General

Altın ve Bitcoin Nasıl Fiyatlanacak?

ABD Federal Rezerv (FED), Amerika’da yükselen enflasyon nedeniyle bugün bir toplantı gerçekleştirecek. Buna göre faiz oranları, Türkiye saati ile 21:00’da duyurulacak. Ek olarak altın, Bitcoin ve altcoin piyasaları, FED faiz açıklamasının öncesinde yoğun baskı altında. Piyasalar, faiz beklentilerine göre kendilerini hazırlıyor. Peki kripto ve altın fiyatları nasıl tepki verecek ?

FED faiz oranlarını açıklayacak : Piyasalar bu oranları bekliyor !

Ekonomi degisi Wall Street Journal, daha önce beklenen 0.50 baz puanlık artıştan daha yüksek bir oran beklediğini açıkladı. Bunun ardından piyasalar, kendilerini 0,75 baz puanlık bir FED faiz artışına hazırlamaya başladı. TSİ ile 21:00’da açıklanması beklenen yeni faiz oranları için FED iki gündür toplantı yapıyor. Faiz oranlarının açıklanmasının ardından, 21:30’da FED başkanı Jerome Powell, bir basın toplantısı düzenleyecek. Son toplantıyla birlikte, Federal Açık Piyasa Komitesi bu yılki üçüncü toplantısını gerçekleştirmiş olacak.

nourri faiz oranları

Aslında uzman isimler, geçen haftaya kadar 0,50 puanlık bir artış bekliyordu. Ancak Biden hükümeti tarafından yayınlanan yeni bir rapor tüm beklentileri değiştirdi. Buna göre, tüketici fiyat endeksindeki artışın %8,3 olacağı beklentisi piyasalarda hakimdi. Ancak endeks, bunun yerine yıllık bazda %8,6 ile yeni bir rekor kırdı. Bunun ardından ekonomistler ve finans kuruluşları, beklentilerini 0,75 puanlık bir artış olarak değiştirdi. Bu değişime, Goldman Sachs’ta dahil oldu. Şirketin bas ekonomisti Jan Hatzius, Wall Street Journal makalesinin, 0,75 baz puanlık artış için ipucu niteliği taşıdığını tahmin ettiklerini söyledi.

READ ALSO:   Altın Fiyatı, Bu Seviyel Arasında Dalgalanacak !

Bitcoin et altcoin piyasaları resmen dibi gördü

Bitcoin, enflasyon ile bağlantılı olan tüketici fiyat endeksi açıklanmadan önce 30 bin dolar civarında islem görüyordu. Ancak lider kripto para birimi, verilerin açıklanmasıyla birlikte dibi gördü. BTC şu anda bazı borsalarda 20.300 dolardan el değiştiriyor. Altcoin fiyatları da lider kriptoyu takip etti. Buna gore, ilk 10’da yer alan altcoin varlıklarının çoğu %30 ila %35 oranında düşüş yaşadı.

Kripto piyasaları nasıl fiyatlanıyor ?

Mevcut olarak kripto yatırımcıları, FED faiz artışının yıllık bazda %3,75 ila %4 olacağını öngörüyor. Bununla birlikte, doların diğer fiat paralara karşı gücünü ölçen Dolar ABD dolar endeksi (DXY), 2002’den beri en yüksek noktaya ulaştı. Buna göre dolar, endekste diğer fiat paralara karşı 105,6 puana kadar yükseldi. Kripto analistleri, faiz artışının Bitcoin ve altcoin’leri olumsuz etkileyeceğini öngörüyor. Buna göre, FED’in şahin söylemleri, kripto varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Bazı analistlere göre piyasa, şu anda FED’in 0,75 puanlık bir artış yapmasını bekleyerek fiyatlanıyor. Bu gerçekleşirse, piyasalarda büyük bir satış baskısının görülmesi mümkün. Ancak, gerçekleşmez ve FED 0,50 puanlık bir artış yaparsa, piyasalar bir süreliğine derin bir nefes alacak.

READ ALSO:   Bitcoin (BTC)'in Her Adımını Bilen Analist, Portföyünü Açıkladı!

FED faiz artışı, altın fiyatları nasıl etkilenecek ?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın, insanların kriz döneminde bolca yatırım yaptığı değerli bir metal. Ancak FED faiz artışı haberlerinin ardından altın fiyatlarında düşüş gerçekleşti. Federal Rezerv’in 0,75 puanlık artış yapacağı iddiaları nedeniyle ons altının fiyatı, dün 1.805 dolara kadar düştü. Bugün ise ons altın, 1.805 ila 1.820 dolar arasında yönünü bulmaya çalışıyor. Son verilere göre ons biriminde altın, FED haberlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte %13 oranında değer kaybı yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

READ ALSO:   Altın Fiyatı Haftaya Bu Seviyeleri Görebilir!

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button