapmak için en önemli neden olarak işaret ediyor.

Altın

“Altın dünyasında hiçbir şey imkansız değildir”

Ancak ileriye bakıldığında, ABD doları bu yıl altının performansının anahtarı olacak. State Street Global Advisors’ın bas altın stratejisti George Milling-Stanley, doların Kasım aında %4’ten fazla düştüğünü ve on yıldan fazla bir süredir en kötü aylık performansını gösterdiğini söylüyor. Bu da dolar cinsinden altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Altının faiz artışından korkacak hiçbir şeyi olmadığını kaydediyor. Analiste göre, önemli olan, oran artışlarının doların değeri üzerindeki etkisi. Dolar zirve yaptıysa, altının bu yıl yeniden 2.000 doların üzerine çıkmasını bekliyor.

Ancak bazı piyasa tahminleri, fiyatların 3.000 dolara kadar çıktığını belirtiyor. Milling-Stanley bunun “kahramanca iyimser” olabileceğini, ancak “altın dünyasında hiçbir şeyin imkansız olmadığını” söylüyor. Milling-Stanley, şu yorumu yapıyor :

Tarih, Altının, fiyatın en son 2001’de 250 Dolara dokunmasından bu yana, sürdürülebilir Uzun vadeli Bir Boğa Trendinde olduğunda, fiyatların kademeli olarak yükseluğnuimnde oldudurie. 2023 için en olası olan şey bu.

“Resmi rezervler için net altın alımları önemli olacak”

Bu arada Milling-Stanley, resmi rezervler için net altın alımlarının on yılı aşkın süredir olduğu gibi altın piyasası için “önemli bir özellik” olmaya devam edeceğini söylüyor. Bir bütün olarak merkez bankası kompleksinin net alımları, 2011’den bu yana her yıl toplam küresel talebin ortalama %10 ile %15’ini oluşturuyor. Ayrıca, gelişmekte olan ülke merkez bankalarının en büyük alıcılar olduğunu kaydediyor. Bu doğrultuda şunları belirtiyor :

Bu tür satın almaların sadece 2023’te değil, öngörülebilir gelecekte de devam edeceğine dair her türlü gösterge var.

“Bu durum, sarı metal için olumlu”

Cuma günü açıklanan veriler ayrıca işsizlik oranının %3,6’dan %3,5’e düştüğünü gösterdi. Ayrıca, saatlik ücretin %0,3 arttığını ortaya koydu. Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Ücretler yalnızca %0,3 veya yıldan yıla %4,6 arttı. Bu yüzden, ücret enflasyonunda bir umut ışığı var. Ücret enflasyonu, Fed için önemli bir veri noktası. Ayrıca, diğer veri noktalarına kıyasla ücretler yapışkan bir enflasyonist önlem olduğu için daha etkili. Yani altın için bu olumlu ve Fed’in 2023’te faiz oranlarındaki artış hızının azalmasına izin vermek için verilere daha fazla bağımlı olacağına dair umut var. Kredi piyasalarında 50 baz puanlık, ardından muhtemelen 25 baz puanlık faiz artışı ihtimali yükseliyor.

Yine de Wright, altının ‘menzil bağlı’ kaldığına inanıyor. Ayrıca, altının çok daha yükseğe kırılmasını beklemediğini ve 1.850 doları aşarsa kar almanın gerçekleşebileceğini düşünüyor.

READ ALSO:   Haftaya Bou Sevieler ! – Kriptokoin.com

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Risque Açıklaması : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

READ ALSO:   Bugün Altın ve Bitcoin İçin Kritik Veri Açıklanacak : İşte Beklentiler !

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Goster

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button