General

Altın Yakında Bu Seviyeleri Görebilir !

Altın piyasası dip seviyelerinden toparlandı. Ancak ABD enflasyonunun Haziran ayında yüzde 9.1 artmasının ardından hala sağlam bir yükseliş ivmesi bulmakta zorlanıyor. Bu noktada birçok analist, sıradaki seviyelerin hangisi olacağı hakkında düşüncelerini aktarıyor. İşte detaylar…

Altın için sırada ne var?

Değerli metal geleneksel olarak bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülmekte. Bu nedenle, bazı altın yatırımcıları altının fils fiyat hareketinden dolayı hüsrana uğradı. Piyasalar en fils ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporunu sindirirken, altın bazı sağlam kazanımlar görmeye başlıyor. Ağustos altın vadeli işlemleri en son, yüzde 0.72 artışla ons başına 1.738.30 dolardan işlem gördü. Ancak bazı analistler, altının nispeten hayal kırıklığı yaratan fiyat hareketinin daha geniş bir pazar kapsamında mantıklı olduğunu belirtiyor.

2 Analiste : Altın Fiyatları Sırasıyla Bu Seviyeleri Görebilir !

Altındaki yükselişe rağmen analistler, ABD Merkez Bankası (FED) agresif bir şekilde faiz oranlarını yükselttiği için piyasaların enflasyonu uzun vadeli bir tehdit olarak görmediğini söylüyor. Bu nedenle değerli metalin genellikle bir enflasyon riskinden korunma varlığı olarak mücadele ettiğini belirtiyor. Haziran Tüketici Fiyat Endeksi raporunun ardından, piyasalar şimdi ABD merkez bankasının tam olarak yüzde 1.00 oranında hareket etme olasılığı yüzde 50’den fazlaymış gibi fiyatlanıyor. Groupe CPM, bir notta aşağıdaki ifadeleri kullandı :

Teoride altın fiyatlarının daha yüksek enflasyon rakamlarından faydalanması gerekirken, gerçek şu ki, bu yüksek enflasyon rakamları, Fed’in güçlü enflasyonu bastırmak için oranları artırmada daha da agresğini hale gebilecececere. Bu, diğer ana para birimlerine karşı daha güçlü bir ABD doları ile sonuçlanıyor ve gelecekteki enflasyon beklentilerine bir sınır koyuyor.

Kritik Veriler Açıklandı: Altın Hangi Seviyelere Gidecek?

FED’in faiz artırımı enflasyonu nasıl etkiliyor ?

Enflasyon artıyor olsa da, FED’in enflasyonu düşürme kararlılığı, reel getirileri yükseltiyor. Bu nedenle başabaş oranlarının düşmesine neden oluyor. Nominal ve reel getiriler arasındaki fark olan başabaş oranları, iki yılda en hızlı şekilde eğri boyunca düştü. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, enflasyon ile yüzde 4’ün altındaki bir yıllık/bir yıllık başabaş oranı arasındaki tutarsızlığa dikkat çekti. Aynı zamanda, beş yıllık/beş yıllık başabaş oranı %2.6 civarında seyrediyor. Hansen, aşağıdaki ifadeleri kullandı :

Enflasyonun yıllar içinde olması beklenen yer ile şu anki hali arasında %5’lik bir fark var. Enflasyonun %5 düştüğünü görecek miyiz ? Bundan gerçekten şüpheliyim. Ancak şu an için piyasa bunun üzerine bahse giriyor. Fed’in faizleri artırma ve büyümeyi düşürme yeteneği, enflasyonu da beraberinde getiriyor.

Wells Fargo : Altın Yıl Sonunda Bu Seviyelerde Olacak !

FED’in faiz artırımı, enflasyon ve altın : Nasıl etkiliyor ?

CIBC’de kıdemli ekonomist olan Katherine Judge, FED’in faiz oranlarını agresif bir şekilde sıkılaştırmasına dikkat çekti. Bu sırada, enflasyon baskılarının gevşemeye devam etmesini beklediğini söyledi. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, bakırın birkaç yılın en düşük seviyelerine düşmesinden bahsetti. Bununla birlikte emtialardaki geniş tabanlı düşüşün, durgunluk korkularının enflasyon korkularının yerini aldığına işaret ettiğini söyledi.

Emtia fiyatlarının altında yatan enflasyon baskısı hafiflemeye başladı” dedi. « Küresel resesyon vururken insanlar bir talebin düşmesini bekliyor. Bu yüzden emtialar düşüyor” dedi. Yine de durgunluğun, küresel arz sorunları için talep yıkımına neden olup olmayacağı sorusu devam ediyor. Bunun, enflasyonun 2023 yılına kadar ne kadar kalıcı olacağını belirleyeceğini de sözlerine ekledi.

READ ALSO:   Altın İçin Bu Dipleri Bekleyin!
Quant Insight : Altın'ın Gerçek Fiyatı Bu Seviyel !

Ekonomi, arz sorunuyla karşı karşıya

Analistler, küresel ekonomin temel arz sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Salı günü OPEP, petrol talebinin bu yıl için öngörülen günlük 100,29 milyon varilden 102,99 milyon varile yükseldiğini gördüğünü söyledi. Tahminler, Rusya’nın kayıplarından etkilenen OPEP dışı üretimdeki büyümenin talep artışının gerisinde kalması nedeniyle essence arzının gelecek yıl kısıtlı kalabileceğini gösteriyor.

Artan talep ve zayıf arz ile karşı karşıya kalan tek pazar essence değil. Bakır fiyatları fils haftalarda keskin bir şekilde düştü. Ancak depo seviyeleri tarihi düşük seviyelerde. Envanter verilerine göre, LME depolarında Haziran ayı sonunda sadece 696,109 tonnes kayıtlı bakır bulunuyordu. Analistler, bunun bu yüzyılda görülen en düşük seviye olduğunu söylediler. Altının aşırı satılmış durumda. Buna rağmen, Cieszynski yakın vadede ons başına 1.680 dolarlık test desteğini göz ardı edemeyeceğini söyledi. Bununla birlikte, özellikle ABD dolarındaki büyük ivme karşısında, altının diğer varlıklara kıyasla bir miktar göreceli güç göstermeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Birçok Öngörüsü Çıkan İsimden Altın ve Dolar Uyarısı : Haziran'da...

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button