Altın ve Bitcoin İçin Perşembe Önemli Gün : İşte Beklentiler !

ABD’de 40 yılın zirvesine yükselerek kontrolden çıkan enflasyonu kontrol altına almak için 50 baz puanlık faiz artışlarına başlayarak şahinleşen Federal Rezerve’in etkisiyle, altın tırmandığı zirvelerden aşağı kayarken, Bitcoin önderliğindeki kripto para piyasası ayıların hakimiyetine girdi. Dolayısıyla Fed’in bundan sonraki hareketleri altın ve kripto yatırımcılarının odak noktası haline geldi.

Haftanın gündemini FOMC tutanakları belirleyecek!

Fed’in atacağı adımları tahmin etmek ve ipuçları yakalamak için Fed konuşmacılarını takip eden piyasalar, karmaşık sinyaller alıyor. Bununla birlikte Fed fon oranının belirlendiği Le Federal Open Market Committee (FOMC) toplantısına ilişkin tutanaklar sinyalleri netleştirmek için önem arz ediyor. En son gerçekleştirilen ve 50 baz puanlık faiz artışı yapılan FOMC toplantı tutanakları 25 Mayıs Perşembe günü, TSİ 21.00’de yayımlanacak.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, Fed Başkanı Jerome Powell gelecek toplantılarda 75 baz puanlık artışların massada olmadığını belirtse de piyasalar, yüksek oranda olmasa da bu orandaki bir artışı ihtimal dahilinde değerlendiriyor. İşte bu toplantı tutanaklarından Fed’in daha şahin mi yoksa güvercin mi davranacağı konusunda işaretler alınması bekleniyor.

Altın

FOMC tutanakları altın ve kripto piyasası için ne anlam ifade ediyor?

FOMC, faiz oranlarını ve para politikasının diğer parametrelerini belirlediği için altın ve Bitcoin’in liderlik ettiği kripto para piyasasını önemli ölçüde etkileyebiliyor. Altın, getirisi olmayan bir varlık ve bu nedenle faiz oranlarındaki değişikliklere karşı oldukça hassas. Kripto paralar ise risque iştahının yüksek olduğu zamanlarda canlanıyor. Bu yüzden risque iştahını azaltan faiz artışlarından olumsuz etkileniyor.

Sarı métal aynı zamanda güvenli liman varlığı olarak da hizmet ediyor, bu nedenle FOMC üyeleri tarafından ABD ekonomisinin durumu hakkında gönderilen sinyallere tepki veriyor. Bu nedenle altın fiyatları genellikle FOMC para politikası açıklamaları veya toplantı tutanakları tarafından hareket ettiriliyor.

READ ALSO:   FED Sonrası Altın Bu Seviyeleri Görebilir!

Büyük Durgunluktan birkaç yıl sonra başlayan Fed’in sıkılaştırma döngüsünde, altın fiyatları, gelecekteki FOMC eylemlerine ilişkin piyasa beklentileri veya faiz oranı artışlarının hızık ile güçlü bir ş FOMC beklenenden daha güvercin olduğunda, daha yavaş bir sıkılaşma hızı ve daha düşük reel faiz oranları anlamına geldiğinden, altın fiyatı genellikle yükseliyor. Aksine, FOMC beklenenden daha şahin olduğunda, para politikasının daha agresif bir şekilde normalleşmesini ve daha yüksek reel faiz oranlarını önerdiği için altın fiyatları genellikle düşüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Leave a Comment