General

Altın İçin Bu Dipleri Bekleyin!

Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan en son verilere göre, üç yıl içinde ilk kez, hedge fonları altın üzerinde net ayı pozisyonunda. Analistler ise, altın fiyatlarında daha fazla düşüş bekliyor.

TDS : Altın, önümüzdeki haftalarda baskı altında kalacak

Altın piyasası teknik olarak aşırı satılmış durumda. Bununla birlikte, birçok analist, piyasadaki düşüş momentumunun fiyatları 1.700 doların altına itmesinin mümkün olduğunu söylüyor. TD Securities analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor :

Eğrinin kısa ucundaki reel faizlerin artmaya devam edeceği çok açık hale geldi. Ayrıca, politika nominale faizlerinin yukarı çıkma şansı çok az. Bu yüzden yatırımcılar, net pozisyonu, açık faizin %6’sı (3 milyon ons) kadar çok büyük bir oranda kestiler.

Altın

Analistlere göre, bekleyen ekonomik çöküşle birlikte bu durum daha da yükseldi. Ayrıca, enflasyon beklentileri aşındı ve Fed faiz artışları devam ediyor. Buna ek olarak, daha az ekonomik aktivite var. Bu bağlamda analistler, şu sonuca varıyor :

Bu nedenle altın fiyatları önümüzdeki haftalarda baskı altında kalacak. Dolayısıyla, altın pozisyonlarının aşınmaya devam ettiğini görmemiz mümkün.

Üç yıl içinde acabit kez altının spekülatif pozisyonu net short’a döndü

CFTC’nin 12 Temmuz’da sona eren haftaya ait Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 11.803 sözleşme ile 91.669’a indirdiğini gösterdi.

READ ALSO:   FED Başkanı Konuşuyor : Altın ve Bitcoin Düştü !

Aynı zamanda, short pozisyonlar 11.364 sözleşme artarak 97.802’ye yükseldi. Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez altının spekülatif pozisyonu 6.133 sözleşme ile net short’a döndü. Anket döneminde, altın fiyatları yaklaşık 1.700 dolarda desteği test etti.

Altın

Société Générale : Altın piyasası açıkça düşüşe geçti

Société Générale’deki emtia analistleri, “Altın piyasası açıkça düşüşe geçti” diyor. Analistler, Federal Rezerv agresif para politikası duruşunu sürdürürken altının zarar görmeye devam ettiğini belirtiyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta ABD enflasyonu %9’un üzerine 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bunun ardından piyasalar, Fed Fon oranında tam bir %1’lik artış olasılığını fiyatlamaya başladı. Ancak beklentiler geri geldi ve piyasalar 75 baz puanlık bir hareketle rahatladı.

Analistler, Fed’in agresif duruşunun ABD’yi resesyona itebileceğini söylüyor. Ayrıca, emtia piyasalarında kırmızı-sıcak enflasyon baskılarını soğutmaya yetecek kadar talep yıkımı yaratabileceğini kaydediyorlar. Analistler, bu ortamın altın için iki büyük rüzgar olan reel faizleri ve ABD dolarını artırdığını belirtiyorlar. Bu doğrultuda analistler şu açıklamayı yapıyor :

DXY endeksi 12 Temmuz’a kadar olan haftada %1,44 artarak 108’e yükseldi. Bu 2002’den beri en yüksek seviye. ABD reel faizleri aynı dönemde 13 baz puan arttı. Ayrıca, Haziran ortasından beri 50 baz puanın oldukça üzerinde. Ancak, Haziran 2019’dan beri sürdürülebilir olarak görülmeyen bir seviye.

Bu arada Fransız bankası, tüm değerli metal kompleksinin geçtiğimiz hafta, çoğunlukla altından kaynaklanan yaklaşık 4,2 milyar dolarlık aşağı yönlü çıkış gördüğünü kaydetti.

READ ALSO:   Altın Fiyatları Hangi Seviyeleri Hedefliyor? 5 Analiste Tahmini !

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebookc’est toi Instagram‘da takip edin ve Télégramme je Youtube kanalımıza katılın !

Sorumluluk Reddi Beyani : Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyari : Kriptokoin.com’a haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button