General

Altın ve Bitcoin’de İzlenecek Seviyeler Çıktı !

Altın fiyatı, Cuma günü görülen keskin düşüşün ardından haftanın başında 1.850 dolar yakınlarında yatay hareket ediyor. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, altının önemli teknik seviyeler arasında dalgalanmaya devam etmesi muhtemel. Piyasa analisti Dhwani Mehta ise sarı metal için izlenmesi gereken seviyeleri belirliyor. Bitcoin’in 31.300 dolardan çıkışını takiben IntoTheBlock da, tradeların ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken fiyat seviyelerini paylaştı.

Yükselen ABD faizleri, altın fiyatının yükselişini sınırlıyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ABD’de Tarım Dışı İstihdamı Mayıs ayında 390.000 artarak piyasanın 325.000 artış beklentisini aştı. Raporun diğer detayları, İşgücüne Katılım Oranının ılımlı bir şekilde %62,3’e yükseldiğini ve yıllık ücret enflasyonunun beklendiği gibi %5,2’ye düştüğünü gösterdi.

ABD Hazine tahvil faizleri, iyimser ABD istihdam raporuyla yükseldi ve altını haftalık kazançlarını silmeye zorladı. Gösterge 10 yıllık faiz, geçen hafta %7’den fazla yükseldi ve üç haftalık bir kayıp serisini sonlandırdı. Basın zamanında, 10 yıllık faiz %2,95’e yakın dar bir kanalda yukarı ve aşağı hareket ediyordu.

Altın

“Altın, ECB ve ABD enflasyon verilerine tepki verebilir”

Haftanın ilerleyen saatlerinde, Avrupa Merkez Bankası’nın (BCE) politika faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor. Banka, Temmuz ayında sona erecek Varlık Satın Alma Programı (APP) ile politika faizini Temmuz ayında 25 baz puan artırmaya hazırlanıyor. Bloomberg’e gore, bazı politika yapıcılar ECB Baskanı Christine Lagarde’ın savunmasız ülkelerin borçlanma maliyetlerinin kontrol altına alınacağına ve parçalanmaya izin verilmeyeceğine dair ikna edici bir mesaj vermesini istiyor. Eren Sengezer’a göre, XAUEUR’da ECB’nin politika duyurularına güçlü bir tepki, XAUUSD’nin haftanın ikinci yarısındaki hareketlerini etkileyebilir.

Haftanın en önemli verisi Cuma günü ABD’den Mayıs ayı enflasyon raporu olacak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Çekirdek TÜFE’nin yıllık bazda sırasıyla %8,2 ve %5,9’a düşeceği tahmin ediliyor. Analist, NFP verilerinin ABD’de işgücü piyasası koşullarının sıkı olmaya devam ettiğini teyit etmesiyle, beklenenden daha güçlü TÜFE rakamlarının ABD faizlerinde yeni bir yükselişi tetiklemesini ve altının talep bulmasını zorlaştırmasını muhtemel görüyor.

READ ALSO:   Ünlü Analist Çarpıcı Tahminler Yaptı : Altın Tutun !

Öte yandan analist, tüketici enflasyonundaki bir geri çekilmenin, yatırımcıların Eylül ayında Fed faiz artırımlarında bir duraklama ile fiyatlandırmaya başlamasına ve altının yükselmesine yardımcılir beolaticeyğ. Analiste, genel çerçevede şu değerlendirmeyi yapıyor :

Yukarıda bahsedilen önemli olayların öncesinde, altın son iki yönde de belirleyici bir hamle yapmakta zorlanabilir. Piyasa havası haftanın başında iyiye dönmüş görünüyor. Risque akışlarının piyasalara hakim olmaya devam etmesi durumunda dolar irtifa kaybedebilir ve altının yerini korumasına yardımcı olabilir. Ancak bu senaryoda, ABD faizleri çekiş kazanabilir ve altının kuzeye dönmesine izin vermeyebilir.

