General

Altın Piyasasında Neler Oluyor? Fiyat Nereye Gidiyor ?

Altın fiyatı, yıllık dipten düzeltici geri çekilmeyi tersine çevirirken gün içi düşük seviyeyi yeniledi. Verimler, TÜFE’nin 40 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından ekonomik yavaşlamaya işaret ediyor. Bu olumsuz hava ABD doları talebini destekliyor. Piyasa analisti Anil Panchal’e göre, ABD ÜFE risque katalizörlerinin altın traderlarını eğlendirmesi mümkün. Ancak ayılar enflasyon ve durgunluk sıkıntıları arasında dizginleri elinde tutuyor.

Altın fiyatı, getiri eğrisinin tersine çevrilmesiyle boğuldu

Métal Kıymetli, piyasaların ardından gelen karışık yorumlar arasında ABD enflasyon verilerini sindirmekte zorlanıyor. Önceki gün yılın en düşük seviyesinden toparlandı. Ancak, ardından şahin Fedspeak ve Kanada Bankası’nın (BOC) 100 baz puanlık (bps) faiz artışı geldi. Analiste, bu gelişmelerin Perşembe günü altın ayılarının önünü açtığını kaydediyor. Analiste, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Temel olarak 2 yıllık ve 10 yıllık Hazine kuponları arasındaki kilit ABD Hazine getiri eğrisi, tersine çevrilmiş durumda. Bu da durgunluk korkularını yansıtıyor ve altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor.

Altın

ABD 10 yıllık Hazine getirileri, en geç dört baz puan (bps) artarak %2,95’e yükseldi. Bununla birlikte, 2 yıllık karşılığı ise basın zamanına kadar %3,18’e yükseldi. Getiri eğrisi, yukarıda bahsedilen kilit tahvil kuponları arasında 23 baz puanlık bir ters dönüşü gösteriyor. Ayrıca, piyasanın ekonomik yavaşlama korkularına işaret ediyor.

Biden, ABD enflasyon korkularını evcilleştirmede başarısız oldu

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Haziran ayı ABD TÜFE’si yıllık bazda %9,1’e yükseldi. Bu oran, 40 yılın en yüksek seviyesine işaret ediyor. Bununla birlikte, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE, önceki %6’dan %5,9’a geriledi. Ancak analistlerin %5,8’lik tahminini aştı.

ABD verilerinin ardından Beyaz Saray (WH) Ekonomi Danışmanı Brian Deese CNBC’ye bir demeç verdi. TÜFE verilerinin, ABD’de yarı iletken üretimini teşvik etmek için Kongre’nin yasayı geçirmesinin aciliyetini gösterdiğini söyledi. Öte yandan ABD Başkanı Biden, gaz fiyatları düştüğü için TÜFE verilerinin ‘veri dışı’ olduğunu belirtti.

Kanada Bankası da altın ayılarını destekliyor

Kanada Merkez Bankası (BOC), politika faizini Haziran ayında 100 baz puan artırarak %2,5’e yükseltti. Beklenti, 75 baz puanlık bir artıştı. BOC Bildirisi, “Ekonomi açıkça aşırı talepte, enflasyon yüksek ve genişlemede ve yüksek enflasyonun daha uzun süre devam etmesini bekleyen daha fazla işletme ve tüketici ile, Yönetim Konseyi daha yüksek faiz karanlar yudilem giden oranlarına giden”

Altın

ABD Dolar Endeksi altın fiyatlarını boğdu

ABD Dolar Endeksi (DXY), iki günlük düşüş trendini değiştirdi ve gün içinde %0,32 artışla 108,40 yakınına ulaştı. Bu da, kırk yılın yüksek enflasyon rakamlarını haklı çıkarıyor. Ayrıca, DXY, altın fiyatı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Analiste göre, DXY’nin son yükselişinin, küresel ekonomik yavaşlama korkuları ve Avrupa’yı çevreleyen daha fazla karamsarlıkla da bağlantılı olması muhtemel.

Şahin Fedspeak ayıları tercih ediyor

Fed politika yapıcıları fils zamanlarda 40 yılın en yüksek ABD enflasyon verilerini takip ederken piyasanın şahin önyargısını tercih ettiler. Son zamanlarda, San Francisco Federal Reserve Bank Başkanı Mary Daly, en muhtemel duruşunun Temmuz ayında 75 baz puanlık bir artış olduğunu söyledi. Ancak New York Times tarafından bildirildiği üzere 100 baz puanlık bir artışın da mümkün olduğunu kaydetti.

Altın

Bundan önce Richmond Federal Rezerv Başkanı Thomas Barkin, fils de toplantıda daha yüksek oranlara desteğini iletti. Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester de “TÜFE ile ilgili veriler Temmuz ayında, Haziran’dakinden daha küçük bir faiz artışı önermiyor” dedi.

Altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti Anil Panchal, altın fiyatı teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın fiyatı, Mart 2021’den itibaren yukarı doğru eğimli bir destek hattından düzeltici geri çekilmeyi uzatamadı. Bunun için 2021’in sonlarına doğru dip yapıyor. Bununla birlikte, aşırı satım RSI koşullarının altını zorladığını belirtmekte fayda var.

XAU

Bununla birlikte, 1.700 dolar eşiğinin, değerli metalin kısa vadeli düşüşlerini kısıtlamak için yukarıda bahsedilen 1.709 dolara yakın destek hattı dışında ek bir aşağı yönlümesi görevi görünmes filtre. Altın ayılarının dizginleri 1.700 doları geçtiği bir durumda, bir önceki yılın en düşük seviyesi olan 1.676 dolara doğru bir güneye gidişe tanık olma ihtimali göz ardı edilemez.

Aksine, toparlanma hareketlerinin Mart 2021’deki %78,6 Fibonacci geri çekilme seviyesinden Mart 2022’ye kadar yukarı doğru, 1.760 dolara yakın bir şekilde onaylanması gerekiyor. Bundan önce, Aralık 2021’in en düşük seviyesi 1.753 dolar civarında, ani bir toparlanmayı kısıtlayabilir. Fiyat 1.760 doları geçse bile, altın alıcıları kontrolü tekrar ele geçirmeden önce Mayıs’ın en düşük seviyesi olan 1.786 dolardan onay isteyecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button