Altın

Altın fiyatı teknik görünümü

Eren Sengezer’e göre altın fiyatı, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin yatay düşüşünü 50’ye çıkarması ile Pazartesi günü bir konsolidasyon aşamasına girmiş görünüyor. Analist, bu seviye dirence dönüşürse, altının 200 günlük SMA’nın bulunduğu 1.840 dolara düşebileceğini belirtiyor. Analiste göre, bu seviyenin altında bir günlük kapanış, önemli bir düşüş gelişimi olarak görülebilir ve ek kayıplar için kapıyı açabilir. Analiste, şu seviyelere dikkat çekiyor :

Artan yönde, 1.875 dolar, ardından 1.890 dolar / 1.900 dolar alanı ve 1.915 dolar öncesinde ilk direnç olarak hizalanıyor. Temel bir katalizör güçlü bir piyasa tepkisini tetikleyene kadar altının 1.875-1.840 dolar aralığında dalgalanmaya devam ettiğini görmek şaşırtıcı olmaz.

XAU

« Sarı métal, 1.850 dolar civarında temkinli hissediyor »

Piyasa analisti Dhwani Mehta, ayı eğilimi gösteren 50 Günlük Hareketli Ortalama’nın (DMA), aşağı yönde yatay 100-DMA’yı geçecek şekilde ayarlandığını belirtiyor ve bunun olması durumunda, sarı metale olan satış ilgisini canlandırarak bir ayı geçişini onaylayacağını kaydediyor. Dhwani Mehta, teknik analizine şu yönde devam ediyor.

READ ALSO:   Analiste "Daha Fazla Acı", Altın İçin Bu Dipleri Bekliyor !

1.842 dolarlık güçlü destekle, ayı eğilimi gösteren 21-DMA ve yatay 200-DMA’nın birleşimi riske atılacak. Günlük kapanış bazında ikincisinin altındaki kaboul, önceki haftanın en düşük seviyesi olan 1.829 doların test edilmesini gerektirecek.

XAU

Alıcılar kontrolü genişletmeyi başarırsa, o zaman 1.860 dolar seviyesinin yeniden test edilmesi bekleniyor. Bir sonraki önemli yükseliş hedefi, Mayıs ayının sonunda 1.870 dolar civarındaki zirvelerle hizalandı.

Altın fiyatı : İzlenmesi gereken ek önemli seviyel

İzlemek isteyebileceğiniz 3 önemli Bitcoin seviyesi

Bitcoin’in 31.300 dolardan çıkışını takiben IntoTheBlock, ek oynaklık ve beklenmedik fiyat hareketleri getirebileceğinden, tradeların ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken grafikte fiyat seviyelerini paylaştı.

Yerel destek ve direnç seviyelerini belirlemek için IntoTheBlock, belirli bir fiyat civarındaki girişlerin hacmini gösteren bir metrik kullanıyor. Şu anda toplam 980.000 BTC hacmiyle 30.000 dolar civarında önemli bir fiyat seviyesinin oluştuğunu görüyoruz.

Bu kadar büyük bir hacim, traderların Bitcoin’i aktif olarak bu fiyattan satın aldığı gerçeğini yansıtıyor ve büyük olasılıkla 29.000 dolardan tersine çevrilmesi üzerine bahse giriyor.

READ ALSO:   Altın ve Bitcoin İçin Çok Önemli Tahminler : Neler Oluyor ?

IntoTheBlock verilerini yorumlayan kripto analisti Arman Shirinyan, daha da ileri gitmek için, Bitcoin’in önümüzdeki saatlerde 220.000 BTC’den fazla hacim emmek zorunda kalacağını veya 30.000 dollar altın altında başka. Analist, şu anda, traderların sadece %30’ununun 31.420 dollar Bitcoin trade’inden para kaybettiğini ve bunun da mevcut fiyattan kırılanlardan bile satış baskısı olmaması gerektiğini gösterdiğini belirtiyor.

CTB

Teknik destek ve direnç seviyelerine gelince analist, BTC’nin şu anda destekte oturduğunu ve Mayıs ortasından bu yana oluşan konsolidasyon kanalında hareket ettiğini kaydediyor. Analiste, fils olarak günlük grafikteki acabit direncin 40.000 dolarda olduğunu söylüyor.

Basın zamanında, Bitcoin 31.400 dolardan islem görüyor ve grafikteki 31.800 dolar olan son geri dönüş noktasını geçmeye çalışıyor. Analiste göre, ne yazık ki satın alma hacmi, dijital altının yeni bir ralli başlatmasını 40.000 dolara çıkarmaktan alıkoyan ana sorun olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button